/ / دانستنی های دندانپزشکی

اثشمفا

تاثیر درمان ارتودنسی بر زیبایی دندان‌ها و لبخند انکارناپذیر است، اما آیا می‌دانستید که مرتب کردن دندان‌ها سلامت دهان و به تبع آن سلامت کلی بدن را نیز ارتقاء می‌دهد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر از مزایای ارتودنسی آگاه شوید.

صاف و مرتب

دندان‌های کج و نامرتب مانند تور عنکبوتی درهم‌تنیده عمل می‌کند که به راحتی ذرات غذا را بین دندان‌های کج و روی هم قرار گرفته گیر می‌اندازد. دندان‌های به‌هم‌فشرده و زاویه‌دار قلاب‌هایی فوق‌العاده برای گیر انداختن جرم و پلاک هستند که انبوه پلاک جمع شده را از نظرها مخفی نگه می‌دارند. چنانچه بیمار مرتب برای معاینه به دندانپزشک مراجعه نکند، فقط با مسواک زدن و نخ کشیدن نمی‌تواند سلامت و درخشندگی دندان‌ها را حفظ کند و دندان‌ها در معرض خطر پوسیدگی قرار خواهند گرفت.

دندان‌ها پس از ارتودنسی مرتب می‌شود و به این ترتیب دیگر پلاک روی آنها جمع نمی‌شود، چرا که تمیز کردن دندان‌های ردیف و مرتب آسان‌تر است و ذرات غذای گیرکرده بین آنها به راحتی دیده می‌شود و به سادگی می‌توان این ذرات را با مسواک زدن و نخ کشیدن زدود. از این گذشته وقتی دندان‌ها مرتب می‌شود، لثه به خوبی دور دندان را می‌گیرد و بیماری‌های لثه کمتر بروز می‌یابد. خلصه این که هر چه دندان‌ها مرتب‌تر باشد، مراقبت از آنها نیز آسان‌تر می‌شود.

بستن فاصله بین دندان‌ها

ارتودنسی فقط مختص بیمارانی نیست که دندان‌هایشان نامرتب یا به‌هم‌فشرده و بی‌نظم است. ارتودنسی بزرگسالان با هدف بستن فاصله بین دندانی یا دیاستم نیز انجام می‌شود. دندان‌های فاصله‌دار پی‌آمد این موضوع است که فک در دوران کودکی سریع‌تر از دندان‌های دائمی رشد می‌کند یا این که دندان‌ها با استخوان فک تناسب ندارد. فاصله‌دار بودن دندان‌ها، صرف نظر از دلیل آن عارضه‌ای خطرناک است.

فاصله بین دندانی بخشی از لثه را در معرض آسیب‌های مختلف قرار می‌دهد و فضای کوچک اما ایده‌آلی را برای جمع شدن پلاک ایجاد می‌کند. چنانچه بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت نشود، باکتری‌های مولد پلاک به لثه‌ها حمله می‌کنند و به بیماری‌های لثه (جینجیویت) یا عارضه‌های پیشرفته لثه (پریودنتیت) دامن می‌زنند.

از بین بردن فشار روی فک و دندان‌ها

درد و سفتی فک غالباً از اختلال مفصل فکی ـ گیجگاهی (TMD) نشأت می‌گیرد. خوشبختانه درد فک راه‌حل ساده‌ای دارد و گاهی فقط کافی است که چند دندان ردیف و مرتب شود. اگر یک یا چند دندان فک بالا و پایین نامرتب باشد، دندان‌ها به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرد و اختلال بایت ایجاد می‌شود. فشار ناشی از بایت نامناسب به درد و ناراحتی دامن می‌زند و جویدن بعضی غذاها را دشوار می‌کند.

باز هم ارتودنسی به کمک بیماران می‌آید و با مرتب کردن دندان‌ها بیمار را از این درد نجات می‌دهد. بایت پس از ردیف شدن دندان‌ها اصلاح می‌شود و فشار روی مفصل فک از بین می‌رود.