/ / دانستنی های دندانپزشکی

نخ1

استفاده از نخ دندان حین درمان ارتودنسی و استفاده از بریس

تشویق بچه‌ها به استفاده از نخ دندان برای اکثر والدین یک چالش محسوب می‌شود، اما هنگامی که بچه‌ها دارای بریس هستند، این مشکل بیشتر نمود پیدا می‌کند. سیم‌های روی بریس‌ها شما را از استفاده از نخ دندان به روش معمول باز می‌دارند و انجام این کار به تنهایی برای شما دشوار خواهد بود. مراقبت‌های ارتودنسی بخش مهمی از حفظ یک لبخند سالم هستند، اما رعایت سلامت دندان‌ها در حین درمان ارتودنسی نیازمند متعهد بودن بیماران و والدین به پیروی و انجام دستورالعمل‌های لازم است. در ادامه سه ترفند برای ساده‌تر کردن استفاده منظم یک کودک از نخ دندان در حین درمان ارتودنسی و استفاده از بریس توضیح داده می‌شود.

از ابزار صحیح استفاده کنید

کشیدن نخ دندان بین دندان‌ها در بالای سیم، کمی شبیه عمل نخ کردن سوزن است. تریدر نخ دندان ارتودنسی یک ابزار ارزان قیمت و یک بار مصرف است که می‌توانید آن را تقریباً از هر فروشگاهی که مسواک و خمیر دندان در آن به فروش می‌رسد، تهیه نمایید. این امر زمانی ضروری است که باید برای تمیز کردن دندان‌هایی که دارای بریس هستند از نخ دندان استفاده کنید. زیرا تریدر به شما اجازه می‌دهد تا نخ دندان را از طریق دندان‌ها در بالای سیم‌ها حرکت دهید و به خط لثه برسید. یکی دیگر از گزینه‌های مفید استفاده از یک پرتریدر نخ دندان مانند اورتوپیک یا پلیتپوس است که به طور خاص برای بریس‌ها طراحی شده است.

به کودکان خود در استفاده از نخ دندان کمک کنید

برخی از کودکان با سنین پایین‌تر مهارت لازم برای استفاده صحیح از دندان را ندارند. به احتمال زیاد شما باید به کودک در انجام این کار کمک کنید. بهتر است که استفاده از نخ دندان را در حالت زانو زده یا نشسته در یک مکان با نور کافی انجام دهید زیرا این کار کمی زمان بر است. اگر کودک شما برای مدت طولانی در یک جا نمی‌نشیند، بهتر است این کار را در حین تماشای برنامه مورد علاقه یا گوش دادن به موسیقی دلخواه او انجام دهید.

استفاده از نخ دندان دارای واکس

احتمال گیر کردن نخ دندان بدون واکس روی بریس‌ها و به جا ماندن رشته‌هایی از نخ بسیار زیاد است. هنگام استفاده از نخ دندان در حین ارتودنسی بهتر است که از نخ دندان دارای واکس به همراه تریدر استفاده کنید که بین هر دندان بدون گیر کردن و آسان‌تر قرار می‌گیرد. پیش از حرکت دادن نخ دندان و تریدر و رفتن به سراغ دندان بعدی، به آرامی نخ دندان را به سمت بالا و به طرف خط لثه‌ی هر دو دندان بکشید. از آن جا که مراقبت از دندان‌ها برای همه بچه‌ها مهم است، کودکانی که دارای بریس هستند باید به طور خاص برای مراقبت از دندان‌هایشان تشویق شوند. پرستاران و والدین کودک باید نقش فعالی را در به انجام رسیدن مراقبت‌های مناسب دندانپزشکی داشته باشند. استفاده از نخ دندان در حین ارتودنسی و داشتن بریس دشوارتر از زمانی است که بریس ندارید. اما این عمل باید به طور مرتب برای جلوگیری از بروز بیماری لثه و تشکیل پلاک انجام شود.