/ / دانستنی های دندانپزشکی

ارمغان ارتودنسی و بریس‌های مختلف لبخندی زیبا و درخشان است. زمان و هزینه‌ای که صرف استفاده از بریس می‌کنید، سرمایه‌گذاری ارزشمندی است که سلامت و لبخندی بی‌نقص با دندان‌هایی ردیف و مرتب را به دست می‌دهد. بااین حال سیم‌کشی دندان‌ها دشواری‌ها و چالش‌های خاص خود را دارد که بسیاری از آنها، مانند نخ کشیدن دندان، گیر کردن غذا بین سیم‌ها و بوی بد دهان تجربه مشترک تمام بیماران ارتودنسی است.

این بار می‌خواهیم به بوی بد دهان در دوران ارتودنسی و راهکارهای آن بپردازیم. دلیلی ندارد که هنگام ارتودنسی مجبور به تحمل بوی بد دهان باشید و با ترس و خجالت در تمام گفتگوها سکوت اختیار کنید.

توصیه‌های مفید برای رفع بوی بد دهان در دوران ارتودنسی

  • تغذیه سالم داشته باشید: غذاهای ناسالم و مملو از مواد قندی باعث بدبو شدن دهان می‌شود. سعی کنید تغذیه سالم داشته باشید، پروتئین‌ها، غلات و لبنیات را در فهرست غذاهایی بگنجانید که متخصص ارتودنسی مصرف آنها را در دوران درمان ایمن دانسته است.
  • نوشیدنی‌های بدون قند بنوشید: آبمیوه‌ها و نوشابه‌های حاوی قند نیز باعث بدبو شدن دهان می‌شود.
  • آب بدن را تامین کنید: اگر دهان پیوسته خشک باشد، بزاق کافی ترشح نمی‌شود و به این ترتیب دهان بدبو می‌شود. چنانچه بزاق مرتب تولید شود، آب دهان باکتری‌ها و مواد غذایی باقیمانده در دهان، یعنی دو عامل بدبویی دهان، را از حفره دهان می‌زداید.
  • مسواک زدن را فراموش نکنید: صبح‌ها قبل از هر کاری، پس از صرف هر وعده غذایی و تنقلات و شب‌ها قبل از خوابیدن دندان‌ها و زبان را مسواک بزنید تا ذرات غذا و باکتری‌های بدبو کننده از محیط دهان پاک شود.
  • دندان‌ها را حتماً نخ بکشید: کشیدن نخ دندان در دوران ارتودنسی قدری دشوار اما ضروری و حیاتی است. از متخصص ارتودنسی بخواهید که شیوه صحیح کشیدن نخ دندان را به شما آموزش دهد.
  • از دهانشویه استفاده کنید: از دهانشویه توصیه شده توسط دندانپزشک استفاده کنید و برای این که بهترین نتیجه را از دهانشویه بگیرید، آن را 30 ثانیه در دهان بگردانید.
  • جرم‌گیری‌های دوره‌ای را جدی بگیرید: معاینات و جرم‌گیری دوره‌ای در دوران ارتودنسی مهم‌تر از هر وقت دیگر است. ازآنجایی که پوسیدگی دندان روند درمان را مختل می‌کند، هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها

رعایت بهداشت دهان و دندان همیشه و در هر شرایطی مهم است و این اهمیت هنگام سیم‌کشی دندان‌ها پررنگ‌تر نیز می‌شود. علاوه بر ویزیت‌های دوره‌ای ارتودنسی، برای معاینه و جرم‌گیری به طور مرتب به دندانپزشک عمومی نیز مراجعه کنید.