/ / دانستنی های دندانپزشکی

17

امروزه روش‌های سفید کردن دندان‌ ها (یا بلیچینگ دندان) در سراسر جهان با استقبال یکسانی از سوی مردان و زنان مواجه شده و برای هر میزان بودجه، چارچوب زمانی و شرایط مختلف، قابل انجام است. شما ممکن است این عمل را در یک جلسه‌ی یک ساعته در مطب دندانپزشک انجام دهید، یا اینکه کیت‌های سفید کننده خانگی را از داروخانه‌‌ی محل خود خریداری کنید، به هر حال روش‌های فراوانی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد و نتیجه‌ی نهایی آنها سفید شدن دندان‌هاست. تقریباً همه کسانی که برای سفید کردن دندان‌های خود اقدام می‌کنند، بهبود متوسط تا قابل توجهی را در سفیدی دندان‌ها و درخشان شدن لبخند خود مشاهده می‌کنند. روش های مختلفی برای بلیچینگ دندان وجود دارد که در ادامه سه مورد از آن ها را بررسی می کنیم. خوشبختانه سفید کردن دندان‌ها با لیزر می‌تواند راهکار مؤثری برای حل مشکل تغییر رنگ دندان‌ها باشد.

امروزه سفید کردن تخصصی دندان‌ها در مطب دندانپزشکی، محبوب‌ترین روش‌های زیبایی در جهان است. در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر قریشی، سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ) تحت نظارت دقیق، شرایط ایمن و کنترل شده و با استفاده از غلظت نسبتاً بالایی از ژل سفید کننده و بدون درد انجام شده و نتایج آن بلافاصله قابل مشاهده است.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر برای انجام روش‌های سفیدکردن و ازبین بردن زردی  دندان از طریق شماره ‌های ۲۲۰۷۳۷۸۵ – ۲۲۰۶۸۶۴۶ با ما تماس حاصل فرمایید. دستیاران ما در این کلینیک همواره آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان خواهند بود.

چه تفاوتی میان سفید کردن دندان و بلیچینگ وجود دارد؟

با توجه به FDA ، استفاده از اصطلاح “بلیچینگ” تنها زمانی مجاز است که دندان‌ها بتوانند فراتر از رنگ طبیعی خود سفید شوند. این اصطلاح صرفاً برای محصولاتی که حاوی ژل سفیدکننده هستند (معمولاً پراکسید هیدروژن یا کاربامید پراکساید) اِعمال می‌شود. بنابراین در فرآیند بلیچینگ، دندان ها بیش از حد طبیعی خود سفید خواهند شد.

اما اصطلاح “سفید کردن” دندان‌ها به بازگرداندن رنگ طبیعی سطح دندان همراه با از بین بردن جرم و بقایای موجود در دندان‌ها اشاره دارد. بنابراین هر محصولی که تمیزکننده باشد (مانند خمیر دندان) از لحاظ فنی یک محصول سفید کننده قلمداد می‌شود. البته واژه‌ی سفید کردن بهتر از بلیچینگ دندان تلفظ می‌شود، از این رو بیشتر استفاده می‌شود، حتی هنگامی که برای توصیف محصولاتی حاوی مواد بلیچینگ به کار می‌رود.

18

چرا نیاز به سفید کردن دندان‌های خود داریم؟

بسیاری از ما به لطف سطح مینای پرسلان‌مانند دندان‌های خود، دارای دندان‌هایی سفید و درخشان هستیم. مینای دندان که دارای ساختار کریستالی میله‌ مانند است، برای حفاظت از دندان در مقابل اثرات جویدن، فشار، ضربه و حملات اسیدی ناشی از قند طراحی شده است. اما در طول سالها مینای دندان فرسوده و نازک‌تر شده و باعث می‌شود که رنگ زرد عاج دندان (مواد هسته‌ی دندان) نمایان گردد.

بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان‌ ها موجب رفع لکه‌ها و ضایعات سطحی شده و به شیارهای مینای دندان اجازه می‌دهد که باز و نمایان شوند. برخی از این شیارها دوباره به سرعت توسط بزاق با مواد معدنی پوشیده می‌شوند، در حالی که سایر شیارها دوباره با بقایای آلی پُر می‌شوند.

19

انواع لکه‌های دندان

تا آنجا که به دندان مربوط می‌شود، لکه‌های دندان به دو دسته تقسیم می‌شوند: لکه‌های بیرونی و لکه‌های داخلی.

لکه‌های بیرونی دندان آنهایی هستند که در اثر قرار گرفتن سطح دندان در معرض نوشیدنی‌های تیره رنگ، مواد غذایی، تنباکو و فرسودگی طبیعی ظاهر می‌شوند. لکه‌های بیرونی، سطحی و جزئی هستند و شما می‌توانید با مسواک زدن و استفاده از تمیزکننده‌های پیشگیری‌کننده‌، آن‌ها را از سطح دندان‌ها بزدایید. لکه‌های بیرونی مقاوم را می‌توانید با اقدامات شدیدتری مانند بلیچینگ دندان برطرف سازید. در صورت عدم رسیدگی به لکه‌های بیرونی مقاوم، آن‌ها می‌توانند به عاج دندان نفوذ کرده و در آنجا گسترش یابند.

لکه‌های داخلی دندان آن‌هایی هستند که در داخل دندان تشکیل می‌شوند. لکه‌های داخلی ناشی از تروما، پیری، قرار گرفتن در معرض مواد معدنی (مانند تتراسایکلین) در طی شکل‌گیری دندان و / یا مصرف بیش از حد فلوراید می‌باشد. امروزه کارشناسان دندانپزشکی زیبایی بر این باورند که حتی لکه‌های داخلی عمیق را می‌توان با مصرف تحت نظارت سفیدکننده‌های خانگی دندان که طی چند ماه یا حتی یک سال قابل نگهداری هستند، برطرف کرد. اگر همه‌ی روش‌ها موثر واقع نشود، می‌توان از روش زیبایی جایگزین برای رفع لکه‌های داخلی مانند ونیر دندان استفاده کرد.

20

گزینه‌های سفید کردن دندان‌

سه گزینه‌‌ی اصلی برای سفید کردن دندان وجود دارد. هر سه گزینه بر اساس غلظت‌های مختلف پراکسید و دفعات استفاده عمل می‌کنند.

سفید کردن دندان در مطب

از مزایای عمده‌ی روش سفید کردن دندان در مطب این است که دندان‌ها در مدت زمان کوتاهی تغییر رنگ قابل توجهی می‌یابند. این فرآیند شامل محافظت از لثه با یک محافظ لاستیکی شفاف و سپس استفاده‌ی به دقت کنترل شده از ژل پراکسید با غلظت نسبتاً بالا توسط دندانپزشک و یا تکنسین آموزش دیده است. به طور کلی، پراکسید باید برای فواصل 15 تا 20 دقیقه بر روی دندان‌ها باقی بماند که این زمان ممکن است تا یک ساعت (حداکثر) افزایش یابد. به افرادی که دارای لکه‌های مقاوم دندان هستند، ممکن است توصیه شود که برای یک یا چند جلسه بلیچینگ دوباره مراجعه کنند و یا ممکن است از آنها خواسته شود درمان خود را با روش سفید کردن خانگی ادامه دهند.

22

کیت‌های مخصوص سفید کردن دندان

بسیاری از دندانپزشکان بر این عقیده‌اند که کیت‌های مخصوص خانگی برای سفید کردن دندان‌ها می‌تواند بهترین نتایج را در دراز مدت ارائه دهد. استفاده از این کیت‌های حاوی ترکیب ژل پراکسید با غلظت پایین، بسیار راحت است و باید به مدت یک ساعت یا بیشتر (گاهی اوقات در طول شب) بر روی دندان‌ها باقی بماند. هرچه درصد پراکسید کمتر باشد، باقی ماندن آن بر روی دندان‌ها ایمن‌تر است. این ژل با استفاده از سینی‌های بلیچینگ سفارشی که شبیه محافظ دهان هستند، استفاده می‌شود.

23

محصولات بدون نسخه برای سفید کردن دندان

با وجود محصولات بسیاری که در داروخانه‌ها برای سفید کردن دندان موجود هستند، روش‌های دندانپزشکی سفید کردن و بلیچینگ دندان بسیار موثرتر و با دوام بیشتری برای رفع زردی و لکه‌های قهوه‌ای دندان‌ها می‌باشد. متخصصین ما روش‌های خانگی سفید کردن دندان را به علت احتمال بروز مشکلاتی در سلامت دهان و دندان که ممکن است براثر استفاده نادرست از این محصولات به وجود آید، به شما توصیه نمی‌کنند.

کم هزینه ترین و راحت‌ترین گزینه‌های بلیچینگ و سفید کردن دندان‌ها، سفیدکننده‌های بدون نسخه‌ی موجود در بازار از جمله کیت‌هایی که حاوی ژل‌ سفیدکننده هستند و غلظت آنها از کیت‌های بلیچینگ حرفه‌ای خانگی، پایین‌تر است، می‌باشند. این ژل‌ها از طریق سینی‌های فری‌سایز، نوارهای سفید کننده یا اپیلیکاتورهای مخصوص بر روی دندان‌ها اِعمال می‌شود. در بسیاری از موارد، این ابزارها ممکن است تنها تعداد کمی از دندان‌های جلو را سفید کنند، اما سینی‌های سفارشی می‌توانند کل دندان‌ها را سفید کرده و لکه‌های آنها را برطرف سازند.

24

مشاهده‌ی نتایج سفید کردن دندان

نتایج روش سفید کردن دندان ، بستگی به تصور ذهنی افراد دارد و از فردی به فرد دیگر تفاوت قابل توجهی دارد. بسیاری از افراد بلافاصله از مشاهده‌ی نتیجه خوشحال می‌شوند، در حالی که دیگران ممکن است احساس نارضایتی داشته باشند. قبل از اینکه شما برای هر گونه درمان بلیچینگ اقدام کنید، به دندانپزشک خود یک توصیف واقعی از نتایجی که می‌خواهید بدست آورید، ارائه داده و بپرسید که تا چه مدت زمان باید برای رسیدن به آن نتایج صبر کنید. انتظارات شما نقش عمده‌ای در رضایت شما و میزان موفقیت سفید کردن دندان‌ها دارد.

حفظ نتایج سفید کردن دندان‌ها

توصیه‌های دندانپزشکان برای افزایش طول عمر دندان‌هایی که تازه سفید شده‌اند، شامل:

 • ادامه‌ی درمان و یا تکرار سفید کردن دندان در خانه، بلافاصله پس از مراجعه به دندانپزشک و یا یک بار در سال.
 • اجتناب از نوشیدنی‌ها و غذاهای تیره رنگ به مدت حداقل یک هفته پس از انجام بلیچینگ.
 • نوشیدن نوشابه‌های تیره رنگ به صورت جرعه جرعه با یک نی، تا جایی که ممکن است.
 • رعایت بهداشت دهان به صورت کامل- مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بعد از غذا و هنگام خواب.

چند نکته درباره سفیدکردن دندان‌ها

قبل از انجام سفید کردن دندان‌های خود به این هشدارها توجه کنید:

 • هیچ مقدار از ژل سفید کننده موجب سفید شدن “غیر طبیعی” دندان‌های شما نخواهد شد.
 • نتایج سفید کردن دندان تا حدود دو هفته پس از سفید کردن، به طور کامل مشاهده نمی‌شود. در نظر داشته باشید که اگر شما در صدد ترمیم دندان با روکش پورسلان هستید، مطمئن شوید که رنگ آن با دندان‌های تازه سفید شده‌ی شما هماهنگ است.
 • اگر اتصالات ارتودنسی، ونیرهای پرسلان یا انواع دیگر ترمیم دندان بخشی از برنامه درمانی شماست، برای اطمینان از اتصال کامل، عملکرد مناسب و تطبیق رنگ‌، باید حداقل تا دو هفته بعد از سفید کردن دندان‌های خود صبر کنید.
 • به زنان باردار و شیرده توصیه می‌کنیم از سفید کردن دندان‌های خود خودداری کنند. زیرا تأثیرات احتمالی مواد سفید کننده بر روی جنین یا نوزاد مشخص نیست.

عوارض جانبی موقتی

اگر سفید کردن دندان‌ها طبق اصول و با رعایت دستورالعمل دقیق انجام شود، روشی ایمن خواهد بود. با این حال، عوارض خاصی در ارتباط با بلیچینگ وجود دارد که شما باید از آن آگاه باشید:

 • حساسیت: بلیچینگ می‌تواند موجب افزایش موقتی حساسیت به دما، فشار و لمس شود. احتمال این حساسیت در طی روش سفید کردن دندان در مطب که از سفید کننده‌ با غلظت بالاتری استفاده می‌شود، بیشتر است. برخی از افراد تیر کشیدن خود به خودی را در انتهای دندان‌های جلویی میانی احساس می‌کنند. حساسیت‌ ناشی از سفید کردن دندان، بیش از یک یا دو روز طول نمی‌کشد، اما در برخی موارد ممکن است تا یک ماه باقی بماند. برخی دندانپزشکان استفاده از خمیر دندان حاوی نیترات پتاسیم را برای دندان‌های حساس توصیه می‌کنند.
 • سوزش لثه: بیش از نیمی از کسانی که بلیچینگ با پراکسید را انجام می‌هند، درجاتی از التهاب لثه ناشی از غلظت ماده‌ی سفید کننده و یا تماس با سینی‌های سفید کننده را تجربه می‌کنند. چنین التهابی معمولاً تا چند روز باقی می‌ماند، اما پس از توقف سفید کردن دندان و یا کاهش غلظت پراکسید، فروکش خواهد کرد.
 • دندان‌های رنگارنگ: روش‌های ترمیم دندان مانند اتصالات ارتودنسی، روکش‌های دندان یا ونیرهای پرسلان تحت تاثیر مواد سفید کننده قرار نمی‌گیرند و بنابراین رنگ اصلی خود را در حین سفید شدن دندان حفظ می‌کنند.