ارتودنسی نامرئی با براکت‌های شفاف

25

 

دندانپزشکان یا ارتودنتیست‌ها در گذشته برای سال‌های متوالی از پلاک‌های متحرک استفاده نموده‌اند. اما با استفاده از تکنولوژی کامپیوتری و سفارشی‌سازی انبوه، از بریس‌های نامرئی می‌توان جهت درمان طیف گسترده‌ای از بیماران که دندان‌هایی مرتب‌تر و مسطح‌تر می‌خواهند، استفاده نمود. نرم‌افزار منحصر بفرد برای این بریس‌ها به بیماران اجازه می‌دهد که برنامه‌ی درمانی خود را از ابتدا تا انتها حتی پیش از شروع درمان مشاهده کنند.

دکتر قریشی با تخصص در انواع روش‌های ارتودنسی از روش‌های جدید و مدرن دنیا از جمله بریس‌های ارتودنسی نامرئی برای درمان مشکلات نامرتبی دندان‌ها بهره می‌گیرد.

ارتودنسی با بریس نامرئی روشی تقریباً نامرئی برای مرتب کردن دندان‌ها و دست یافتن به لبخندی که همیشه آرزوی آن را داشته‌اید، است. با استفاده از تکنولوژی تصویرسازی کامپیوتری، کل برنامه‌ی درمانی شما بر اساس تجویز دندانپزشک، از وضعیت اولیه‌ی دندان‌ها تا وضعیت نهایی مورد نظر نشان داده می‌شود. سپس مجموعه‌ای از بریس‌ها برای دندان‌های شما بصورت سفارشی ساخته شده تا آنها را کم‌کم حرکت دهد. هر بریس قبل از تعویض شدن با سری جدید به مدت دو هفته استفاده می‌شود، تا به تدریج به سمت موقعیت نهایی پیش‌بینی شده حرکت نماید. زمان درمان ارتودنسی نامرئی توسط پزشک و بر اساس نیازهای خاص شما، تعیین می‌گردد. در این روش از پلاک هایی بی رنگ جهت اصلاح نامرتبی دندان ها استفاده می شود. در اصل این روش تعدادی پلاک بی رنگ که توسط نرم افزارهایی بسیار دقیق طراحی و ساخته شده اند به بیمار داده می شود که هرکدام را به مدت 10 روز تا دو هفته استفاده می کند تا نتیجه لازم و نهایی در بیمار ایجاد گردد.

جنس بریس‌های نامرئی


ترازکننده‌ها یا بریس‌های تقریباً نامرئی از مصالح ترموپلاستیک قوی با درجه‌ی طبی که منحصراً برای سیستم ارتودنسی نامرئی ایجاد شده‌اند، ساخته می‌شوند. بریس‌ها بصورت سفارشی برای شما ساخته شده و به شکل چسبیده بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند.

26

مشکلاتی که با ارتودنسی نامرئی برطرف می‌شود


داندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی می‌تواند از این روش برای درمان اوربایت در اکثریت قریب باتفاق بزرگسالان و نوجوانان استفاده نماید.

فضاهای بین دندان‌ها عموماً به راحتی با ارتودنسی نامرئی بسته می‌شوند. با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید تا مشخص شود که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

مزایا


بریس‌های ارتودنسی نامرئی تقریباً نامرئی هستند. کسی حتی متوجه نخواهد شد که شما از این بریس‌های نامرئی استفاده می‌کنید، که این مشخصه ارتودنسی نامرئی را یک گزینه‌ی مناسب برای شیوه‌ی زندگی شما و تعاملات روزمره با دیگران می‌سازد.

  • راحتی- زبان یا بافت‌های نرم به سیم‌های تیز گیر نخواهد کرد و بطور کلی بریس‌ها راحت‌تر از براکت‌ها و سیم‌ها هستند.
  • بریس‌های نامرئی قابل جدا شدن بوده و برای شما انعطاف‌پذیری بیشتری جهت خوردن و آشامیدن هرچه که می‌خواهید با برداشتن ساده‌ی بریس‌ها فراهم می‌کند.
  • همچنین شما می‌توانید برای مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، بریس‌ها را جدا کنید تا بوی دهان شما ناخوشایند نشود و بهداشت دهان نیز حفظ گردد.
  • برخلاف بریس‌های ثابت مرسوم، هیچ براکت یا سیم فلزی وجود ندارد. این بدین معنی است که در بیشتر موارد زمان کمتری توسط ارائه‌دهنده‌ی ارتودنسی نامرئی برای انجام تنظیمات صرف می‌شود.
  • و در نهایت، ارتودنسی نامرئی به شما اجازه می‌دهد که نتیجه‌ تقریبی و برنامه‌ی درمانی خود را حتی پیش از شروع درمان مشاهده کنید، بنابراین می‌توانید ببینید که ظاهر مورد انتظار دندان‌های شما بعد از اتمام درمان چگونه خواهد بود.

بسیاری از دندانپزشکان نیز با استفاده از بریس‌ها به عنوان محفظه‌ی سفیدکننده، بصورت رایگان یا با هزینه‌ی بسیار کم عمل سفید کردن دندان را همراه با ارتودنسی انجام می‌دهند. نکته: پیش از شروع درمان در این مورد صحبت نمایید زیرا متخصص ارتودنسی شما چند مرحله‌ی اضافی را بدون هیچ ضمیمه‌ای اضافه می‌کند (مواد سرامیکی که موجب می‌شوند بریس‌ها به دندان‌هایتان بچسبند).

معایب


کاربرد محدود- ممکن است نوعی نامرتبی در دندان‌ها وجود داشته باشد که با ارتودنسی نامرئی قابل اصلاح نباشد و یا آنقدر مشکل باشد که نیاز به مهارت بسیار بالایی داشته باشد.

  • ممکن است متخصص ارتودنسی قضاوت اشتباهی در مورد اینکه شما کاندید مناسبی جهت این نوع روش درمانی هستید داشته باشد که در نتیجه‌ی آن درمان موفقیت‌آمیز نخواهد بود.
  • مسئولیت- ممکن است شما نصف اوقات فراموش کنید که از بریس‌ها استفاده کنید که در این صورت طول درمان دو برابر خواهد شد. و یا ممکن است یک یا دو یا تمام بریس‌ها را گم کنید.
  • برداشتن بریس‌ها زمانی که می‌خواهید غذا بخورید. این امر تا حدودی ناراحت‌کننده است، زیرا فرو کردن انگشتان در دهان و بیرون آوردن بریس‌هایی که آغشته به بزاق دهان هستند در مقابل افراد دیگر چندان خوشایند نیست، بنابراین باید قبل و بعد از خوردن غذا به دستشویی مراجعه شود.
  • صحبت کردن- برخی افراد تا حدودی در صحبت کردن مشکل خواهند داشت بویژه در ادای حروف س و ز.
  • هزینه- هزینه ارتودنسی نامرئی بیشتر از استفاده از براکت‌ها می‌باشد.

روش کار


بریس‌های ارتودنسی نامرئی دندان را با قرارگیری مناسب و حرکت کنترل‌شده بر روی آن جابه‌جا می‌کند. برخلاف بریس‌های معمول، در این روش نه تنها میزان جابه‌جایی به ازای هر ترازکننده بلکه زمان‌بندی حرکت نیز کنترل می‌شود. بنابراین در هر مرحله تنها دندان‌های مشخصی بر اساس برنامه‌ی درمانی مجاز به حرکت هستند. این امر منجر به یک سیستم انتقال نیروی موثر می‌گردد که دندان‌ها را به موقعیت مورد نظر و مطلوب می‌رساند.

فواصل بین زمان‌های مراجعه به پزشک عموماً مانند بریس‌های مرسوم است اما می‌تواند بسیار سریع‌تر باشد زیرا از آنجایی که دیگر تنظیمی برای سیم‌ها یا براکت‌ها نیاز نیست، زمان کمتری در مطب دندانپزشک صرف می‌شود. هر فرد معمولاً هر 4 تا 6 هفته باید به متخصص ارتودنسی نامرئی مراجعه نماید تا مطمئن شود که درمان بر اساس برنامه پیش می‌رود، و نیز مجموعه‌های بعدی بریس‌های نامرئی را دریافت کند، اما متخصص ارتودنسی زمان ملاقات را بر اساس روند درمان مشخص می‌کند.

ترازکننده‌ها باید در طول روند درمان در تمام اوقات به جز زمان خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن استفاده شود.

تعداد قابل توجهی از بیماران با ترکیبی از بریس‌ها و ارتودنسی نامرئی درمان می‌شوند. جهت تعیین بهترین درمان با متخصص ارتودنسی مشورت نمایید.

 مراقبت‌های حین درمان


غذا خوردن با بریس نامرئی

برخلاف سیم‌ها و براکت‌های معمول، شما می‌توانید هرچه که می‌خواهید بخورید زیرا هنگام خوردن و آشامیدن آنها را برمی‌دارید. بنابراین نیازی به محدود کردن غذاها و تنقلات مورد علاقه خود ندارید. همچنین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از هر وعده‌ی غذایی و پیش از قرار دادن دوباره‌ی بریس‌ها نیز مهم است تا بهداشت دهان خود را حفظ نمایید.

تمیز کردن بریس

بهترین راه برای تمیز کردن بریس‌ها مسواک زدن و شستشوی آنها با آب ولرم و استفاده از کریستال‌های تمیزکننده‌ی ارتودنسی نامرئی یا قرص‌های تمیز کننده مخصوص می‌باشد. مسواک زدن بعد از هر وعده‌ی غذایی و پیش از قرار دادن دوباره‌ی بریس‌ها نیز مهم است تا بهداشت دهان حفظ شود.

مطالب مرطب


مدت زمان درمان با بریس‌های نامرئی

کل مدت زمان درمان بستگی به پیچیدگی درمان داشته و عموماً با بریس‌های مرسوم قابل مقایسه است. درمان معمولاً بین 9 تا 18 ماه بطول می‌انجامد. در زمان مشاوره متخصص ارتودنسی نامرئی می‌تواند اطلاعات با جزئیات بیشتری ارائه نماید.

آیا این روش با درد همراه است؟

برخی افراد ممکن است ناراحتی موقتی و جزئی را در چند روز اول هر مرحله از درمان هنگامی که بریس جدید قرار داده می‌شود، تجربه کنند. این ناراحتی طبیعی بوده و معمولاً بصورت یک احساس فشار توصیف می‌شود. این احساس نشانه کار کردن بریس‌ها است که همان حرکت تدریجی دندان‌ها جهت کمک به رسیدن به نتیجه‌ی نهایی می‌باشد. این احساس ناراحتی معمولاً در چند روز از بین می‌رود.

استفاده از نگه‌دارنده بعد از آن

استفاده از نگه‌دارنده بعد از هر درمان ارتودنسی گام مهمی است، زیرا موجب ثابت نگه داشتن دندان‌ها در موقعیت جدید خود می‌شود. اگر می‌خواهید که دندان‌هایتان در موقعیت ایده‌آل خود بمانند، بهترین راه این است که به شکلی که توسط متخصص ارتودنسی نامرئی ارائه می‌شود از نگه‌دارنده‌ها استفاده کنید. در بسیاری از موارد، آخرین بریس تا زمانی که گزینه‌ی اصلی نگه‌دارنده تعیین شود، به عنوان نگه‌دارنده‌ی موقت خواهد بود. متخصص ارتودنسی نامرئی ممکن است پیشنهاد گزینه‌های نگه‌دارنده طولانی‌مدت را بدهد.

سن و زمان استفاده از ارتودنسی نامرئی

یک متخصص ارتودنسی نامرئی با تجربه می‌تواند از این روش برای درمان نامرتبی دندان‌ها برای اکثر بزرگسالان و نوجوانانی که لبخندی زیباتر می‌خواهند، استفاده کند. برای نوجوانان باید با متخصص مشورت شود که آیا این روش گزینه‌ی مناسبی است یا خیر.

امکان انجام این درمان در ایران وجود دارد؟

اخیرا چند شرکت فرانسوی، انگلیسی این نوع درمان را انجام می دهند و امکان انجام این درمان در ایران به طور کامل فراهم است.

این پلاک ها تا چه حد می توانند در درمان ارتودنسی بیماران موفق عمل کنند؟

این روش درمانی سالهاست که در کشورهای همسایه دیگر از جمله آمریکا و کانادا و کشورهای اروپایی در حال انجام است. معروفترین کمپانی در این زمینه کمپانی اینویزلاین Invisalign می باشد. امروزه تعداد افرادی که سعی در درمان خود با این روش دارند رو به افزایش است. این پلاک ها همانند براکت ها می توانند دندان ها را جای کرده و آنها را به موقعیت اصلی خود منتقل نمایند.

چند پلاک در طول درمان به بیمار داد می شود؟

تعداد پلاک ها بستگی به شدت مشکل بیمار دارد. برای درمان های ساده تر 5 تا 10 پلاک و برای درمان های پیچیده بالای 20 پلاک لازم است. اینکه در هر بیمار چند پلاک برای درمان لازم است بسته به مشکل بیمار و آنالیز نرم افزار و حرکت دندان ها متفاوت می باشد.

در صورتیکه وضعیت نهایی مورد نظر در بیمار بدست نیاید راه حل چیست؟

در این نوع درمان امکان اینکه در مراحلی از درمان پلاک های جدید برای بیمار شناخته شود تا وضعیت ایده آل بدست آید وجود دارد. به این معنی که در صورتیکه نیم بدست آمده قابل قبول نباشد پلاک های جدیدی به بیمار تحویل داده می شود تا بتوانند وضیت مناسب بیمار را ایجاد کند.

در این روش هیچ چیز به طور روی دندان ها قرار نمی گیرد؟

در این روش درمانی برای آنکه حرکت دندان ها بهتر و دقیق تر انجام شود و اتصال پلاک روی دندان ها بهتر باشد از یک سری مواد همرنگ(کامپوزیت) به صورت برجستگی دندان ها نیز استفاده نمی شوند.

هزینه


همانند انواع دیگر روش‌های درمانی ارتودنسی، هزینه‌ی ارتودنسی نامرئی بستگی به پیچیدگی و طول درمان دارد. به عنوان یک قاعده‌ی کلی، هزینه‌ی این روش قابل مقایسه با بریس‌های ثابت مرسوم است. با این حال تنها متخصص مربوطه بطور دقیق می‌تواند هزینه‌ی آن را تعیین نماید. با توجه به اینکه این پلاک ها در ایران ساخته نمی شوند، هزینه درمان این روش به دلیل هزینه های لابراتوری معمولی بالاتر بوده و حدود 8 الی 14 میلیون بر اساس شدت ناهنجاری و تعداد پلاک متفاوت خواهد بود.