/ / دانستنی های دندانپزشکی

untitled

اپن‌بایت یا عدم همرسی دندان‌های بالا و پایین بهم، اختلالی است که بیمار اغلب در بروز آن بی‌تأثیر است. مشکل اصلی این است که دندان‌های جلویی، بالا و پایین، در اثر عاملی به سمت بیرون منحرف می‌شوند، به نحوی که حتی زمانیکه دهان بسته است دندان‌های فک بالا و فک پایین بهم نمی‌رسند. این مشکل آثار مختلفی خواهد داشت.

در کلینیک ارتودنسی دکتر قریشی، در صورت تشخیص اپن‌بایت در معاینات اولیه، ما بهترین شیوه‌های درمانی را به شما ارائه خواهیم داد که می‌تواند شامل انواع بسیار زیادی از ابزارهای ارتودنسی از قبیل بریس‌های فلزی یا بریس‌های لینگوال که در انتهای دندان‌های شما ثابت می‌شوند، باشد. بسیار ضروریست که عادات نادرست مانند زبان زدن به دندان‌ها یا مکیدن انگشت شست، همزمان با دوره‌ی درمان یا در صورت وخیم‌تر شدن شرایط، ترک شوند. همچنین برای حصول اطمینان از کسب بیشترین موفقیت، به بیماران پیشنهاد می‌شود که در اسرع وقت نسبت به درمان این مشکل اقدام کنند.

دستیاران ما در این کلینیک همواره آماده ارائه خدمات مشاوره و اطلاع‌رسانی جهت رزرو نوبت و ساعات کار کلینیک به شما عزیزان از طریق شماره تماس‌های 02122073785 و 02122068646 می‌باشند.

علل ایجاد اپن‌بایت

اساسا مشکل اپن بایت در کودکان به دلیل وارد آمدن فشاری توسط بیمار به هم‌ترازی دندان‌ها، بویژه زمانی که بیمار جوان است، ایجاد می‌شود. مهمترین عوامل این مشکل عبارتند از:

  • مکیدن انگشت شست
  • وارد آوردن فشار با زبان
  • جویدن مداد یا اشیائی مشابه
  • استفاده‌ی غلط و طولانی مدت از شیشه شیر و پستانک

تمام عاداتی که در بالا به آن‌ها اشاره شده است، می‌توانند به انحراف دندان‌ها به سمت خارج و از آنجایی که آرواره‌ها در حال رشد هستند، به بی‌نظمی آن‌ها منجر شود.

b1

البته احتمالاً عوامل ژنتیکی مرتبط با ساختار اسکلتی جمجمه نیز می‌توانند عاملی در ایجاد این مشکل باشند. عامل دیگری که در بروز این مشکل تأثیرگذار است، اختلالات مفصل گیجگاهی- فکی (TMJ) است. در این حالت بیمار برای رهایی از درد مزمنی که در آرواره‌ها ایجاد می‌شود، با استفاده از زبان خود به دندان‌ها فشار وارد می‌کند تا آن‌ها را از هم جدا کند و آرواره‌ها را موقعیت راحت‌تری قرار دهد. اغلب پس از گذشت مدت زمانی طولانی بیمار متوجه خواهد شد که با این کار، مشکلی به مشکلات خود اضافه کرده است.

بنابراین، در صورتی که شما برای مشاوره پیرامون سردردهای مکرر و یا حساسیت دندانی خود به پزشک مراجعه کنید، علاوه بر انجام معایناتی برای تشخیص اپن‌بایت، اختلالات مفصل گیجگاهی- فکی را نیز بررسی خواهند کرد.

مشکلات ناشی از اپن‌بایت

بارزترین مشکل ناشی از اپن‌بایت نرسیدن دندان‌های جلویی بهم، حتی در زمان بسته بودن دهان است. این موضوع می‌تواند مشکلات بسیاری را سبب شود، که در درجه‌ی اول مهمترین آن‌ها، تأثیر منفی برروی لبخند است که به ضعف اعتماد به نفس منجر می‌شود. بیماران مبتلا به مشکل اپن‌بایت، ممکن است به مشکل نوک‌زبانی حرف زدن نیز دچار شوند، که هر چند در کودکی ممکن است شیرین باشد ولی بعدها اصلاً جذاب نخواهد بود.

از آنجایی که در عارضه‌ی اپن‌بایت فضای بازی بین دندان‌های جلویی ایجاد می‌شود، این عارضه می‌تواند مشکلات بیشتری را بویژه در امر گاز زدن و جویدن غذا ایجاد کند. در این حالت تمام فشار ناشی از جویدن به دندان‌های عقبی وارد می‌شود که همین فشار و سایش بیش از حد دندان‌های عقبی علاوه بر اینکه امر جویدن را سخت می‌کند، باعث فرسودگی جدی این دندان‌ها نیز خواهد شد.

همانطور که قبلاً نیز گفته شد، ناهم‌ترازی دندان‌ها به دلیل مشکل اپن‌بایت به دشواری‌های گفتاری مانند نوک‌زبانی حرف زدن نیز می‌تواند منجر شود.

اصلاح عارضه‌ی اپن‌بایت

قبلا‌ً گفته شد که عادات غلط می‌توانند باعث ایجاد مشکل اپن‌بایت شوند. ممکن است مشکل اپن‌بایت به دلیل رشد بیش از حد عمودی فک بالا باشد. در این حالت دندان‌های عقبی برروی یکدیگر بیرون می‌آیند و باعث توقف زود هنگام حرکت لولایی فک پایین در موقع بسته‌شدن دهان می‌شوند.

در مورد اول اصلاح عادات غلط و به دنبال آن اکستروژن دندان‌های جلویی در حال رشد، به عنوان درمان مطرح می‌شود. در مورد آخر، سابقاً از بریس‌ها یا جراحی ارتودنسی برای تأثیرگذاری بروی بخش انتهایی فک بالا و درمان مشکل اپن‌بایت استفاده می‌شد ولی امروزه با عمومیت پیدا کردن ایمپلنت‌های مینی‌اسکرو، روش‌های قدیمی جای خود را به این شیوه‌ی جدید درمان اپن بایت داده‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد که بستن اپن‌بایت با استفاده از بریس‌ها و دیگر لوازم مربوطه، مشکلات زبانی را در 80 درصد از بیماران از بین می‌برد. برخی از تکنیک‌های بستن اپن‌بایت عبارتند از: استفاده از ابزارهایی برای ترک عادت، کش‌های عمودی، تکیه‌گاه‌های موقت، کشیدن دندان و جراحی. برخی از پزشکان گفتاردرمانی را نیز توصیه می‌کنند، اما برخی از دندانپزشکان به تأثیر آن برروی بیماران به عنوان درمانی ارتودنسی اعتقادی ندارند.

هدگیر غلتکی (Roller appliances)، هدگیرهایی با قدرت کششی بالا، بایت بلاک‌ها و چانه‌بندهای طبی عمودی ابزارهایی بسیارعالی برای اصلاح مشکل اپن‌بایت در کودکان در حال رشد هستند، که به پزشکان این اجازه را می‌دهند که بتوانند فرایند رشد را هدایت و کنترل کنند. به همین دلیل بسیار توصیه می‌شود که کودکان در سن 7 سالگی به کمک ارتودنسی پیشگیری مورد معاینه قرار گیرند تا بعدها از نیاز به انجام درمان‌های تهاجمی جلوگیری شود. بسیاری از والدین ترجیه می‌دهند که از سنین کودکی اقدامات لازم برای فرزندان خود را انجام دهند تا از نیاز به انجام جراحی در آینده جلوگیری کنند.

شاید سخت‌ترین بخش درمان مشکل اپن‌بایت، بسته نگه داشتن آن پس از اتمام دوره‌ی درمان است. بنابراین مؤثرترین نوع نگهدارنده‌ها برای اپن بایت‌های اصلاح شده، نگهدارنده‌های راپ روند با حفره‌ای در قاب اکریلی آن است که بروی سقف دهان قرار می‌گیرند. این نگهدارنده‌ها هیچ بخش پلاستیکی یا فلزی ندارند که باعث انسداد مجاری تنفسی شود. حفره‌ی تعبیه شده برروی  این دستگاه، زبان را در مواقع استراحت به خود مشغول می‌کند و از قرار گرفتن آن بین دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

b2-11

بنابراین درمان اپن بایت با ارتودنسی برای افرادی که نباید دندان‌های جلویی خود را لمس کنند و نباید با زبان به آن‌ها نیرو وارد کنند، بهترین درمانی است که می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

untitled1

نتایج حاصل از درمان

در زمان اصلاح اپن بایت در صورتی که شما نتوانید عادات با زبان ور رفتن به دندان‌ها را کنار بگذارید، اصلاحات ایجاد شده دائمی نخواهند بود و مرتب کردن دندان‌ها با استفاده از بریس باعث بزرگتر شدن حفره‌ی فکی خواهد شد. بنابراین بهتر است هر چه زودتر این عادات را ترک کنید.

پیشگیری

بهترین درمان برای اپن‌بایت جلوگیری از وقوع آن از همان اول است. شما می‌توانید قبل از هزینه درمان اپن بایت به آرامی عادت مکیدن انگشت در کودکان یا وابستگی به پستانک را ترک دهید. باید توجه داشت در صورت بروز این مشکل، اگر درمان به تعویق بیافتد، ممکن است مشکلاتی مانند قدرت تکلم ضعیف یا لبخندی ناخوشایند و تقبل هزینه درمان اپن بایت را برای بیمار ایجاد کند.

هزینه درمان اپن بایت بر اساس روش مورد استفاده، شدت مشکل شما و میزان مهارت و تجربه دندانپزشک متخصص، تا حدود زیادی متغیر خواهد بود.