/ / دانستنی های دندانپزشکی

orthobimarilase

گاهی اوقات درمان ارتودنسی می‌تواند پریودنتیت که به بیماری لثه نیز شناخته می‌شود، را بهتر یا بدتر کند. این مسئله یک موضوع مهم است زیرا بیماری لثه در بین بزرگسالان رایج است. بسیاری از افراد مبتلا به پریودنتیت خفیف، متوسط یا شدید هستند که نوع پیشرفته تر بیماری پریودنتال است. بیش از 70 درصد بزرگسالان 65 ساله و مسن تر پریودنتیت دارند.

درمان ارتودنسی می‌تواند به جلوگیری از بیماری لثه کمک کند

درمان ارتودنسی چگونه باعث تشدید و در نهایت جلوگیری از بیماری پریودنتال می‌شود؟ زمانی که دندان‌های شما دارای فضای کافی و مرتب باشند، احتمال ایجاد بیماری لثه کمتر است، زیرا لثه‌ها به صورت ردیف و مناسب در اطراف دندان‌های تراز شده قرار می‌گیرند. خط لثه مناسب فضای کوچکی را برای تجمع پلاک و باکتری‌ها و ایجاد عفونت فراهم می‌کند.

هر چيزی که مسواک زدن دندان‌ها و نخ دندان کشیدن را دشوارتر کند، احتمال دارد که شکل گیری جرم و پلاک دندان را افزایش دهد. هرچه و جرم و پلاک بیشتری در دهان خود داشته باشید، احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه بالاتر است.

همچنین انسجام و قرارگیری مناسب لثه‌ها در اطراف دندان‌های کج، نامرتب و شلوغ یا دارای فاصله دندانی زیاد دشوار است. دندانپزشکان و متخصصین بیماری‌های لثه مي‌توانند به شما بهترين روش‌های بهداشت دهان و دندان را برای دندان‌های کج و شلوغ انجام دهند، حتی اگر تميز کردن آن‌ها دشوار باشد. همچنین ممکن است در صورت داشتن بریس، ابزارهای منحصر به فرد و روش‌های نخ دندان کشیدن برای تمیز کردن اطراف بریج‌ها یا فضای زیر آرچ وایر را به شما پیشنهاد دهند.

دندان‌های صاف و دارای فضای کافی، راحت‌تر از طریق مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تمیز می‌شوند و کسانی که درمان ارتودنسی را کامل انجام می‌دهند اغلب بیشتر خود را ملزم به رعایت بهداشت دهان و دندان مناسب می‌دانند زیرا خواهان حفاظت از سرمایه گذاری انجام شده در بهداشت دهان‌شان هستند.

درمان ارتونسی همچنین می‌تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن بیماری لثه شود

متأسفانه، خطر ابتلا به بیماری لثه می‌تواند در طی درمان ارتودنسی افزایش یابد، زیرا بریس‌ها می‌توانند تکه‌های مواد غذا را گیر بی‌اندازند. درآوردن مواد غذایی از بین تجهیزات ارتودنسی، زمان بیشتری نسبت به مسواک زدن معمولی لازم دارد، و همچنین نیازمند استفاده از ابزارهای بیشتری برای انجام موثر این کار می‌باشد.

ذرات مواد غذایی که به درستی برداشته نمی‌شوند، به پلاک تبدیل می‌شوند و می‌توانند منجر به جینجیویتی، مرحله اول بیماری لثه شوند.

برای بیمارانی که دچار بیماری لثه هستند، حرکات دندان تجویز شده در حین درمان ارتودنسی می‌توانند با افزایش میزان تحلیل استخوان در اطراف دندان‌ها، وضعیت را بدتر کنند. ممکن است فعالیت مخرب بیماری لثه در درمان ارتودنسی تسریع شود.

آیا می‌توانم با وجود بیماری لثه از بریس استفاده کنم؟

اگر بیماری پریودنتال دارید و به دنبال درمان ارتودنسی برای بهبود لبخند خود هستید، ناامید نشوید. درمان ارتودنسی ممکن است، اما در ابتدا لازم است قبل از شروع درمان ارتودنسی در برخی از بیماران، دندانپزشک بیماری لثه را تحت کنترل داشته باشد.

درمان اینویزیلاین

اینویزیلاین، به علت امکان برداشتن الاینرها برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، ممکن است گزینه خوبی برای بیماران مبتلا به بیماری لثه باشد.

اینویزیلاین به جای براکت‌ها و آرچ وایرهای معمول، از یک سری از الاینرهای پلاستیکی شفاف استفاده می‌کند که به تدریج دندان‌های شما را به مکان مناسب خود منتقل می‌کند. هنگام غذا خوردن، نوشیدن و انجام اقدامات بهداشت دهان، الاینرها را برمی‌دارید. این کار می‌تواند برای بیمارانی که در تلاش برای کنترل بیماری لثه هستند مفید باشد، زیرا تجهیزات اضافی که ذرات غذایی در اطراف آن گیر می‌افتند را حذف می‌کند.

این درمان برای شما مزیت دیگری نیز به همراه دارد که آن هم درمان ارتودنسی زیباتری است که تقریبا برای دیگران غیر قابل توجه است.