/ / دانستنی های دندانپزشکی

tamasi

نوجوانان و بزرگسالانی که دندان‌هایشان سیم ‌کشی است، غالباً تصور می‌کنند که مجبورند ورزش‌های مورد علاقه خود را قربانی صاف کردن دندان‌ها و رسیدن به لبخندی جذاب کنند، اما واقعیت این است که اگر احتیاط کنید و توصیه‌های ایمنی را رعایت کنید، منعی برای انجام ورزش‌های محبوب‌تان در دوران ارتودنسی وجود ندارد. اگر می‌خواهید در دوران ارتودنسی ورزش کنید، باید برای محافظت از دندان‌ها، لثه‌ها و جلوگیری از آسیب دیدن شدید بریس از محافظ (گارد) دهان استفاده کنید.

محافظ (گارد) دهان

استفاده از گارد دهانی برای انجام ورزش‌هایی مانند فوتبال، بوکس و دیگر ورزش‌های تماسی پربرخورد در دوران ارتودنسی الزامی است، البته احتمال آسیب دیدن دندان‌ها و وسایل ارتودنسی در ورزش‌های کم برخورد نیز وجود دارد. شکستگی یا لب پر شدن دندان، شکستگی ریشه‌های دندان، آسیب دیدن وسایل ارتودنسی و صدمه‌های مشابه دهانی اتفاقات ناخوشایندی است که احتمال بروز آنها هنگام شرکت در ورزش‌های رقابتی وجود دارد. حتی در ورزش‌هایی که از توپ، راکت، چوب بیسبال و وسایل دیگر نیز استفاده می‌شود، احتمال آسیب دیدگی معادل زمان زمین خوردن روی یک سطح سخت است.

اگر دندان‌های ورزشکار سیم‌کشی شده باشد، یک اتفاق ساده ممکن است هزینه سنگینی را برای تعمیر بریس و درمان آسیب‌های دهان به وی تحمیل کند. خوشبختانه استفاده از محافظ دهانی راهکار ساده‌ای است که احتمال آسیب دیدن دندان‌ها را به شدت کاهش می‌دهد.

همچنین محافظ‌های مخصوصی نیز برای لب‌ها وجود دارد که از بریده شدن و آسیب دیدن بافت نرم دهان هنگام ورزش کردن جلوگیری می‌کند.

انواع گارد دهان

بریس محافظ‌ دهانی معمولاً اندکی بزرگتر از گارد دهانی معمولی است و قدری آزادتر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، اما میزان محافظت هر دو از دندان‌ها به یک اندازه است. چون بریس محافظ پهن‌تر است، هم سیم‌کشی دندان‌ها و هم لثه‌ها و دندان‌ها را پوشش می‌دهد، بدون این که برای بیمار ایجاد ناراحتی کند و تنفسش را مختل کند.

همچنین می‌توانید گاردهای آماده را از داروخانه تهیه کنید یا برای ساخت سفارشی آن به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. پلاک‌های آماده روزمره را نمی‌توان تغییر داد و اندازه کرد؛ محافظ boil and bite را باید قبل از قرار دادن در دهان گرم کنید، سپس روی دندان‌ها قرار دهید و دهان را ببندید تا شکل دندان‌ها را به خود بگیرد. اما دندانپزشک برای ساخت محافظ سفارشی از دندان‌ها و بایت قالب می‌گیرد و سپس مدل را به لابراتوار می‌فرستد تا گاردی دقیقاً مطابق با اندازه دندان‌ها و دهان بیمار تهیه شود.

تعویض گارد دهانی

هیچ نوع محافظ دهانی مادام‌العمر نیست و سطوح جونده تمام محافظ‌ها پس از مدتی استفاده صاف و فرسوده می‌شود یا لبه‌های روی سطوح جونده دندان‌های پیشین نازک می‌شود، در این حالت نیروی جویدن از محافظ رد می‌شود و ممکن است به بافت نرم آسیب بزند. محافظ آسیب دیده و ساییده شده نمی‌تواند به خوبی از دندان‌های سیم‌کشی شده محافظت کند. همچنین اندازه بودن گارد باید به طور مرتب به ویژه برای کودکانی بررسی شود که هنوز در سن رشداند و دندان‌هایشان سیم‌کشی شده است.

در نهایت ایمنی فعال باشید!

سیم‌کشی و ارتودنسی دندان‌ها نباید ایجاد محدودیت کند. فعالیت‌های مورد علاقه خود را به متخصص ارتودنسی اطلاع دهید تا متخصص تمامی تجهیزات لازم را برای در پیش گرفتن یک زندگی فعال و بانشاط در دوران درمان در اختیارتان بگذارد و توصیه‌های مراقبتی لازم را ارائه دهد.