/ / دانستنی های دندانپزشکی

orthodensifeshar

فشار دادن زبان، زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های مسئول عمل بلع، به صورت نادرست می‌آموزند که همزمان با یکدیگر کار کنند. زبان می‌تواند بسیار قوی باشد. زبان هنگامی که دائماً بر روی دندان‌ها قرار گیرد و یا در حین عمل بلع به جلو فشار می‌آورد می‌تواند باعث حرکت دندان‌ها شود. فشار دادن زبان به غیر از تأثیراتی که می‌تواند بر روی سیم‌کشی‌های ارتودنسی داشته باشد، می‌تواند بر روی سلامت عمومی فرد، صحبت کردن، سلامت دندان‌ها، بلع و تنفس نیز در طول زندگی فرد اثر گذار باشد. درمان ارتودنسی برای فشار دادن زبان، کار گذاشتن تجهیزات ارتودنسی در دهان، معمولاً هنگام خواب و در طول شب است که به وسیله متخصص ارتودنسی پیشنهاد می‌شود. سیم‌ کشی برای ردیف کردن دندان‌ها در دهان کار گذاشته می‌شود. مشورت با یک گفتار درمانگر نیز می‌تواند مفید باشد.

اثرات فشار دادن زبان

هر شخص در طول 24 ساعت، 1200 تا 2000 بار عمل فرو بردن و بلع را با فشار نزدیک به 8/1 کیلوگرم در هر بار انجام می‌دهد. این فشار مداوم در اثر فشار دادن زبان، دندان‌ها را به جلو و به خارج از ردیف خود، هل می‌دهد که اثرات نامناسبی بر روی بایت دندان‌ها، دهان و فک دارد.

چنین تغییر محسوسی در ظاهر بیرونی دندان‌ها و دهان معمولاً تحت عنوان فشار داد زبان تشخیص داده می شود.

اگر شما از سیم‌کشی استفاده می‌کنید، فشار دادن زبان ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند، زیرا:

  • این کار می‌تواند روند پیشرفت درمان ارتودنسی شما را آهسته سازد و باعث شود سیم‌کشی‌ها به مدت بیشتری در دهان شما بمانند.
  • این کار ممکن است دندان‌های شما را پس از خارج کردن سیم‌کشی‌ها دوباره حرکت دهد.
  • این کار ممکن است دندان‌های شما را حرکت دهد و بستن فاصله بین دندان‌ها را برای متخصص ارتودنسی سخت‌تر کند.

هنگامی که ماهیچه‌های دهان و صورت شما در تعادل قرار نداشته باشند، برطرف ساختن مشکلات ارتودنسی بسیار دشوارتر خواهد بود.

تشخیص

برای تشخیص اینکه آیا خودتان یا فرزندتان دچار فشار دادن دندان هستید یا خیر، نشانه‌ها و ویژگی‌های بسیاری وجود دارد. در ادامه به 3 نشانه بسیار معمول این بیماری اشاره می‌شود:

  • نفس کشیدن از طریق دهان رایج‌ترین نشانه این بیماری است. دهان در هنگام خواب باز می‌ماند و زبان اغلب در جلو یا بیرون از دهان است.
  • مشکلات صحبت کردن، به خصوص نوک زبانی صحبت کردن، می‌تواند نشانه فشار دادن زبان باشد. اگر در تلفظ حروف ت، د، ن و ل مشکلی وجود داشته باشد، نیز نشان‌ دهنده فشار دادن زبان است. مشکلات عمومی در طرز سخن گفتن، سرعت صحبت کردن و کیفیت صدا نیز می‌تواند ایجاد شود.
  • مکیدن انگشت در گذشته یا حال می‌تواند فشار دادن زبان را تشدید کند. اگر عادت به مکیدن انگشت داشته باشید، شکل‌گیری دهان و موقعیت زبان به وسیله شست یا دیگر انگشت‌ها تغییر می‌کند. حتی اگر کودک این عادت را ترک کند، آسیب ایجاد شده وارد شده به عملکرد زبان،عضلات چهره و دیگر ساختارها، اغلب باقی می‌ماند.

درمان

متخصص ارتودنسی در طول درمان ارتودنسی، سعی خواهد کرد با فشار وارده از سوی زبان بر روی دندان‌ها مقابله کند. تجهیزات بسیاری برای حل این مشکل وجود دارند و استفاده از این تجهیزات گزینه مناسبی برای برای کمک به برطرف ساختن فشار دادن زبان می‌باشد.

برای بسیاری برای بیماران استفاده از این تجهیزات ناراحت کننده یا دردناک است و این راه را به عنوان آخرین گزینه در نظر می‌گیرند. این تجهیزات باید به مدت یکسال پیش از استفاده از سیم‌کشی، کار گذاشته شوند. بسیار مهم است که بدانید این تجهیزات در چه مدت زمانی فشار دادن زبان را اصلاح می‌کنند. گاهی برخی از تجهیزات همراه با به کارگیری روش دیگر، شما را به نتیجه دلخواه می‌رسانند.