/ / دانستنی های دندانپزشکی

1841295pingsan780x390

آپنه یا وقفه تنفسی در خواب اختلال شایعی است که باعث ایجاد یک یا چند وقفه تنفسی یا حملات نفس تنگی هنگام خواب می‌شود. بیمار چند بار در عرض یک ساعت دچار ایست تنفسی می‌شود و هر یک از این وقفه‌ها ممکن است چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. پس از آن که تنفس عادی شد، صدایی خرناس مانند یا شبیه حالت خفگی شنیده می‌شود. این عارضه مزمن اجازه نمی‌دهد بیمار به خوبی استراحت کند و نیروی لازم را برای انجام فعالیت‌های روزمره به دست بیاورد. در نتیجه بیمار با خستگی از خواب بیدار می‌شود. آپنه تنفسی در خواب یکی از علل شایع خستگی و خواب آلودگی در طول روز است.

ازآنجایی که وقفه‌های تنفسی هنگام خواب رخ می‌دهد، بسیاری از اوقات عارضه تشخیص داده نمی‌شود. پزشکان نمی‌توانند این عارضه را در یک جلسه ویزیت معمولی تشخیص دهند. اکثر بیماران زمانی متوجه ابتلا به آپنه می‌شوند که اعضاء خانواده متوجه تنفس غیرعادیشان در خواب بشوند و این موضوع را با ایشان در میان بگذارند. آپنه تنفسی اگر درمان نشود، منجر به بالا رفتن فشار خون، سکته مغزی، حمله قلبی، دیابت و چاقی می‌شود.

بیمار باید برای درمان آپنه تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کند و از دستگاه‌های تنفسی و وسایل مخصوصی استفاده کند که در دهان قرار داده می‌شود. یکی از این درمان‌های پرکاربرد استفاده از دستگاه جلو آورنده فک پایین است که با نام گارد یا محافظ دهان آپنه تنفسی نیز شناخته می‌شود.

این وسیله برای درمان خرو پف و ایست تنفسی در خواب به کار برده می‌شود. گارد به گونه‌ای طراحی شده است که با جلو آوردن فک پایین مجرای هوا را باز نگه می‌دارد. فک بالا، عضلات گلو و حرکت رو به جلوی زبان، که به فک پایین در پشت چانه متصل است، بخشی از مجرای هوا را باز نگه می‌دارد که جمع می‌شود.

این دستگاه ارتودنسی مجرای هوای فوقانی را بزرگتر می‌کند و به این ترتیب مقاومتی را کاهش می‌دهد که باعث وقفه تنفسی و خرو پف می‌شود. به علاوه این دستگاه عضلات زبان و گلو را نیز تقویت می‌کند.

دستگاه جلوآورنده فک پایین معمولاً به صورت سفارشی و مختص هر بیمار تهیه می‌شود. متخصص ارتودنسی با استفاده از قالب پلاستیکی ابعاد دقیق دهان و دندان‌های بیمار را به دست می‌آورد تا گارد کاملاً اندازه باشد.

همچنین متخصص ارتودنسی توصیه می‌کند که قبل از تهیه این دستگاه، الگوی خواب بیمار به منظور تایید تشخیص وقفه تنفسی بررسی شود. بررسی دیگری نیز به منظور ارزیابی اثر دستگاه پس از استفاده از آن انجام می‌شود.