/ / دانستنی های دندانپزشکی

h1

یکی از رایجترین سوالاتی که درمورد آندربایت و اوربایت پرسیده می‌شود این است که آیا سیم‌کشی دندان به تنهایی برای رفع مشکل کافی است. این سوال تعجب برانگیز نیست زیرا طبیعی است که اکثر مردم از جراحی می‌ترسند. جراحی اصلاح کننده‌ی فک نیز مانند هر جراحی دیگری، خطرات و عوارضی دارد. از طرف دیگر، ارتودنسی یکی از روش‌های درمان در دندانپزشکی است که نسبت به دیگر روش‌ها کمتر تهاجمی می‌باشد.

“کاموفلاژ” یک اصطلاح جامع است که به استفاده از براکت‌های ارتودنسی و دیگر روش‌های درمانی برای حرکت دندان‌ها در محل خودشان به منظور پنهان کردن ناهنجاری‌های موجود در استخوان‌بندی اشاره می‌کند. بسیاری از افراد دارای درجات مختلفی از ناهنجاری‌های فک هستند که در آنها فک بالا یا پایین بزرگتر یا کوچکتر از فک دیگر است. کاموفلاژ نوعی روش ارتودنسی بسیار رایج بوده و معمولا بدون استفاده از ابزارهای جراحی می‌تواند نتایج مطلوبی فراهم کند.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی دکتر قریشی از یک روش جامع برای اصلاح ناهنجاریهای اسکتی فک و دهان استفاده کرده و برای تمام انواع اختلالات درمان‌هایی ارائه می‌دهند. آنها از یک روش چندگانه استفاده می‌کنند که شامل ارزیابی توسط کارشناسان سخنرانی، مشاوره و آزمایش ژنتیک، ارزیابی ارتودنسی و دندانپزشکی و مشاوره جراحی دهان است. تمام ناهنجاری‌های فک و دهان، از موارد بسیار جدی تا موارد جزئی، بطور کامل ارزیابی می‌شود. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های درمانی وساعات کار مطب می‌توانید با شماره‌های 22068646-021 و 22073785-021 با ما تماس حاصل فرمایید.

مشکلات ناهنجاری فک و دندان

ناهنجاری‌های فک و دهان باعث ایجاد دو مشکل اصلی می شوند:

  1. مشکل عملکردی، دندان‌ها روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند و در نتیجه عمل گاز زدن با مشکل مواجه می‌شود. همچنین بخاطر عبور هوا در هنگام تلفظ برخی از لغات، صحبت کردن نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
  2. مشکل زیبایی، رشد نامتناسب فک منجر به داشتن ظاهری غیر جذاب شده و در نتیجه شخص دچار کمرویی و دیگر مشکلات شخصیتی می گردد.

ایجاد اوربایت و اندربایت

قبل از اینکه جلوتر رفته و درمورد درمان صحبت کنیم، باید از ساختار فک آگاه باشیم. در اغلب کودکان ناهنجاری اوربایت دیده می‌شود. هنگامیکه هنوز دندان‌های شیری در دهان هستند، همیشه فک پایین کوچک‌تر از فک بالا است. با رشد کودک، فک پایین سریعتر از فک بالا رشد کرده و باعث میشود دندان‌ها در حالت ایده‌آل class I قرار گیرند. در این حالت دندان‌های بالا تقریبا 2 میلیمتر از دندان‌های پایین را می پوشانند.هنگامی که فک بالا بطور نامتناسب و بیشتر از فک پایین رشد کند، مشکل اوربایت ایجاد می‌شود.

دندان‌های فک پایین به طور قابل توجهی پشت دندان‌های فک بالا قرار دارند. طبیعت روشی برای جبران این نقص دارد. این روش شامل شیب دادن دندان‌های بالا به سمت عقب و  دندان‌های پایین به سمت جلو است تا در هنگام گاز گرفتن، دندان‌ها بتوانند با همکاری یکدیگر عمل جویدن را بهتر انجام دهند. همچنین، زمانی فک پایین بطور نامتناسب و بیشتر از فک بالا رشد کند، دندان‌های پایین به سمت جلو آمده و پشت دندان‌های بالا قرار می‌گیرند. در چنین حالتی، برای گاز گرفتن، دندان‌های پایین خود را به سمت عقب و دندان‌های بالا خود را به سمت جلو کج می‌کنند.

پنهان کردن ناهنجاری

این که آیا براکت به تنهایی می‌تواند مشکل را حل کند یا نه به میزان اختلاف، سن بیمار و اهداف درمان بستگی دارد. اگر اختلاف جزئی باشد، براکت به تنهایی می‌تواند مشکل گاز گرفتن را اصلاح کرده و این اختلاف فک را با روش کاموفلاژ درمان کند. با این حال، ارتودنسی کاموفلاژ تاثیر کمی بر ظاهر صورت دارد. از آنجا که این اختلاف جزئی است، این خطر برای این بیماران مهم نیست.

چگونه تغییر طرح را انجام دهیم

با این حال، بسیاری از موارد تنها با استفاده از براکت درمان می‌شوند، حتی اگر آنها جزء مواردی که باید با براکت درمان ‌شوند نباشند. این معمولا به دلیل ترس از جراحی است. معمولا، این بیماران دو یا چند سال تحت درمان قرار می‌گیرند تا دندان‌هایشان بهتر جفت شوند اما ظاهر صورتشان اصلاح نمی‌شود. این بیماران پس از مدتی شجاعت کافی برای انجام جراحی به دست می‌آورند، اما نظر متخصصین ارتودنسی تغییر کرده است، به طوری که معتقدند دندان‌ها به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که به خوبی در محل صحیح با فک‌ها برخورد می‌کنند. در حالی که این روش شامل یک دوره طولانی درمان است، تلاش برای درمان ارتودنسی به تنهایی در ابتدا و سپس انجام عمل جراحی به عنوان یک چیزی بجز اتلاف زمان و پول نیست.

در این مورد دندان اضافه‌ای وجود ندارد و برای تراز کردن اولیه‌ی دندان‌ها نیاز به کشیدن دندان‌ها نیست. برای این گروه از بیماران، تغییر روش درمان دشوارتر است و اغلب ممکن است تغییر کامل روش درمان امکانپذیر نباشد زیرا گزینه‌های درمان محدود می‌شوند و میزان تغییر ظاهری صورت نیز بسیار کم خواهد بود.

عدم تقارن صورت

موارد عدم تقارن حتی بدتر از زمانی است که  بیمار تصمیم به تغییر ارتودنسی کاموفلاژ به جراحی اصلاح فک می‌گیرد. درجه عدم تقارن صورت باید با درجه عدم تقارن در حالت جفت شدگی دندان‌ها متناسب باشد. اگر درمان ارتودنسی جفت شدگی دندان و خط میانی را تصحیح کرده باشد، استفاده از هر روش جراحی دیگری برای اصلاح خط میانی صورت، منجر به عدم تقارن جفت شدگی دندان‌ها خواهد شد. این بدان معنا نیست که درمان مجدد امکان پذیر نیست، اما سخت تر بوده و نتیجه آنقدر خوب نخواهد بود.

بیماران جوان

روشی که تنها از براکت برای رفع ناهنجاری‌های فک استفاده می‌شود بیشتر در بیماران جوان و به ویژه افرادی که دارای مشکلاتی مانند اوربایت هستند، امیدوار کننده است. اوربایت، معمولا به علت عدم رشد کافی فک پایین بوده و درمان آن معمولا شامل کشیدن یا طولانی کردن فک است. در بیمارانی که هنوز در حال رشد هستند، ممکن است از تجهیزات ارتودنسی به همراه انکوریج جراحی استفاده شود تا بر رشد فک تاثیر گذارد. اما برای بیماران بالغ و کسانی که رشد بیش از حد دارند، درمان جراحی بهترین گزینه برای رسیدن به یک نتیجه خوب است.

نتیجه‌گیری

احتمال کسب بهترین نتیجه در اولین تلاش بیشتر است. بیماران باید مزایا و معایب هر روش و اهداف درمانی خود را به دقت بررسی کنند. یک طرح کمتر تهاجمی ممکن است مطلوب‌تر باشد اما به شرطی که ما را به اهدافی که از درمان داریم برساند. هدف از انجام هیچ کاری صرف انجام آن کار نیست. من معمولا به بیماران که نمی‌توانند تصمیم قطعی بگیرند توصیه می کنم که به هیچ وجه کاری انجام ندهند. گاهی اوقات، انجام ندادن کاری بهترین گزینه است.