/ / دانستنی های دندانپزشکی

danshooyeideaalll

تنفس، اکسیژن مورد نیاز بدن را برای زنده ماندن تأمین می‌کند. همچنین تنفس باعث می‌شود کربن دی‌اکسید دفع شود. اگر تنفس در همه حال از جمله در هنگام خواب از طریق دهان صورت بگیرد، می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد. در کودکان، تنفس دهانی می‌تواند باعث کج شدن دندان‌ها، بد شکل شدن چهره یا رشد ناکافی شود. در بزرگسالان تنفس دهانی مزمن می‌تواند موجب بوی بد دهان، بیماری لثه و تشدید علائم سایر بیماری‌ها شود.

اغلب تنفس دهانی باعث می‌شود در ظاهر دهان شخص اندکی باز برسد. تنفس دهانی می‌تواند می‌تواند موجب قرارگیری نامناسب فک شود. این امر ممکن است باعث درد فک، دندان قروچه و بایت نامنظم شود که نیاز به درمان دارد.

چندین مطالعه نشان داده‌اند در کودکانی که تنفس دهانی دارد رشد استخوان فک آنها دچار تغییر می‌شوند. احتمال آنکه در این افراد صورت کشیده تر به نظر برسد و فک‌ها به صورت یکسان روی یکدیگر قرار نگیرند بیشتر است.

کودکانی که از طریق دهان نفس می‌کشند اغلب از اوربایت رنج می‌برند. اصطلاح تخصصی برای اشاره به چنین وضعیتی در فک، رتروگناتیک است.

علل

علت زمینه‌ای و اساسی بیشتر موارد تنفس دهانی وجود گرفتگی و احتقان (مسدود شدن به صورت کامل یا جزئی) در مسیرهای هوایی بینی است. به بیان دیگر، مانعی وجود دارد که از عبور نرم و راحت هوا در بینی جلوگیری می‌کند. اگر بینی شما گرفته باشد، بدن به صورت خودکار از تنها راهی که می‌تواند اکسیژن را تأمین کند استفاده می‌کند که آن راه دهان است.

دلایل بسیاری برای گرفتگی بینی وجود دارد. این موارد عبارتند از:

  • گرفتگی بینی به دلیل آلرژی، سرماخوردگی یا عفونت سینوس ها
  • بزرگ شدن آدنوئیدها
  • بزرگ شدن لوزه‌ها
  • انحراف سپتوم (دیواره بینی)
  • پولیپ بینی یا رشد بی خطر بافت‌هایی که بینی را می‌پوشانند.
  • بزرگ شدن استخوان‌های شاخک بینی
  • شکل بینی
  • شکل و اندازه فک
  • آپنه تنفسی در هنگام خواب، که به لحاظ پزشکی شرایطی است که طی آن نفس کشیدن به مدت کوتاهی در طول خواب به صورت غیر ارادی متوقف می‌شود.
  • تومورها (این مورد البته نادر است)

ارتباط تنفس دهانی با به هم ریختگی دندان‌ها

مسیرهای هوایی، نحوه نفس کشیدن و مال‌ اکلوژن‌ها مواردی هستند که در رشد و تکامل دخالت دارند. از آنجایی که شکل می‌تواند از عملکرد تبعیت کند و عملکرد نیز می تواند از شکل پیروی کند، بنابراین هر دو مورد باید به سرعت درمان شوند.

این مسئله که ناکارآمدی تنفس و مسیرهای هوایی در انسان می‌توانند باعث مال‌ اکلوژن و ناهنجاری‌های اسکلتی شوند، ثابت شده است. تنفس دهانی به مدت طولانی (تنفس دهانی اجباری) اغلب باعث ناهنجاری‌های دندانی و اسکلتی در کودکان در حال رشد می‌شود. برخی از این اثرات منفی عبارتند از: رشد بیش از حد دندان‌های آسیا، چرخش استخوان فک در جهت عقربه‌های ساعت، افزایش ارتفاع عمودی- قدامی صورت و اپن بایت.

اغلب قرار گرفتن زبان در وضعیت پایین، باعث کاهش وسیع شدن جانبی ماگزیلا و کاهش رشد قدامی آن می‌شود. در مقابل، ناهنجاری‌های جمجمه‌ای چهره‌ای و یا مال ‌اکلوژن‌ها می‌توانند بر مسیرهای هوایی و تنفس اثر منفی داشته باشند.

درمان ارتودنسی برای تنفس دهانی

طول و عرض فک بالایی در هر زمانی می‌تواند تغییر کند و شما می‌توانید این کار را با استفاده از پالاتال اکسپندر انجام دهید. این ابزار به وسیله متخصص ارتودنسی در سقف دهان شما قرار می‌گیرد. وسیع شدن تدریجی سقف دهان در طول 6 تا 8 ماه بهتر از وسیع شدن سریع در طول 2 یا 3 ماه است چرا که در صورت سریع بودن امکان بازگشت آن وجود دارد. مطمئن شوید که از تمام راه‌ها و گزینه‌های موجود اطلاع کسب کرده‌اید و در این مورد با متخصص ارتودنسی صحبت کنید. کج بودن دندان‌ها، یک علامت است نه دلیل بیماری. بنابراین راه حل شما تنها نباید به مرتب کردن دندان‌ها بپردازد. متخصص باید بتواند اثرات درمان را بر روی رشد صورت ببیند و تشخیص دهد.