/ / دانستنی های دندانپزشکی

fakjoosh

در حین رشد دندان‌ها در نوجوانان، ریشه دندان‌ها در برابر صدمه‌ها و جراحات، بسیار آسیب پذیر است. در مواردی که آسیب یا عفونتی در اطراف دندان‌های درحال رشد رخ می‌دهد، ممکن است انکلیوز یا دندان فک جوش ایجاد شود. این دندان‌ها به استخوان‌های احاطه کننده متصل می‌شود و دندان رشد نمی‌کند. اگر این اتصال پیش از افتادن دندان‌های شیری صورت بگیرد، این دندان‌ در درون دهان باقی می‌ماند.

در برخی موارد ممکن است دندان از استخوان جدا شده و به کمک سیم کشی به جای خود حرکت کند. در بیشتر موارد این کار ناموفق است و بنابراین دندان نهایتا باید کشیده شود.

توصیه می‌شود والدین دندان‌های کودک خود را معاینه کرده و به دندان‌هایی که ممکن است نسبت به دندان‌های مجاور خود در یک سطح نباشند، توجه کنند. اگر دندانی را دیدید که نهفته یا پوشیده شده و یا سطح آن دندان مجاورش پایین تر است، با متخصص ارتودنسی مشورت کنید. با این کار ممکن است بتوانید از وضعیت‌های بدتری که اصلاح آنها دشوارتر است، جلووگیری کنید.

علل

  • عفونت دندان یا فک که به دلیل یک آسیب یا صدمه ایجاد شده باشد.
  • بیماری لثه که تشخیص داده نشده باشد و درمان نیز صورت نگرفته باشد.
  • فشار آوردن و هل دادن یک دندان خاص با زبان
  • وراثت در طول زمان نقش مهمی در ایجاد انکلیوز دارد.
  • وجود فاصله بین پوشش‌هایی که از دندان حمایت می‌کنند.

تشخیص

انکلیوز معمولاً با نگاه کردن به آسانی تشخیص داده می‌شود. وقوع آن اغلب به این صورت است که آن دندان در سطحی پایین تر (ارتفاع کمتر) از دندان‌های دیگر قرار می‌گیرد. این به معنا می‌باشد که دندان فک جوش نمی‌تواند به همراه دیگر دندان‌ها به اندازه نرمال رشد کند.  این مسئله مشکل دیگری را به دنبال دارد و آن این است که دندان‌های بالایی مورد حمایت و پشتیبانی دندان‌های پایینی قرار نمی‌گیرند. با وجود یک دندان پنهان، دندان مقابل آن در فک دیگر، بیش از حد طبیعی خود رشد می‌کند و نظم طبیعی خود را از دست می‌دهد. گاهی تشخیص دندان فک جوش با استفاده از تصویر برداری اشعه ایکس دشوار است. تشخیص بر اساس سابقه بیمار به همراه تصاویر اشعه ایکس و گاهی نیز بر اساس عدم حرکت دندان‌ها در طول درمان با سیم ‌کشی تشخیص داده می‌شود.

درمان

در برخی موارد، آسیبی به وسیله دندان فک جوش به وجود آمده است و متخصص ارتودنسی سعی می‌کند دندان دائمی را وادار به رشد کند. پس از گذشت یک مدت خاص، اگر دندان فک جوش رشد نکند، باید کشیده شود.

در موارد دیگری نیز دندان فک جوش باید برای جلوگیری از اختلال در رشد فک، رشد نامناسب دندان‌ها و از بین رفتن فواصل دندان‌ها کشیده شود. اگر دندان فک جوش، دندان آسیاب دوم باشد باید برای حفظ فاصله دندان‌ها پس از کشیدن از جداکننده‌ها استفاده کرد. در مورد لزوم استفاده از جداکننده‌ها پس از کشیدن دندان فک جوش، با متخصص ارتودسی مشورت کنید.