/ / دانستنی های دندانپزشکی

pelkmotaharkk

پلاک‌های نگهدارنده تجهیزاتی هستند که متخصصین ارتودنسی به بیماران خود ارائه می‌دهند تا دندان‌های آن‌ها را تا حد امکان پس از در آوردن بریس‌ها به صورت ردیف نگه دارد. هیچ نگهدارنده ای وجود ندارد که بتواند از تمام حرکات دندان‌ها جلوگیری نماید. حتی نگهدارنده‌هایی که به هر دندان چسبیده‌اند، اجازهٔ حرکت به دندان‌ها را می‌دهند. هدف این است که میزان این حرکات به حداقل برسد.

تنظیم به این معنی است که دندان‌ها به ملایمت حرکت کنند تا در واقع بهتر از زمانی باشند که بریس برداشته شده است. ایجاد این حالت در دندان‌های عقب مطلوب است، اما در دندان‌های جلو و جایی که دیگران متوجه این حرکت می‌شوند، چندان خوشایند به نظر نمی‌رسد. پلاک‌های متحرکی که سطوح جویدن دندان‌های عقبی را پوشش نمی‌دهند، اجازه تنظیم را به دندان‌ها می‌دهند. استفاده از دو نگهدارنده با پوشانندگی کامل به صورت همزمان اجازه درمان و تنظیم مناسب را نمی‌دهد.

متخصصین ارتودنسی پلاک‌های متحرک یا نگهدارنده‌ها را در همان روزی که بریس برداشته می‌شود، به بیمار می‌دهند. نگهدارنده‌ها باید به درستی روی دندان‌های بیمار فیت شوند. پس از کار گذاشتن پلاک‌های متحرک، ممکن است در ابتدا کمی احساس ناراحتی کنید، اما به تدریج به پلاک‌های متحرک عادت خواهید کرد. اگر نگهدارنده ای در روز کار گذاشتن مناسب شما نباشد، متخصص ارتودنسی آن را بازسازی کرده یا نوع نگهدارنده را کاملاً تغییر می‌دهد. برخی از بیماران به طور طبیعی دندان‌های کوتاه یا لثه‌های پف‌دار دارند که باعث می‌شود نگهدارنده‌ها در دهان آن‌ها نسبت به بیمارانی که دارای دندان‌های بلندتری هستند، تناسب بیشتری داشته باشند.

هنگامی که یک بیمار از فیت نبودن پلاک متحرک شکایت می‌کند، تنها دو علت وجود دارند که می‌توانند باعث بروز این اتفاق شوند.

علل

  • اولین علت زمانی است که بیمار کاری را انجام دهد که موجب تغییر شکل پلاک متحرک شود. این مشکل هنگامی می‌تواند اتفاق بیافتد که یک نگهدارنده پلاستیکی شفاف با آبی که داغ است تمیز شود. پلاک‌های متحرک اسیکس از مواد ترموپلاستیک ساخته شده است که با استفاده از فشار بالا و گرما مطابق فرم دندان‌ها و دهان بیمار شکل می‌گیرد. شستشو یا خیساندن آنها در آب داغ باعث می‌شود پلاستیک حساس به گرما شل شود و شکل خود را از دست بدهد، در نتیجه دندان‌های زیر آن حرکت خواهند کرد. آب مورد استفاده برای تمیز کردن نگهدارنده‌ها از نوع الاینرهای شفاف باید گرم باشد. نگهدارنده‌هایی که از آکریلیک و سیم تشکیل شده‌اند با قرار دادن یا درآوردن اشتباه (به عنوان مثال در آوردن با استفاده از سیم جلو)، خوابیدن یا پا گذاشتن تغییر شکل پیدا می‌کنند. هنگامی که یک نگهدارنده تغییر شکل داده شد، باید آن را تنظیم یا جایگزین کنید. فقط متخصص ازتودنسی شما می‌تواند تشخیص دهد که کدام روش برای شما بهتر است.
  • دومین و شایعترین علت فیت نبودن (عدم جای گیری درست) نگهدارنده‌ها، این است که بیمار آن را مطابق دستور تجویز شده توسط متخصص ارتودنسی استفاده نمی‌کند. روش‌های مختلفی برای ردیف کردن دندان‌ها وجود دارد، بنابراین نمی‌توان روش مناسب هر بیمار را به صورت جداگانه در این جا توضیح داد. اگر پلاک متحرک در هنگام کار گذاشتن فیت باشد، اما زمانی که کلینیک متخصص ارتودنسی خود را ترک کردید، دیگر اینطور نیست، ممکن است شما به اندازهٔ کافی از آن استفاده نکردید یا دندان‌های شما جا به جا شده‌اند. اگر مدت زمان کمی از تغییر ایجاد شده گذشته است و میزان این تغییر نیز کم است (و پلاک‌های متحرک شما هنوز مناسب اما تنگ هستند) شما می‌توانید سعی کنید که با استفادهٔ تمام وقت از آن‌ها دندان‌های خود را به جای قبل باز گردانید. اگر دندان‌ها در عرض چند روز ردیف نشدند، باید بلافاصله با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید. اگر بیش از چند روز از پلاک متحرک خود استفاده نکرده‌اید و پلاک متحرک دیگر فیت نیست، در این مورد نیز باید با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید. انتظار بیش از حد تنها اجازهٔ جا به جا شدن بیشتر دندان را می‌دهد و ممکن است موجب شود که شما مجبور به استفادهٔ مجدد از بریس شوید.

هنگامی که بیمار با مشکل فیت نبودن پلاک متحرک به شما مراجعه می‌کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که وضعیت نگهدارنده را ارزیابی کنید. اگر وضعیت پلاک متحرک به نظر خوب می‌رسد، سپس متخصص ارتودنسی میزان جا به جایی دندان‌ها پس از برداشته شدن بریس را بررسی می‌کند. اگر دندان‌های ردیف جلو خوب به نظر می‌رسند و تنها دندان‌های عقب مشکل دارند، متخصص ارتودنسی سعی خواهد کرد که نگهدارنده را برای مطابقت با موقعیت جدید دندان‌های عقب تنظیم کند. اگر دندان‌ها به میزانی جا به جا شده‌اند که تنظیمات نگهدارنده کافی نیست، جایگزین کردن پلاک متحرک و یا کار گذاشتن مجدد بریس‌ها ممکن است تنها گزینه‌های درمان شما باشد. پیشگیری بهتر از درمان است و تنگ شدن و فیت نبودن پلاک متحرک اولین نشانهٔ بروز مشکل در روند درمانی شما است.