/ / دانستنی های دندانپزشکی

Retainerortho

بالاخره تصمیم گرفتید برای ثابت کردن دندان‌هایتان، درمان ارتودنسی انجام دهید و دندان‌ها را سیم‌کشی کنید. از نتیجه راضی بودید ولی متاسفانه، درمان پایدار نبود. ممکن است دندان‌هایتان به‌سرعت به حالت قبل برگشته باشد یا شاید حرکت آن کند بوده ولی اکنون، دوباره دندان‌های نامرتب دارید. خوشبختانه اگر دندان‌ها بعد از سیم‌کشی، دوباره نامرتب شوند، می‌توانند دوباره به‌جای خود بازگردند.

بعضی متخصصان اظهار می‌کنند که بافت‌های پریودنتال برای مرتب شدن مجدد و ثابت شدن پس از درمان حدودا یک سال زمان نیاز دارند و به‌همین ترتیب، استخوان و بافت‌ها برای تطابق با موقعیت جدید دندان‌ها به زمان نیاز دارند. نگهدارنده‌های ارتودنسی این تطابق را تسهیل کرده و دندان‌ها را از عواملی که موجب نامرتب‌شدن آنها در آینده می‌شود، حفظ می‌کند.

ساختارهای پشتیبان دندان‌های تازه مرتب شده برای ثابت شدن در جای خود، پس از اتمام درمان، به زمان نیاز دارند. دندان‌ها به‌مرور زمان به ثبات می‌رسند ولی خطر بازگشت آن‌ها همیشه وجود دارد. میل طبیعی دندان‌ها برای بازگشت به موقعیت اولیه خود، دلیل اصلی لزوم استفاده از نگهدارنده‌ها است.

در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر قریشی، نگهدارنده‌ها برای هریک از بیماران، پس از پایان درمان، به‌طور جداگانه، ساخته می‌شوند. متخصصین ما می‌توانند نگهدارنده را برای بهترین تطابق و اثربخشی، تنظیم کنند. هدف ما، تهیه نگهدارنده‌ای است که در نهایت راحتی، دندان‌هایتان که به زیبایی مرتب شده‌اند را حفظ کند.

اگر بازگشت ارتودنسی شما، دندان‌هایتان را به میزان قابل ‌توجهی جابجا کرده است و نگهدارنده دیگر مناسب نیست، نگران نباشید، با ما تماس بگیرید. متخصصین ارتودنسی، راه‌حل‌های مناسبی برای نیازهای زیبایی یک بزرگسال، ارائه می‌کنند. درمان‌های بزرگسالان شامل ارتودنسی نامرئی، بریس‌های شفاف و بریس‌های لینگوال می‌باشند. در موارد بازگشت کمتر ارتودنسی، فقط یک تنظیم کوچک ارتودنسی با ارتودنسی نامرئی مورد نیاز است.

اگر سوالی درباره مراقبت‌های پس از ارتودنسی یا درمان‌های اصلاحی برای بازگشت ارتودنسی دارید، می‌توانید برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت، با شماره‌های 02122073785 و 02122068646 تماس بگیرید.

دلایل بازگشت ارتودنسی

برگشت ارتودنسی، بسیار معمول است، به‌ویژه در اولین سال پس از سیم‌کشی. دلیل آن ساده است؛ دندان‌هایتان جابجا شده‌اند ولی هنوز درجای جدید خود، کاملا ثابت نشده‌‌اند.

وقتی سیم‌کشی و دیگر درمان‌های ارتودنسی، باعث جابجایی دندان‌هایتان شد، موجب می‌شوند بدنتان، الگوی استخوانی اطراف دندان‌ها را تغییر دهد، و آن را از یک سمت، در جایی‌که نیروی زیادی به آن وارد می‌شود، جابجا کند و آن را در طرف دیگر، جایی‌که نیروی کافی وجود ندارد، قرار دهد. هرچند، این استخوان جدید که در این محل قرار گرفته است، در ابتدا ممکن است به ‌اندازه استخوان اصلی، سخت و محکم نباشد که به‌این معنی است که دندان‌هایتان میل به بازگشت به جای قبل خود را دارند.

به‌علاوه، رباط پریودنتال، یعنی بافت نرمی که در واقع، دندان شما را در جای خود، نگه می‌دارد، در ابتدا با موقعیت جدید دندانتان سازگار نشده است و فقط مانند یک کِش، کشیده می‌شود و تمایل دارد دندان را به‌جای اول بازگرداند.

در نهایت، ازآنجا که بسیاری از دندانپزشکان از ارتودنسی کاربردی برای تغییر الگوی قرارگیری عمودی دندان‌های شما استفاده نمی‌کنند، این قرارگیری عمودی ممکن است طوری به دندان‌هایتان فشار وارد کند که آنها را به جای قبلی بازگرداند.

معمولا عوامل موثر بسیاری در برگشت ارتودنسی وجود دارند. این عوامل عبارتند از:

 • دندان قروچه
 • عوامل ژنتیکی
 • افتادن دندان
 • سن
 • رشد فک پایین نهفته

نگهدارنده‌ها

همان‌طور که می‌دانید، چند نیرو وجود دارند که بازگشت ارتودنسی را تسریع می‌کنند. به‌همین دلیل است که دندان‌های تازه مرتب‌شده باید از طریق نگهدارنده‌های ثابت یا متحرک، حفظ شوند. نتایج نهایی به این بستگی دارد که چقدر به استفاده از این نگهدارنده‌ها، پایبند بوده‌اید.

وقتی کار متخصص ارتودنسی تمام شد، کار شما آغاز می‌شود. درست همان‌طور که تمیزکردن و سالم نگه‌داشتن دندان‌ها، تعهدی برای تمام عمر است، حفظ لبخندی زیبا با دندان‌هایی مرتب نیز مستلزم تعهد درازمدت به استفاده از نگه‌دارنده است.

انواع

متخصصین ما، براساس نیازهای ارتودنسی و آناتومی دهانی منحصربه‌فرد هر بیمار، نگهدارنده‌هایی را تجویز می‌کنند. نگهدارنده‌های مدرن، راحت، دارای ظاهری ظریف و کاملا متناسب با دندان‌های شما هستند. انواع بسیاری از نگهدارنده‌ها موجود می‌باشند، از جمله هاولی و نگه‌دارنده‌های اسیکس یا نگه‌دارنده‌های ثابت.

 • رایج‌ترین نوع، نگهدارنده‌های موسوم به هاولی هستند، یک قطعه نازک به شکل زبان از جنس اکریلیک که به تناسب دهان شما، قالب‌گیری می‌شود، همراه با سیمی که دندان‌ها را درجای خود نگه‌ می‌دارد. نگه‌دارنده هاولی، ساده، بادوام و به‌سادگی قابل جابجا‌کردن است.

Retainerortho13

 • نوع معروف دیگر نگهدارنده، تراز کننده شفاف است که مانند  ارتودنسی نامرئی است. این نگهدارنده‌ها از پلاستیک نازک و شفافی ساخته شده‌اند که دقیقا متناسب با دندان‌های شما طراحی شده‌اند. این نوع، برای بیمارانی با شرایط خاص، مانند کسانی که دندان‌قروچه دارند، مناسب نیست.

Retainerortho2

 • نگهدارنده‌های ثابت، همان‌طور که از نامشان مشخص است، قابل جابجایی نیستند ولی، دیده نیز نمی‌شوند. این نوع نگهدارنده، گاهی هنگام وجود خطر بالای بازگشت دندان‌ها به جای قبلی، توصیه می‌شوند.

Retainerortho3

نحوه استفاده

متخصصین ما، هر بیمار را برای دفعات استفاده از نگهدارنده‌ها، راهنمایی می‌کنند. نگهدارنده‌های متحرک، باید بلافاصله پس از درمان، تمام طول شبانه‌روز، سپس، هرشب، و در نهایت، فقط یک یا دو شب در هفته، استفاده شوند. در اکثر موارد، نگهدارنده‌ها برای استفاده در تمام عمر هستند.

پس از یک زمان کوتاه، اکثر افراد، به‌خوبی با استفاده از نگهدارنده‌ها کنار می‌آیند. برخی ممکن است متوجه شوند که یک یا چند روز پس از اولین استفاده، بزاق بیشتری ترشح می‌شود، که واکنشی طبیعی به یک جسم خارجی در دهان است. همچنین، ممکن است در ابتدا، صحبت‌کردن طبیعی، برایتان مشکل باشد ولی به‌زودی این مشکل، برطرف خواهد شد. البته، نگهدارنده‌های متحرک، همیشه هنگام خوردن یا مسواک زدن، باید برداشته شوند، که این گزینه نسبت به سیم‌کشی، تغییری بزرگ است.

مراقبت از نگهدارنده

Retainerortho4

استفاده صحیح از نگهدارنده‌ها برای اطمینان از این‌که دندان‌ها و موقعیت عمودی قرارگیری دندان‌ها روی‌هم، مرتب باقی می‌مانند، بسیار مهم است. دستورالعمل‌های زیر را برای مراقبت و استفاده صحیح از نگهدارنده‌ها، به‌کار بگیرید که ‌نتایج سال‌ها دوام داشته باشند.

 • اگر به هردلیلی نگهدارنده را برمی‌دارید، لطفا آن را در جعبه مخصوص قرار دهید. هرگز آن را در جیب خود نگذارید یا در دستمال یا تکه پارچه، نپیچید. این کار معمولا موجب شکستن و دورانداختن آن می‌شود.
 • ممکن است به‌نظر برسد فضایی بین نگه‌دارنده بالایی و سقف دهان وجود ندارد. این مشکل با جا‌افتادن نگه‌دارنده، طی چند روز، ازبین می‌رود.
 • همیشه با انگشتانتان، نگهدارنده را جا بیندازید. هرگز با قراردادن دندان‌ها روی آن، این‌کار را نکنید زیرا موجب آسیب یا شکستن آن می‌شود.
 • هربار دندان‌هایتان را تمیز می‌کنید، نگهدارنده‌ها را نیز تمیز کنید. برای تمیز نگه‌داشتن نگه‌دارنده، می‌توانید از مسواک و خمیردندان سفیدکننده یا دهان‌شویه، استفاده کنید.
 • نگهدارنده‌ها را در آب داغ، ماشین ظرفشویی یا ماشین لباسشویی یا اتومبیل داغ، نگذارید.
 • نگهدارنده‌ها را برای هر گونه علامت شکستگی، مرتب بررسی کنید.

با استفاده صحیح از نگهدارنده‌ها، پس از درمان، لبخند جدید شما برای همیشه زیبا خواهد بود. نگه‌دارنده‌ها هم، مانند همه تجهیزات ارتودنسی، ممکن است در اثر جویدن و دندان‌ قروچه، فرسوده شوند. اگر از آنها خوب مراقبت نشود، ممکن است ترک بخورند. به ‌این دلیل که نگه‌داشتن دندان‌ها پس از اتمام درمان ارتودنسی، کاملا ضروری است، ما بیماران را به مراجعه برای تعمیر یا تعویض سریع نگه‌دارنده‌ها تشویق می‌کنیم.