/ / دانستنی های دندانپزشکی

rang1

یکی از بهترین قسمت‌های درمان ارتودنسی این است که شما می‌توانید رنگ بریس خود را سفارش دهید؛ به طوری که می‌توانید با توجه به خلق و خوی خود یکی یا ترکیبی از آن‌ها را استفاده کنید. بریس شما متشکل از براکت‌های فلزی کوچک است که برای مدت زمان درمان به دندان‌های‌تان متصل می‌شوند. این براکت‌ها با استفاده از یک سیم نازک حرکت داده می‌شوند که توسط نوارهای کشی کوچک، که به لیگاتور نیز شناخته می‌شود، در جای خود نگه داشته می‌شوند. این کش‌ها در مجموعه‌ای از رنگ‌های مختلف و جذاب از شفاف و مروارید مانند تا رنگ‌های پر رنگ مانند قرمز آتشین وجود دارند. شما حتی می‌توانید ترکیب دو رنگ مختلف را برای حالت سفارشی و حداکثر دید انتخاب کنید!

بریس‌های رنگی به شما اجازه می‌دهد تا در حالی که لبخندتان در حال بهبود یافتن است، وجهه جذاب و با اعتماد به نفسی را به رخ بکشید. اجازه ندهید که بریس‌هایتان شما را از نشان دادن یک لبخند زیبا باز دارد.

متخصصان ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر قریشی به شما ایده‌هایی برای انتخاب بهترین رنگ‌های بریس ارائه می‌دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره‌های 02122073785 و 02122068646 تماس حاصل نمایید.

انتخاب‌های رنگی در ارتودنسی کلی

هر بار که متخصص ارتودنسی بریس‌هایتان را تنظیم می‌کند (تقریبا هر 6-8 هفته یک بار) نوارهای کشی شما را عوض می‌نماید، و به شما این امکان را می‌دهد که طرح رنگ خود را تغییر دهید. بعضی از بیماران ترجیح می‌دهند که بریس‌ها را غیر قابل مشاهده حفظ کنند و کش‌های شفاف، یا به رنگ مروارید یا دندان را انتخاب می‌کنند، در حالی که دیگران خلاقیت خود را بروز می‌دهند. فقط به یاد داشته باشید که رنگ‌های انتخاب شده خود را برای مدت دو ماه استفاده خواهید کرد، پس با دقت انتخاب کنید. شما می‌توانید رنگ‌های زیر را برای ارتودنسی خود انتخاب کنید:

rang2

آیا رنگ‌های روشن لکه می‌شوند؟

در حالی که رنگ‌های روشن‌تر از جمله سفید و شفاف، کمتر در معرض دید هستند، بیشتر در معرض زرد شدن قرار دارند. بنابراین اگر از طرفداران غذاهای رنگارنگ هستید، بهتر است رنگ تیره‌تری انتخاب کنید. اگر مایل به داشتن بریسی تمیز و ضد لکه هستید، خاکستری یا نقره‌ای می‌تواند انتخاب خوبی باشد، زیرا می‌تواند به خوبی با براکت‌های فلزی شما هم‌رنگ شود. بعضی از بیماران همچنین از رنگ‌هایی که ممکن است با تکه‌های غذا اشتباه گرفته شوند، مثلا سبز اجتناب می‌کنند. زرد نیز به دلایل آشکاری نسبتا مورد استقبال نیست.

رنگ‌های محبوب بریس

این به شما بستگی دارد که از یک ترکیب رنگی کاملا اصلی استفاده کنید یا رنگ‌ها را براساس محبوبیت آن‌ها انتخاب نمایید. در اینجا برخی از دیدگاه‌های نهایی بر اساس رایج‌ترین رنگ‌های بریس مطرح شده است.

صورتی

rang3

این واقعیت وجود دارد که بسیاری از دختران عاشق استفاده از رنگ صورتی هستند، اما این رنگ می‌تواند برای پسران نیز مناسب باشد. شما نباید به اشتباه از ترکیب رنگ بنفش و صورتی استفاده کنید. زنان اغلب رنگ‌هایی را برای بریس انتخاب می‌کنند که با رنگ رژ لب مورد علاقه یا رنگ طبیعی لب آنها مطابقت دارند. هیچ چیز دقیقا یک ظاهر کاملا هماهنگ نخواهد بود.

آبی

rang4

دندانپزشکان معمولا چندین رنگ آبی را برای بریس ارائه می‌دهند. جفت شدن یک سایه روشن‌تر و تیره‌تر، یک انتخاب نسبتا مناسب برای هر بیماری است. آبی نیز رنگ خوبی برای بریس می‌باشد، زیرا بعید است که با هیچ یک از لباس‌های‌تان در تضاد باشد. به علاوه، اگر چشم‌های آبی دارید، رنگ آن‌ها را بیشتر نشان خواهد داد.

رنگین کمان

rang5

نمی‌توانید یک یا دو رنگ انتخاب کنید؟ پس یک رنگین کمان کامل را در سراسر دندان‌های خود بکشید! توجه داشته باشید که برخی از دندانپزشکان در هر مراجعه بیمار را تنها به دو رنگ متفاوت بریس محدود می‌کنند، بنابراین باید در مراجعه خود بررسی کنید که آیا مجاز به استفاده از بریس رنگین کمانی هستید یا خیر.

رنگ‌های بریس که باید از آنها اجتناب کرد

در این مورد، ساده‌ترین کار این است که در ابتدا رنگ‌هایی که نباید انتخاب شوند را مشخص کنیم. اصلی‌ترین چیزهایی که می‌خواهید از آن اجتناب کنید، رنگ‌هایی هستند که باعث می‌شوند دندان‌های‌تان زرد، دارای پوسیدگی و یا دچار تغییر رنگ در طول زمان دیده شوند.

  • کش‌های شفاف می‌توانند ذرات غذایی بین دندان‌های شما را نشان دهند و در طول زمان دچار تغییر رنگ می‌شوند.
  • بریس‌های سفید، رنگ زرد طبیعی دندان‌های‌تان را برجسته می‌کنند و نسبت به رنگ‌های دیگر راحت‌تر تغییر رنگ می‌دهند.
  • زرد و دیگر رنگ‌های روشن نیز می‌توانند رنگ زرد طبیعی دندان‌های‌تان را چشمگیرتر کنند.
  • بریس‌های سیاه به خصوص با فرسایش در طول زمان، می‌توانند شبیه پوسیدگی دندان یا ذرات غذا به نظر برسند.
  • بعضی از تون‌ رنگ‌های قهوه‌ای و سبز می‌توانند شبیه ذرات مواد غذایی روی دندان‌های زرد دیده شوند.

هر رنگی که انتخاب می‌کنید، برای نگه داشتن بریس‌های‎تان تلاش نمایید. در غیر این صورت، بریس‌ها به رنگ غذاها در می‌آیند.