ارتودنسی در بزرگسالان: انواع، دلایل، روش‌ها و هزینه

orthodont ارتودنسی در بزرگسالان: انواع، دلایل، روش‌ها و هزینه

دندان‌ها اگر سالم باشند، در هر سني مي‌توان آنها را جابه‌جا و مرتب کرد، بنابراين هر کسي در هر سني که باشد براي انجام ارتودنسي پير نيست. در واقع امروزه از هر پنج نفري که ارتودنسي انجام مي‌دهند، يک نفر بزرگسال است. اما با اين وجود، باز هم اين تعداد خيلي کمتر از کل افراد بزرگسالي است که در عمل مي‌توانند از ارتودنسي براي درمان مشکلات و ناهنجاري‌هاي فک و دهان خود استفاده کنند.

دکتر قريشي از حضور کليه شما عزيزان در مطب خود استقبال مي‌کنند. ايشان همه انواع خدمات ارتودنسي اعم از جراحي و درمان ناهنجاري‌هاي سر و صورت را براي کودکان، نوجوانان و بزرگسالان ارائه مي‌نمايند و از جديدترين بریس‌ها و ابزارهای ارتودنسی روز دنیا برای رفع مشکلات دندان و فک در بزرگسالی استفاده می‌کنند.

فوايد ارتودنسي براي بزرگسالان


تحقيقات نشان داده است که فراواني ناهنجاري‌هاي فک و دندان در بزرگسالان نسبتاً زياد بوده و ميزان شيوع آن با آنچه که در کودکان و نوجوانان مي‌بينيم، قابل مقايسه است. شايد حدود سه چهارم از کل بزرگسالان از نوعي از مشکلات فک و دندان از قبيل شلوغي دندان‌ها يا انحراف دندان‌هاي دائمي بعد از کشيدن بعضي از آنها، رنج مي‌برند.

يقيناً داشتن يک لبخند زيبا و جذاب مي‌تواند باعث تقويت اعتماد به نفس در هر شخص شود و مطالعات نشان داده است که روش‌های ارتودنسی بزرگسالان مي‌تواند حتي در ارتقاء جايگاه شغلي و موقعيت اجتماعي افراد بزرگسال هم تأثير داشته باشد.

علاوه بر آن، انواع ارتودنسی بزرگسالان از نظر سلامت جسمي هم فوايد مهمي دارد، زيرا تميز کردن دندان‌هاي نامرتب خيلي سخت‌تر است و بنابراين مي‌تواند مقدمه‌اي براي بروز پوسيدگي دندان‌ها و ابتلاء به بيماري‌هاي لثه شود.

همچنين صاف و مرتب کردن دندان‌ها به کمک ارتودنسی بزرگسالان موجب راحت‌تر شدن کار جويدن غذا مي‌شود. پس در هر سن و سالي که هستيد، انجام ارتودنسي مي‌تواند مزاياي بسيار زيادي براي شما داشته باشد.

کانديداي مناسب براي ارتودنسي در سنين بزرگسالي


آن عاملي که تعيين مي‌کند شما کانديداي خوبي براي عمل ارتودنسي هستيد يا خير، سن شما نيست، بلکه عوامل ديگري شامل وضعيت فعلي شما از لحاظ سلامت دهان و دندان، بيماري‌هاي پريودنتال، سلامت عمومي و نوع عارضه‌اي که قصد درمان آن را داريد، مي‌باشد.

بيماري‌هاي پريودنتال (لثه) که مي‌تواند منجر به از بين رفتن استخوان حمايت‌کننده از دندان شود، در بين بزرگسالان بسيار شايع‌تر از جوانان است. اين نکته بسيار مهمي در تعيين کانديداي مناسب براي ارتودنسي است، زيرا اصولاً روش ارتودنسي از طريق جابه‌جا کردن ملايم و آرام دندان‌ها در داخل استخواني است که وظيفه حمايت از آن را بر عهده دارد.

لازم به ذکر است که انجام ارتودنسي در شرايطي که فردي به بيماري‌هاي پريودنتال مبتلا باشد، مي‌تواند باعث بدتر شدن بيماري و تشديد علائم آن شود. بنابراين، هرچند از بين رفتن استخوان دندان نمي‌تواند مانعي براي انجام ارتودنسي باشد، اما قبل از شروع ارتودنسي لازم است که ابتدا هر گونه بيماري پريودنتال حتماً به طور کامل تحت کنترل درآيد و درمان شود.

بريس‌هاي ارتودنسي


براي انجام ارتودنسي مي‌توان از روش‌هاي مختلفي استفاده کرد. بريس‌ها يا براکت‌هاي سنتي فلزي يا پلاستيکي که بر روي دندان‌ها چسبانده مي‌شود و سيم‌هايي از داخل آنها رد مي‌شود، فقط يک نمونه از ابزارهايي است که در ارتودنسي براي وارد کردن نيروي فشار يا کشش بر روي دندان‌ها و حرکت دادن آرام و ملايم آنها به طرف جايگاه درستشان استفاده مي‌شود.

orthodont ارتودنسی در بزرگسالان: انواع، دلایل، روش‌ها و هزینه

فشار وارد کردن بر روي دندان باعث مي‌شود که قسمتي از استخوان که در مجاورت ريشه دندان قرار دارد به آرامي تحليل برود و توسط خود بدن جذب شود. از طرفي وارد کردن نيرو در جهت مخالف يا کشيدن دندان باعث مي‌شود که در اين نقطه، استخوان جديد تشکيل شود. در واقع اين استخوان جديد در فضايي که به خاطر جابه‌جا شدن ريشه دندان ايجاد شده است تشکيل مي‌شود و دندان را در موقعيت جديد خود محکم مي‌کند.

انواع بريس‌هاي ارتودنسي

يکي از دلايلي که باعث شده است امروزه حدود 50 درصد از بيماران ارتودنسي را بزرگسالان تشکيل بدهند آن است که در سال‌هاي اخير تکامل و پيشرفت‌هاي قابل ملاحظه‌اي در زمينه بريس‌هاي ارتودنسي حاصل شده است. به طوري که امروزه بزرگسالان مي‌توانند گزينه دلخواه خود را از ميان چندين روش مختلف ارتودنسي و ابزارهاي راحت و غيرآزاردهنده‌اي که براي اين منظور وجود دارد، انتخاب کنند. در حالي که وقتي همين افراد در سن نوجواني بودند، شايد تنها گزينه‌اي که براي ارتودنسي در اختيار داشتند، همان بريس‌هاي فلزي سنتي بود. در ادامه به چند مورد از جديدترين روش‌هاي ارتودنسي که در حال حاضر براي بزرگسالان قابل استفاده است، اشاره مي‌کنيم.

بريس‌هاي سنتي يا فلزي: ايده‌آل براي صاف کردن سريع دندان‌هايي که خيلي کج هستند

با وجود آنکه اغلب مردم با شنيدن کلمه ارتودنسي معمولاً به ياد بريس‌هاي فلزي که در دهان بيماران ديده‌اند مي‌افتند، اما بريس‌هاي فلزي جديد امروزي هيچ شباهتي به آن بريس‌هاي قديمي با ظاهر ناخوشايندشان ندارند. زيرا براکت‌هاي امروزي اندازه بسيار کوچک‌تري دارند و ديگر تمام سطح دندان را نمي‌پوشانند. همچنين شما مي‌توانيد رنگ سيم‌هاي ارتودنسي را به گونه‌اي انتخاب کنيد که تا جايي که ممکن است، نامرئي‌تر باشد و زياد به چشم نيايد. علاوه بر آن، امروزه سيم‌هاي خميده فعال‌شونده با حرارت هم وجود دارند که با استفاده از گرماي بدن شما، دندان‌ها را با سرعت بيشتر و درد کمتري نسبت به ابزارهاي قديمي ارتودنسي حرکت مي‌دهند.

orthodont ارتودنسی در بزرگسالان: انواع، دلایل، روش‌ها و هزینه

مزايا: معمولاً ارزان‌ترين و کم‌هزينه‌ترين روش ارتودنسي است. براي بيماراني که مشکل شديد انحراف فک و يا دندان‌هاي خيلي کج دارند و مي‌خواهند هر چه زودتر دندان‌هاي صاف و مرتبي داشته باشند، روش ايده‌آلي است.

معايب: مرئي‌ترين نوع بريس هستند و خيلي زياد ديده مي‌شوند.

بريس‌هاي سراميکي: مناسب براي بزرگسالاني که مي‌خواهند يک ارتودنسي تميز و سريع داشته باشند

بريس‌هاي سراميکي از نظر شکل و اندازه، شبيه به بريس‌هاي فلزي هستند، اما به جاي براکت‌هاي فلزي در آنها از براکت‌هاي شفاف يا همرنگ با دندان استفاده مي‌شود. در برخي از مدل‌هاي بريس‌هاي سراميکي حتي سيم‌هاي آنها هم به رنگ دندان هستند و خيلي کمتر در دهان ديده مي‌شوند.

orthodont ارتودنسی در بزرگسالان: انواع، دلایل، روش‌ها و هزینه

مزايا: بسيار ظريف‌تر از بريس‌هاي فلزي هستند. در مقايسه با بريس‌هاي نامرئي (اينويزالاين) عملکرد سريع‌تري دارند.

معايب: در مقايسه با بريس‌هاي فلزي، قيمت بالاتري دارند و احتمال شکسته شدن آنها بيشتر است. در صورت عدم مراقبت مناسب ممکن است به راحتي رنگ آنها عوض شود و يا روي آن لکه بزند.

بريس‌هاي مخفي: مناسب براي بزرگسالاني که مي‌خواهند مزاياي بريس‌هاي فلزي را بدون ديده شدن آن داشته باشند

بريس‌هاي مخفي از بسياري جهات مشابه با بريس‌هاي فلزي هستند، اما سيم‌ها و براکت‌هاي آنها در پشت دندان‌ها قرار مي‌گيرد. در نتيجه کسي از روبرو به شما نگاه مي‌کند اصلاً متوجه وجود بريس‌هاي ارتودنسي در دهان شما نمي‌شود.

مزايا: از روبرو ديده نمي‌شود.

معايب: هزينه بالايي دارد، نگهداري و مراقبت از آن مشکل است، براي درمان ناهنجاري‌هاي شديد کارآيي ندارد، در اوايل دوره درمان براي بيمار آزاردهنده است، تنظيم آن مشکل‌تر از بريس‌هاي فلزي است و به زمان بيشتري احتياج دارد.

رديف‌کننده‌هاي (الاينرها) پلاستيکي شفاف (اينويزالاين): مناسب براي افرادي که ناهنجاري خفيف دارند و نامرئي بودن بريس برايشان مهم‌تر از سرعت درمان است

در روش اينويزالاين، پزشک ارتودنتيست براي شما 18 تا 30 رديف‌کننده پلاستيکي شفاف مي‌سازد که شکل آنها شبيه به حفاظ‌هاي دهاني است. شما هر چند هفته يک بار از يک رديف‌کننده جديد استفاده مي‌کنيد. اين روش براي بزرگسالان جذابيت زيادي دارد، زيرا اين رديف‌کننده‌ها را مي‌توانند در زمان مسواک زدن، کشيدن نخ دندان و يا غذا خوردن از دهان خود خارج کنند و به طور عادي اين کارها را انجام دهند.

orthodont ارتودنسی در بزرگسالان: انواع، دلایل، روش‌ها و هزینه

مزايا: ديدن آنها تقريباً غيرممکن است، در ساختار آنها براکت و سيم وجود ندارد، براي غذا خوردن مزاحمتي ايجاد نمي‌کند، تميز کردن دندان‌ها به راحتي امکان‌پذير است.

معايب: براي درمان ناهنجاري‌هاي شديد کارآيي ندارد، هزينه بالايي دارد، سرعت صاف شدن دندان‌ها کمتر از روش‌هاي ديگر است، احتمال گُم کردن آن زياد و هزينه ساخت مجدد آن خيلي بالا است.

عوامل تأثيرگذار در ارتودنسي بزرگسالان


چند بيماري مختلف وجود دارد که ابتلاء به آنها مي‌تواند باعث اختلال در روند درمان ارتودنسي شود. از جمله اين بيماري‌ها مي‌توان به بيماري‌هاي شديد دريچه قلب، خونريزي‌هاي داخلي، کم‌خوني و ديابت شديد و کنترل نشده اشاره کرد. پس اگر شما هم به هر يک از اين بيماري‌ها مبتلاء هستيد، حتماً با پزشک يا دکتر متخصص ارتودنسی خود (يا دندانپزشکي که براي شما ارتودنسي انجام مي‌دهد) مشورت کنيد تا اطمینان حاصل کنید که همه نکات به خوبی روشن شده است.

همچنین بعضی از داروهایی که اصولاً توسط بزرگسالان به منظور درمان آرتروز یا پوکی استخوان مصرف می‌شوند، می‌توانند موجب سخت‌تر شدن حرکت دندان‌ها شود. داروهای دیگری هم وجود دارد که باعث خشک شدن دهان می‌شود. سیگار کشیدن هم دهان را خشک می‌کند. خشکی دهان می‌تواند باعث سخت و آزاردهنده شدن ارتودنسی شود و خطر پوسیدگی دندان‌ها را نیز افزایش دهد.

نکته مهم دیگری که قبل از ارتودنسی باید در نظر داشت، آن است که آیا ناهنجاری فک ماهیتاً مربوط به اسکلت است؟ یعنی مربوط به نحوه منطبق شدن فک‌ها بر روی یکدیگر می‌باشد یا ناشی از عوارض دیگری است.

در بزرگسالانی که رشد جسمی آنها کامل شده است، ممکن است لازم باشد که درمان چنین عارضه‌ای از طریق جراحی فک انجام شود. اما در اغلب افرادی که ناهنجاری‌های فک و دندان (از جمله شلوغی، انحراف دندان‌ها یا فاصله زیاد بین آنها) در آنها شدت کمتری دارد، عدم وجود رشد فیزیکی، مانعی در راه انجام ارتودنسی و یا دستیابی به نتایج مطلوب به شمار نمی‌آید.

شما با کمی تحقیق و پرس و جو در مورد روش‌های نوین ارتودنسی متوجه خواهید شد که از زمان نوجوانی شما تاکنون، ابزارهای ارتودنسی تغییرات خیلی زیادی کرده‌اند و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در این زمینه حاصل شده است.

هزینه


آگاهی از هزینه‌های مربوط به هر یک از انواع بریس‌های ارتودنسی، نقش مهمی در انتخاب یکی از این روش‌ها برای شما یا دیگر افراد خانواده خواهد داشت. به طور کلی، شما عمل ارتودنسی را در هر جایی که انجام دهید، میانگین هزینه بریس‌ها به شدت ناهنجاری‌هایی که مورد درمان قرار می‌گیرد، اینکه بریس برای یک یا هر دو فک بالا و پایین تهیه شود و نیز نوع بریسی که شما انتخاب می‌کنید، بستگی خواهد داشت. همه این عوامل در تعیین هزینه ارتودنسی در بزرگسالان و کودکان نقش دارند، اما نکته مهمي که می‌تواند در تصمیم‌گیری شما برای انجام ارتودنسی تأثیر زیادی داشته باشد، آن است که بدانید دقیقاً برای چه منظوری داريد هزینه پرداخت می‌کنید.


orthodont ارتودنسی در بزرگسالان: انواع، دلایل، روش‌ها و هزینه

[comment]