/ / دانستنی های دندانپزشکی

pelakorthodensi

پلاک نگهدارنده یا ریتینر وسیله‌ای است که متخصص ارتودنسی پس از اتمام درمان سیم ‌کشی دندان‌ها از آن استفاده می‌کند تا حرکت کردن دندان‌های مرتب شده را به حداقل برساند و مانع از برگشت دندان‌ها به وضعیت نامرتب اولیه شود. ریتینر پس از ارتودنسی همراه همیشگی بیمار خواهد بود. هیچ بخشی از بدن وجود ندارد که در گذر عمر دچار تغییر و افتادگی نشود، دندان‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. از آنجایی که استفاده از پلاک نگهدارنده برای نگهداری دندان‌ها در وضعیت جدید و حفظ لبخندی زیبا ضروری است، بهتر است که با روش تمیز کردن آن آشنا شوید.

قبل از هر چیز باید بدانید که تمام پلاک‌های نگهدارنده به مرور کثیف و ساییده می‌شود. پلاک نگهدارنده نیز مانند وسایلی چون لنز و کفش که هر روز به کار برده می‌شوند، شکلش تغییر می‌کند، دیگر مانند روزهای اول به خوبی روی دندان‌ها نمی‌نشیند و کثیف می‌شود. هرچقدر هم که دندان‌ها را با دقت مسواک بزنید و نخ بکشید، باز هم همواره باکتری‌هایی در محیط دهان وجود دارد. باکتری جزء اصلی تشکیل دهنده پلاک و بخشی از آن چیزی است که دانشمندان ریزگان طبیعی می‌نامند. پلاک باکتریایی روی دندان‌ها و پلاک نگهدارنده جمع می‌شود و ظاهر، طعم و بوی بدی را ایجاد می‌کند. به علاوه اگر جرم (ماده معدنی سخت چسبیده به دندان‌ها) نیز روی دندان‌ها وجود داشته باشد، لکه‌های سفید رنگی که مربوط به رسوبات کلسیمی است، روی پلاک ایجاد می‌شود.

مهم‌ترین اقدام برای داشتن یک پلاک تمیز این است که اجازه ندهیم پلاک کثیف شود. هنگامی که بدانیم پس از هر بار قرار دادن پلاک در دهان باکتری، پلاک و جرم روی ریتینر می‌نشیند، متوجه می‌شویم که باید پلاک نگهدارنده را فوراً پس از خارج کردن از دهان و زمانی که هنوز خیس است، پاک کنیم؛ چون اگر آلاینده‌ها روی پلاک باقی بماند و سخت شود، زدودن آنها به مراتب دشوارتر خواهد شد. حتی اگر آلودگی را روی ریتینر مشاهده نکنید، ریتینر به مرور بدبو خواهد شد. علت این بوی بد عموماً پلاک نامرئی است که روی ریتینر تشکیل می‌شود. اگرچه مسواک زدن باکتری‌ها را از روی پلاک پاک می‌کند، اما پلاک نگهدارنده طراحی خاصی دارد که دسترسی به بعضی نقاط آن را دشوار می‌کند. به همین دلیل به بیماران توصیه می‌شود که پلاک نگهدارنده را هر روز در محلول پاک کننده آنتی باکتریال دندان مصنوعی یا ریتینر بیاندازند. پس از آن که پلاک را از دهان خارج کردید، آن را در محلولی حاوی یک لیوان آب ولرم و یک قرص تمیز کننده پروتز متحرک بیاندازید تا دفعه بعد که پلاک را در دهان می‌گذارید، بوی بهتری داشته باشد و مزه بدی ندهد.

چنانچه پلاک یا ذرات ریزی را روی ریتینر مشاهده کردید، این آلودگی‌ها را با مسواک نرم پاک کنید. برای پاک کردن پلاک فقط از آب یا مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید و هرگز پاک کننده‌هایی مانند خمیردندان را به کار نبرید، در غیر این صورت پرداخت روی پلاک خراشیده می‌شود. چنانچه از پلاک‌های پلاستیکی شفاف استفاده می‌کنید، عمیق‌ترین قسمت‌های آن را با گوش پاک کن تمیز کنید. باز هم تاکید می‌کنیم که نباید از ماده‌های پاک کننده ساینده سطح پلاک استفاده کنید.

چنانچه متوجه رسوب کلسیم روی پلاک نگهدارنده شدید، و نتوانستید این رسوبات را با مسواک یا قرص پاک کننده پاک کنید، از متخصص ارتودنسی کمک بگیرید. متخصص این رسوبات را با محلول‌های مخصوص پاک کردن جرم از بین می‌برد. اما اگر کلسیم به مرور وارد پلاستیک شده و با آن ترکیب شده باشد، ممکن است حتی متخصص نیز نتواند آن را پاک کند. در این صورت یا باید پلاک تغییررنگ داده را تحمل کنید یا یک پلاک جدید تهیه کنید. تغییر رنگ تاثیری بر عملکرد پلاک ندارد.

همن‌طور که متوجه شدید روش پاک کردن ریتینر بسیار شبیه به روش تمیز نگه داشتن دندان‌ها است. مسواک زدن روش فیزیکی زدودن پلاک از روی دندان‌ها یا ریتنیر است، راهکار شیمیایی از بین بردن باکتری‌ها و بوی بد استفاده از خمیردندان است و گاهی باید برای زدودن جرم به دندانپزشک مراجعه کرد. چنانچه به خوبی از ریتینر مراقبت کنید، می‌توانید مدت بیشتری از پلاکی استفاده کنید که مانند روز اول تمیز و براق است.