/ / دانستنی های دندانپزشکی

6brace

سیم‌کشی دندان‌ها درمانی زمان‌بر و نیازمند پشتکار و تعهد بیمار است که در پایان لبخندی زیبا را به ارمغان می‌آورد و سلامت دهان و دندان را ارتقاء می‌دهد. بیمارانی که قصد انجام ارتودنسی دارند، غالباً در تحقیقات خود با مواردی روبرو می‌شوند که برای شروع درمان مرددشان می‌کند؛ اما به خاطر داشته باشید که نباید هرچه درباره ارتودنسی می‌شنوید یا می‌خوانید، باور کنید. تجربه هر بیمار منحصر به فرد و متفاوت با دیگران است. در ادامه شش باور اشتباهی را که درباره ارتودنسی رواج یافته است، مطرح می‌کنیم تا بتوانید تصمیم‌تان را برای انجام درمان با آگاهی کامل اتخاذ کنید.

 سیم‌کشی دندان‌ها به شدت دردناک است

سیم‌کشی دندان‌ها در گذشته ناراحت کننده بود، اما خوشبختانه امروزه ارتودنسی‌های دردناک به کمک تکنولوژی پیشرفته و تجهیزات باکیفیت به فراموشی سپرده شده است. در حال حاضر ناراحت کننده‌ترین بخش ارتودنسی مربوط به همان مراحل ابتدایی و زمانی می‌شود که دهان هنوز به تجهیزات ارتودنسی عادت نکرده است. دهان به سرعت خود را با شرایط وفق می‌دهد و متخصص ارتودنسی نیز نهایت تلاش خود را برای راحتی بیمار می‌کند.

هدف از ارتودنسی فقط زیباتر کردن دندان‌ها و لبخند است

این فکر کاملاً اشتباه است. شکی نیست که ارتودنسی دندان‌ها را صاف و مرتب می‌کند و لبخندی بی‌نقص را روی لب‌ها می‌نشاند، اما ارتودنسی به دلایل دیگری نیز انجام می‌شود. مرتب نبودن دندان‌ها و روی هم قرار نگرفتن آنها باعث می‌شود که خوردن بعضی غذاها دشوار و حتی توام با درد باشد. اگر دندان‌های نامرتب به خوبی روی هم قرار نگیرد و اختلال بایت وجود داشته باشد، فشار مضاعفی به فک وارد می‌شود. به علاوه وقتی دندان‌ها به‌هم‌فشرده و بی‌نظم باشد، تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها نیز دشوار می‌شود. نکته آخر این که وقتی نیروی مربوط به جویدن غذا روی تمام دندان‌ها به طور یکنواخت توزیع نشود، این سایش باعث ساییدگی زودرس و شدید بعضی دندان‌ها می‌شود. با این توصیف انجام ارتودنسی و پیشگیری از بروز تمام این مشکلات بسیار راحت‌تر از درمان خواهد بود.

ارتودنسی مخصوص کودکان است

تعداد بزرگسالانی که برای داشتن لبخندی زیبا با دندان‌های ردیف و مرتب به کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه می‌کنند، رو به فزونی است. هزینه و زمانی که صرف درمان ارتودنسی می‌شود، با سودی دو برابر بازمی‌گردد، چرا که پس از اتمام درمان لبخندی بی‌نقص و دندان‌هایی مرتب به دست می‌آید. از این گذشته چنین نتایج رضایت‌بخشی اعتماد به نفس را نیز ارتقاء می‌دهد. به خاطر داشته باشید که هیچ‌گاه برای شروع ارتودنسی دیر نیست.

کش دندان اختیاری است

کاملاً اشتباه است! اگر متخصص استفاده از کش دندان را لازم دانسته است، باید از کش‌های دندان دقیقاً مطابق دستور استفاده کنید. کش دندان نیروی مداوم و ثابتی را به دندان‌هایی وارد می‌کند که باید حرکت داده شوند. اگر در استفاده از کش‌ها سهل‌انگاری کنید، کش تاثیر مناسب را به جا نمی‌گذارد و نباید انتظار رسیدن به نتیجه دلخواه را داشته باشید.

دندان‌ها پس از ارتودنسی تا ابد مرتب باقی خواهد ماند

مطمئن باشید که دندان‌ها پس از ارتودنسی مرتب‌تر و صاف‌تر خواهد شد. اما شرط حفظ این لبخند بی‌عیب و نقص، استفاده از پلاک نگهدارنده (ریتینر) طبق توصیه متخصص است. مهم نیست دندان‌هایتان را ارتودنسی کرده‌اید یا خیر، حرکت تدریجی دندان‌ها به مرور زمان اجتناب‌ناپذیر است. دندان‌ها نیز مانند هر بخش دیگری از بدن به مراقبت و نگهداری نیاز دارند تا همیشه در بهترین وضعیت باشند.

 هرچه سیم‌کشی محکم‌تر باشد، سریع‌تر به نتیجه خواهد رسید

برای این که دندان‌ها حرکت کند، باید فشار مداوم و یکنواختی به آنها وارد شود، فشار بیش از حد به فک و دندان‌ها آسیب می‌زند. جابجایی مناسب دندان‌ها برآیند تعادل حساس بین این نیروها است. متخصص ارتودنسی با بهره‌گیری از دانش و مهارتی که دارد، طرح درمان را تهیه می‌کند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.