/ / دانستنی های دندانپزشکی

جراحی ارتودنسی، ترکیبی از درمان ارتودنسی و جراحی فک برای اصلاح نامرتبی و ناهنجاری‌ شدید دندان‌هاست که توسط عدم تعادل اساسی فک ایجاد می‌شود. جراحی دهان و فک و صورت، یکی از 9 شاخه‌ی تخصصی دندان است و تمرکز آن، درمان مشکلات پیچیده‌‌ و ناهنجاری‌های سر و صورت شامل دهان، فک، صورت و جمجمه است.

کلینیک ما با ارائه‌ی خدمات جامع و پیشرفته و با بهره‌مندی از جراحان مجرب فک و صورت، جراحی ارتودنسی و بهترین درمان ممکن را به شما ارائه می‌دهد. برای آگاهی بیشتر و گفتگو در مورد این روش و یا هر درمان ارتودنسی دیگر، می‌توانید با شماره‌های 02122073785- 02122068646 با ما تماس حاصل فرمایید. شما می‌توانید پیش از جراحی ارتودنسی خود، درمان با ارتودنسی دیمون، بریس شفاف و ارتودنسی نامرئی را انتخاب کنید. هدف ما زیبایی لبخند شما و رضایت‌مندی از جراحی ارتودنسی و سایر روش‌های درمان ارتودنسی شماست.[/alert]

مزایای جراحی فک (ارتوگناتیک) چیست؟

برای بسیاری از بیماران، مهم‌ترین مزیت جراحی ارتوگناتیک، دستیابی به آرایش صحیح دندان‌ها و متعادل‌تر کردن صورت و افزایش جذابیت است. بیمارانی که در مورد نمای صورت و دندان‌های خود نگران هستند، پس از درمان ارتودنسی در ترکیب با جراحی ارتوگناتیک، رضایت و اعتماد به نفس بیشتری می‌یابند.

هدف اصلی این جراحی، اصلاح نامرتبی شدید دندان‌هاست که ممکن است در زندگی روزانه باعث مشکلات عملکردی مانند سخن گفتن، جویدن غذا و یا حتی آپنه خواب گردد. نامرتبی دندان‌ها همچنین ممکن است موجب سردرد، درد مفاصل و یا بیماری‌های پریودنتال (لثه) گردد.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی ارتوگناتیک است؟

انجام جراحی ارتودنسی برای کودکان و یا نوجوانان توصیه نمی‌شود. در عوض، افراد بزرگسالی که رشد فک آنها به پایان رسیده است، می‌توانند در صورت لزوم این عمل را انجام دهند. بخش قبل از جراحی این درمان می‌تواند قبل از پایان رشد فک انجام شود تا زمینه برای جراحی دهان در موقع مناسب فراهم گردد. کاندیداهای مناسب برای جراحی ارتودنسی، بیمارانی هستند که بخشی از مشکل فک آنها، نامرتبی دندان‌هاست. اگر نامرتبی دندان‌ها باعث نارضایتی شما از ظاهر و صورت خود می‌شود، می‌توانید گزینه‌ی جراحی ارتودنسی را در نظر بگیرید.

جراحی ارتودنسی چه زمانی مورد نیاز است؟

جراحی ارتودنسی زمانی ممکن است لازم باشد که فک بالا و پایین به طور مناسب روی هم قرار نمی‌گیرند و اصلاح نامرتبی دندان‌های بالایی به تنهایی نمی‌تواند با درمان ارتودنسی به دست آید. جراحی ارتودنسی همچنین ممکن است برای درمان بزرگسالانی که دارای مشکلات زیبایی در نیمرخ صورت و یا شکل یا اندازه فک هستند، انجام شود.

به منظور انجام بسیاری از انواع جراحی ارتوگناتیک، فک باید رشد خود را به پایان رسانده باشد. به طور معمول، رشد کامل فک در سن 16 تا 17 سالگی در زنان و 18 تا 21  سالگی در مردان رخ می‌دهد. کاندیدای جراحی ارتوگناتیک در ابتدا باید با استفاده از بریس، دندان‌های خود را مرتب و همتراز کنند و برای جراحی فک آماده شوند.

همچنین مشکلات و ناهنجاری‌های زیر فوراً نیازمند جراحی ارتوگناتیک است:

  • نقائص هنگام تولد
  • درد مزمن فک یا مفصل آن (TMJ)
  • تنفس دهانی غیرارادی
  • عدم توانایی بستن لب‌ها به طور طبیعی و بدون فشار
  • وارد شدن ضربه و آسیب به فک و صورت
  • اوپن بایت (فضای خالی بین دندان‌های بالا و پایین در هنگام بسته بودن دهان)
  • جلو آمدگی فک
  • عقب‌نشینی فک پایین و چانه
  • تومور یا ضایعات پاتولوژیک فک

در طول مشاوره اولیه، ما با ارزیابی انطباق فک بالا و پایین شما و در صورت مشاهده‌ی اختلاف قابل ملاحظه، گزینه‌های خود را برای درمان جراحی معرفی کرده و همچنین روش‌های جایگزین برای درمان غیر جراحی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

نحوه‌ی درمان در جراحی ارتوگناتیک چگونه است؟

به منظور آماده‌سازی شما برای جراحی ارتوگناتیک، لازم است که دندان‌های بالا و پایین شما توسط بریس‌های معمول، صاف و مرتب شوند. بریس باید در طول عمل جراحی در جای خود باقی بماند. یک جراح فک و صورت، جراحی ارتوگناتیک شما را در بیمارستان انجام خواهد داد. پس از عمل جراحی، یک دوره‌ی استراحت حدوداً دو هفته‌ای خواهید داشت. از آنجا که جراحی ارتوگناتیک یک عمل ماژور است، توصیه می‌کنیم که در طول فرایند بهبود، مدتی را دور از محل کار و تحصیل خود سپری کنید. پس از التیام و بهبود فک خود، شما می‌توانید جلسات ارتودنسی معمول خود را همراه با روند اصلاح نامرتبی و انطباق دندان‌های خود ادامه دهید. هنگامی که این بریس‌ها از دندان‌های شما خارج می‌شوند، لازم است از یک نگهدارنده برای کمک به حفظ نظم و هم‌ترازی دندان‌های خود استفاده کنید.

این عمل جراحی معمولاً یک تا سه ساعت طول می‌کشد و نیازی به بیهوشی عمومی که همراه با خطرات احتمالی ناشی از هر نوع عمل ماژور است، ندارد. این خطرات شامل درد، تورم، خونریزی، عفونت و واکنش منفی به بیهوشی می‌باشد. بیشتر فرایندهای دخیل در این عمل، از لحاظ تئوری می‌تواند به استخوان مجاور و یا لثه آسیب بزند و بیهوشی نیز به خودی خود ممکن است موجب بی‌حسی در مناطق مشابه شود. معمولاً لازم است که برای یک تا دو روز در بیمارستان بستری باشید و دوره‌ی بهبودی شش هفته‌ای را در منزل بگذرانید. حتماً دستورالعمل جراح خود را برای مراقبت از دهان در خانه انجام دهید. این دستورالعمل برای کودکان شامل مسواک زدن بعد از هر وعده‌ی غذایی با استفاده از یک مسواک کوچک و نرم است.

خطرات مرتبط با جراحی ارتوگناتیک چیست؟

همانند هر عمل جراحی ماژور، احتمال خطرات خاص مرتبط با جراحی ارتوگناتیک وجود دارد. جراحی ارتوگناتیک، فرآیند جدیدی نیست و برای سال‌های متمادی در بیمارستان‌ها انجام شده است. پاسخ هرگونه سؤال یا نگرانی که در مورد این جراحی خود داشته باشید، در مشاوره‌ی اولیه با جراح خود دریافت خواهید کرد.

هزینه‌ی این عمل جراحی چقدر است؟

اکثر جراحی‌های ماژور فک تحت پوشش بیمه قرار داده می‌شود. با این حال، برخی از هزینه‌ها که تحت پوشش نیستند، باید توسط بیمار به جراح پرداخت گردد.

در طی مشاوره با جراح، تمام اطلاعات در مورد جنبه‌های مالی این جراحی به شما ارائه خواهد شد.