/ / دانستنی های دندانپزشکی

بسیاری از افراد در مورد تفاوت‌هایی که بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی وجود دارند، اطلاعاتی نداشته و سردر گم می‌شوند. متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی هر دو با دندان‌ها سر و کار دارند و هر دوی آنها پزشک هستند، پس چه چیزی آن‌ها را از یکدیگر متفاوت می‌کند؟

بسیاری از ما چندین بار به دندانپزشک مراجعه کرده‌ایم، بنابراین دقیقاً می‌دانیم که دندانپزشک‌ها چه کاری انجام می‌دهند. ما در مطب دندانپزشک علاوه بر کارهای دیگر دندان‌هایمان را تمیز می‌کنیم و حفره‌های دندان‌هایمان را پر می‌کنیم. پس یک متخصص ارتودنسی چه کاری انجام می‌دهد؟

متخصصین ارتودنسی و دندانپزشکان در حقیقت مشکلات دندانپزشکی مشابهی را درمان می‌کنند، اما در روش‌های مراقبت‌هایی که ارائه می‌دهند تفاوت دارند. بگذارید نگاهی دقیق‌تر به این دو متخصص سلامت داشته باشیم و مشخص کنیم که هریک دقیقاً چه کارهایی را انجام می‌دهند و چگونه از یکدیگر متمایز می‌گردند.

تفاوت بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی

دندانپزشک عمومی

برای تبدیل شدن به یک دندانپزشک باید دانشکده پزشکی و همچنین دورهٔ آموزشی دندانپزشکی را تکمیل کنید. دندانپزشکان عمومی اساساً پزشکانی هستند که در مشکلات و بیماری‌های مربوط دندان‌ها و لثه تخصص دارند. دندانپزشکان عمومی عمدتاً به مشکلات عمومی دندان مانند پوسیدگی دندان، بیماری‌های لثه، تارتار و دیگر مسائل می‌پردازند و بیماران را تشویق می‌کنند تا بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند و دو بار در سال دندان‌ها را جرم گیری و تمیز نمایند.

متخصص ارتودنسی

متخصصین ارتودنسی دندانپزشکانی هستند که برای تکمیل یک برنامه رزیدنتی ارتودنسی به مدت دو سال تحصیل می‌کنند. متخصصین ارتودنسی با مشکلات جدی دندان مانند مسائل مربوط به هماهنگی دندان‌ها و ناهنجاری‌های فک برخورد می‌کنند. اکثر افرادی که به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنند دارای مشکلات ذکر شده هستند و توسط دندانپزشک عمومی برای جایگذاری تجهیزات ارتودنسی مانند بریس به متخصص معرفی شده‌اند. متخصصین ارتودنسی ناهنجاری‌های دندان و فک را ارزیابی می‌کنند، اسکن و اندازه گیری را انجام می‌دهند و جایگذاری انواع مناسب بریس را برای بیماران انجام می‌دهند تا مشکلات آن‌ها را اصلاح کنند و ظاهر لبخند افراد را بهبود دهند. متخصصین ارتودنسی از تجهیزات تخصصی برای ارزیابی و اندازه گیری ناهنجاری‌های فک و دندان استفاده می‌کنند و ممکن است فرم‌های مختلف درمانی به غیر از بریس را برای بیماران تجویز کنند، در واقع افراد در هنگام شنیدن واژهٔ متخصص ارتودنسی به این موارد فکر می‌کنند.

برنامه درسی تخصصی ارتودنسی شامل مطالعه فشرده موارد مربوط به فک و نحوه حرکت دندان‌ها است. متخصص ارتودنسی در درجه اول با مال اکوژن یا مشکلات مربوط به بایت آشنا می‌گردد. برخی از مشکلات اصلی که توسط متخصص ارتودنسی درمان می‌شوند عبارتند از:

می‌توان به متخصص ارتودنسی به عنوان یک دندانپزشک نگاه کرد که در صاف کردن دندان‌ها تخصص دارد. دندانپزشکان عمومی وجود دارند که در انواع دیگر مراقبت‌های دهان متخصص هستند. برای مثال یک پریودنتیست متخصصی است که لثه‌ها و استخوان‌های زیر دندان‌ها را درمان می‌کند. پریودنتیست‍‍‌ها با درمان بیماری‌ها و التهاب‌های لثه را نیز درمان می‌کنند.

چرا مراجعه منظم به دندانپزشک مهم است؟

تلاش برای مراجعه به دندانپزشک عمومی خود به طور منظم برای اطمینان از داشتن سلامت دهان و دندان مناسب و یک لبخند زیبا ضروری است. با مراجعه منظم به دندانپزشک عمومی خود نه تنها از بیماری‌های مربوط به دهان و دندان جلوگیری خواهید کرد و عمل جرم گیری را به طور مرتب انجام خواهید داد، بلکه در صورت بروز مشکل دندانپزشک عمومی می‌تواند پس از تشخیص، شما را به متخصص ارتودنسی ارجاع دهد.

این تشخیص و ارجاع زودهنگام به معنای واقعی کلمه می‌تواند موجب ایجاد تفاوت بین نیاز به درمان جزئی و نیاز به استفاده طولانی مدت از بریس برای بیش از 12 ماه باشد.