/ / دانستنی های دندانپزشکی

fillingortho

هم پر کردن دندان و هم استفاده از بریس برای ارتقاء سلامت دهان و دندان و خلق لبخندی بی‌نقص ضروری است. پر کردن دندان از آن رو بهترین روش برای درمان پوسیدگی دندان است که مانع از وسیع شدن کرم خوردگی و سوراخ شدن دندان می‌شود. مواد مختلفی برای پر کردن دندان به کار برده می‌شود که از آن جمله می‌توان به آمالگام نقره‌ای رنگ و سرامیک همرنگ دندان اشاره کرد. از طرفی ارتودنسی با هدف اصلاح نامرتبی دندان‌ها انجام می‌شود. برخلاف پرکردگی که دائمی است، بریس و سیم‌کشی فقط برای یک دوره 18 ماهه تا سه ساله به کار برده می‌شود. در ادامه هر آنچه را که باید درباره ارتودنسی و پر کردن دندان بدانید، با هم بررسی می‌کنیم.

هرچند دندان‌های پر شده تا حدی روند مرتب کردن دندان‌ها را پیچیده‌تر می‌کند، اما این تاثیر چندان گسترده نیست. حتی اگر چند دندان را پر کرده داشته باشید، باز هم مشکلی برای انجام ارتودنسی وجود ندارد. چنانچه می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره درمان ارتودنسی و راه دستیابی به لبخندی زیبا کسب کنید، متخصصین ما در کلینیک ارتودنسی دکتر قریشی آماده راهنمایی شما هستند. پل ارتباطی ما با شما جهت دریافت وقت مشاوره و رزرو نوبت شماره‌های 02122073785 و 02122068646 است.

تاثیر نامرتبی بر پوسیدگی دندان‌ها

کج و فاصله‌ دار بودن دندان‌ها تاثیر قابل توجهی بر سلامت دندان‌ها و پوسیدگی آنها دارد. تمیز کردن و مسواک زدن دندان‌های فاصله‌دار یا نامرتب دشوارتر است. چون در این حالت دندان‌ها به خوبی تمیز نمی‌شود، جمع شدن جرم و پلاک در نهایت منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. بنابراین فاصله‌های بین دندان‌ها را باید در اولین فرصت ممکن پر کرد تا سلامت دندان‌ها به خطر نیفتد. همچنین باید دندان‌ها را با وسایل ارتودنسی ردیف و مرتب کرد تا مسواک زدن آنها آسان شود. به این ترتیب احتمال پوسیدگی دندان کاهش می‌یابد و دیگر پر کردن آنها ضرورتی نخواهد داشت.

آیا می‌توان دندان‌های پر شده را ارتودنسی کرد؟

سوال بالا دغدغه مشترک بسیاری از بیماران در نخستین جلسه مشاوره است، چرا که دندان‌های برخی بیماران همزمان هم پوسیده است و هم نیاز به سیم‌کشی دارد. متخصص ارتودنسی می‌تواند بریس را در زمانی که دندان‌ها در حال پر شدن است، روی آنها قرار دهد. البته روند درمان در این حالت تفاوت‌های جزئی دارد، اما فرایند کلی همان است.

آیا می‌توان دندان‌های ارتودنسی شده را پر کرد؟

هرچند می‌توان دندان‌های سیم کشی را نیز پر کرد، اما اگر بریس دسترسی به پوسیدگی را مسدود کرده باشد، درمان دشوار خواهد شد. بنابراین سعی کنید تمام پوسیدگی‌ها را قبل از شروع ارتودنسی پر کنید و حین ارتودنسی نیز به بهترین وجه از دندان‌هایتان مراقبت کنید. البته متاسفانه گاهی اوقات حتی بهترین مراقبت‌ها نیز از پوسیدگی دندان جلوگیری نمی‌کند. چنانچه پر کردن دندان در دوران ارتودنسی ضرورت یابد، دندانپزشک بخش کوچکی از براکت‌ها را برمی‌دارد تا به ناحیه دندان پوسیده دسترسی پیدا کند.

آیا باید پر کردن دندان را تا اتمام ارتودنسی به تعویق انداخت؟

اگر دندان‌هایتان هم نیاز به پر کردن و هم نیاز به مرتب کردن دارد، ابتدا دندان‌هایتان را پر کنید. پرکردگی مشکلی را برای حرکت دادن دندان‌ها ایجاد نمی‌کند و پر کردن دندان‌های بدون سیم برای دندانپزشک راحت‌تر است. برخی دندانپزشکان برای پر کردن دندان‌های سیم‌کشی شده مبلغ بیشتری را دریافت می‌کنند، بنابراین اگر پر کردن را پیش از ارتودنسی انجام دهید، در هزینه نیز صرفه‌جویی خواهید کرد.

چه نوع بریسی برای دندان‌های پر شده مناسب‌تر است؟

برای مرتب کردن دندان‌های پر شده از بریس‌های مختلفی استفاده می‌شود. بریس فلزی معمولی به دلیل محکم بودن همواره بهترین انتخاب است، البته انواع دیگر بریس نیز با توجه به نیازها و شرایط خاص هر بیمار می‌تواند مناسب باشد. بزرگسالانی که نمی‌خواهند اطرافیان متوجه تحت درمان بودنشان بشوند، بهتر است ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) را انتخاب کنند که در آن از پلاک‌های نگهدارنده شفاف، متحرک و سفارشی برای اصلاح وضعیت دندان‌ها استفاده می‌شود. از آنجایی که پلاک‌های اینویزیلاین متحرک است، می‌توان دندان‌ها را به راحتی و طبق روال معمول پر کرد یا پرکردگی را تجدید کرد. در این بین بسیاری از کودکان به بریس‌های فلزی معمولی علاقه بیشتری دارند، چون می‌توانند کش‌هایی با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف انتخاب کنند. بریس سرامیکی نیز برای دندان‌های پر کرده مناسب است و چون کمتر جلب توجه می‌کند، کودک راحت‌تر خواهد بود.

روش قرار دادن بریس روی دندان‌های پر شده

نخستین مرحله برای سیم‌کشی دندان‌های پر شده مشاوره است. متخصص ارتودنسی دندان‌ها را معاینه می‌کند و از دندان‌ها عکس می‌گیرد تا بهترین طرح درمانی را برای ردیف و مرتب کردن دندان‌ها تهیه کند؛ در این مرحله متخصص دندان‌های پر شده را نیز مد نظر قرار می‌دهد. پس از موافقت بیمار با شروع درمان، بریس آماده  و روی دندان‌ها قرار داده می‌شود. چنانچه بریس فلزی معمولی انتخاب شده باشد، براکت‌ها به دندان‌ها متصل می‌شود و سیم قوسی ارتودنسی از میان آنها عبور داده می‌شود و برای تثبیت نهایی نیز از کش ارتودنسی استفاده می‌شود. اما اگر ارتودنسی نامرئی انجام شود، پلاک‌های شفاف سفارشی از روی عکس‌ها و قالب‌های گرفته شده از دندان‌های بیمار ساخته می‌شود.

آیا دندان‌های پر کرده باعث دردناک شدن ارتودنسی می‌شود؟

هنگامی که بریس برای نخستین بار روی دندان‌ها قرار داده می‌شود، ناراحتی مختصری را حس خواهید کرد. خوشبختانه پرکردگی این درد را تشدید نمی‌کند. رعایت توصیه‌های زیر به تسکین این درد جزئی کمک می‌کند:

  • غذاهای نرمی مانند سوپ، اسموتی و ماست میل کنید.
  • برای جلوگیری از زخم شدن دهان موم مخصوص ارتودنسی را روی براکت‌های آزاردهنده قرار دهید.
  • برای تسکین درد مسکن‌های غیرتجویزی مصرف کنید.
  • از نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های اسیدی پرهیز کنید.

بهترین روش مراقبت از بریس و پرکردگی دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران ارتودنسی بسیار مهم است. اگرچه پرکردگی دندان مشکلی را برای مسواک زدن و نخ کشیدن ایجاد نمی‌کند، اما تمیز کردن دندان‌های سیم‌کشی شده چندان آسان نیست. دندان‌ها را دو بار در روز، هر بار به مدت حداقل دو دقیقه مسواک بزنید و دست‌کم دو بار نخ بکشید تا تمام ذرات غذای باقیمانده را خارج کنید. اگر تحت درمان با ارتودنسی نامرئی قرار دارید، باید پلاک را قبل از مسواک زدن از دهان دربیاورید. چنانچه پوسیدگی‌ها را قبل از شروع ارتودنسی پر کنید، مطمئن می‌شوید که پوسیدگی در زمان ارتودنسی وسیع‌تر نخواهد شد.