ارتودنس با پلاکت متحرک

17962_656

پلاک های متحرک در دهان های ارتودنسی، به دو دلیل مهم بکار می روند:

 • حرکت های تک دندانی یا گسترش عرض فک بالا در سنین کودکی
 • درمان های ارتوپد یک فکی یا به اصطلاح درمان های فانکشال

با تقبل قیمت ارتودنسی متحرک مراجعه کننده از مزیت عمده ی پلاک ها، که قابل برداشتن و گذاشتن آنها می باشد ، بهره میبرد. بنابراین بیمار می تواند در موقع غذا خوردن آن ها را از دهان خارج کرده و بعد از غذا خورد آن را در داخل دهان بگذارد.

مشکل اصلی آنها در این است که برای بدست آوردن نتیجه، بیمار باید مدتی آنها را استفاده کند.

مطالب و سوال های مرتبط با پلاک های متحرک:


 

 • آیا استفاده از پلاک های متحرک درد دارد؟

خیر، استفاده از ارتودنسی متحرک باعث ایجاد درد در بیماران نمی شود. اگرچه ممکن است در هنگام فعال کردن فنرها و پیچ ها در ابتدا درد مختصری وجود داشته باشد ولی به طور کلی استفاده از ارتودنسی با پلاک متحرک درد ندارد.

 • مشکل استفاده از این پلاک ها چیست؟

مشکل عمده در استفاده، همکاری بیمار در استفاده از این پلاک ها می باشد. در روزهای اول استفاده ترشح بزاق زیاد شده و صحبت کردن و قورت دادن آب دهان مشکل می شود ولی بعد از چند روز استفاده، بیمار به آنها عادت می کند.

 • نحوه ساختن این پلاک ها چگونه است؟

در مرحله اول از بیمار توسط مواد مخصوص قالبگیری می شود و سپس قالب مورد نظر به لابراتور ارسال می شود. با توجه به طرح درمان پلاک مورد نظر ساخته می شود.

 • آیا می توان به جای درمان های ثابت از پلاک های متحرک استفاده کرد؟

خیر، پلاک های متحرک امکان کنترل دندان در سه بعد فضا را به صورت دقیق ندارند و نمی توانند باعث ایجاد رابطه دقیق دندان ها شوند. اگرچه می توان برای حرکت های یک یا چند دندان به صورت محدود از آنها استفاده نمود ولی امکان کنترل همه دندانها و ایجاد روابط دقیق دندانی با آنها وجود ندارد.

درمان با پلاک های متحرک معمولا چند ماه طول می کشد؟

در مواردی که نیاز به حرکت های کوچک چند ندان باشد، درمان 3 تا 4 ماه به طول می انجامد ولی زمانی که نیاز به درمان های افزایش عرض قوس فک به بالا باشد، درمان 6 تا 10 ماه و در موارد درمان های ارتوپد یک فکی یا فانگشال به طور متوسط 12 تا 18 ماه درمان به طول می انجامد.

 • جنس این پلاک ها از چه مواردی است؟

معمولا این پلاک ها دارای یک بیس آکریلی هستند و اجزاء فلزی درون آنها قرار می گیرد تا باعث افزایش گیر این پلاک ها شود.

 • نحوه شستن این پلاک ها چگونه است؟

بهتر است بعد از غذا خوردن و مسواک زدن پلاک ها هم شسته شوند. می توان آنها را با آب خالی شست و علاوه بر آن امکان شستشوی آنها با مواد شستشو دهنده مانند مایع ظرف شویی هم هست، البته قرص های مخصوصی نیز وجود دارند که بیمار می تواند پلاک را داخل لیوان بگذارد و قرص را داخل آن بگذارد تا پلاک تمیز شود.

 • معمولا چه مدت در طول روز باید از این پلاک ها استفاده کرد؟

پلاک های متحرک باید حتی الامکان در تمامی ساعات جز زمان غذا خوردن و مسواک زدن استفاده شوند، حتی در هنگام خواب نیز باید از آنها استفاده کرد.

 • پلاک های متحرک فانکشنال چه کاری انجام می دهند؟

این پلاک ها در مواردی که به شکل فکی در بیمار وجود نداشته باشد، مورد استفاده هستند. پلاک های فانگشنال با تغییر موقعیت فک و با استفاده از عضلات بیمار باعث اصلاح ناهنجاری های فکی می شوند. معمولا این پلاک ها در مواردی که فک پایین عقب رفته باشد مورد استفاده قرار می گیرند. نوع دیگری از این پلاک ها در مواردی که فک پایین جلو باشد همراه با دستگاههای خارج دهانی در صدد ناهنجاری ها به بیمار کمک می کند.

 • پلاک های نگهدارنده درپایان درمان هم از همچنین نوع پلاک ها هستند؟

اگرچه جنس و نحوه ساخت پلاک های نگهدارنده مانند پلاک های متحرک می باشد ولی وظیفه درمانی آنها متفاوت است. پلاک های نگهدارنده وظیفه نگه داشتن دندان ها را در موقعیت نهایی بر عهده دارند و معمولا باعث حرکت دادن دندان ها نمی شوند. برعکس پلاک های متحرک فعال دارای اجزایی هستند که باعث حرکت دندان ها به موقعیت مورد نظر می شود.