/ / دانستنی های دندانپزشکی

در اینجا انواع آبنبات‌هایی که می‌توانند در طول داشتن بریس‌ها مصرف شوند و انواعی که باید جدا از آنها اجتناب کرد، آمده است.

شکلات

شکلات کاملا برای بریس‌ها مناسب است. هر نوع شکلات نرم، از یک قالب شکلات تا یک فنجان کره بادام زمینی، هنگامی که دارای بریس هستید، بسیار مناسب می‌باشند. با این وجود مهم است که در استفاده از قطعات واقعا بزرگ و سفت شکلات دقت کنید. اگر به دلایلی یک قطعه بزرگ شکلات به فرزند شما داده شود، می‌تواند برای کودک‌تان خطرناک باشد زیرا اگر آن را با دندان تکه تکه کند، می‌تواند به تجهیزات ارتودنسی او آسیب برساند. اگر شکلات منجمد باشد، باز هم بسیار سفت و گاز زدن آن سخت خواهد شد و در نتیجه می‌تواند مجددا دندان‌های شما را آسیب برسانند. قالب‌های شکلات سایز سرگرمی و یا حتی سایز نرمال عالی هستند!

بیسکوییت

اکثر بیسکوییت‌ها مناسب هستند، مخصوصا اگر نرم باشند. اگر، با این حال، کسی بیسکوییت‌ سفت به فرزندتان بدهد، به ویژه اگر در فروشگاه خریداری شده باشند، باید وجود آسیب به بریس‌ها را در دهان فرزندتان بررسی کنید. درست مثل هر نوع غذای سفت دیگر، یک کوکی سفت می‌تواند براکت را بشکند یا سیم را خم نماید.

سیب

سیب تنها زمانی برای خوردن مناسب است که ابتدا به برش‌های کوچک تقسیم شود. به خود اجازه ندهید که سیب را گاز بزنید! با وجود اینکه سیب برای شما عالی است، برای بریس‌ها به شدت نامناسب است. سیب می‌تواند به راحتی براکت‌ها را بشکند، آسیب بزند و سیم‌ها را خم کند. سیب می‌تواند یک جایگزین عالی برای تمام مواد حاوی شکر باشد.

شکلات سفت

آب نبات‌های سفت می‌توانند برای بریس‌ها هم خوب و هم بد باشند. به عنوان مثال، اگر شما در هیچ صورتی آب نبات‌های سخت را نمی‌جوید و یا آنها را گاز نمی‌زنید، احتمالا بسیار بی‌خطر خواهند بود. از سوی دیگر، اگر شما تنها  به مکیدن آب نبات تا زمانی که تمام شود ادامه می‌دهید، لازم نیست مصرف آب نبات برای شما محدود شود. البته، این امر می‌تواند قابل نظارت نباشد، بنابراین شما باید درک ‌کنید که چرا جویدن آب نبات‌های سفت برای شما مناسب نیست.

شکلات چسبنده

با حذف آب نبات‌های سفت از دسترس کودکان، ممکن است به آب نبات‌های چسبنده روی بیاورند. متأسفانه آب نبات‌های چسبنده، برای افرادی که بریس دارند، کاملا غیرقابل استفاده هستند. البته این بدان معنی نیست که به هیچ وجه نباید از رول توتسی، استاربرست، لوبیا ژله‌ای، شکلات آدامسی، و کارامل استفاده شود. آب نبات‌های چسبنده نه تنها به بریس‌‌ها می‌چسبند و تمیز کردن آنها را دشوار می‌کنند بلکه در واقع می‌توانند براکت‌ها را از روی دندان‌ها جدا کرده و سیم را خم کنند و به دندان‌ها و لثه‌های حساس  آسیب برسانند. اگر چه بیشتر این آب نبات‌ها نرم هستند، ولی باید مصرف آنها را در طول استفاده از بریس‌ها با احنیاط باشد، آب نبات‌های چسبنده برای افراد دارای بریس بدترین چیز است.

آب نبات‌های کوچک

متاسفانه، اندازه کوچک این آب نبات‌ها، آنها را دشمن بریس کرده است. حتی اگر هر بار تنها یک قطعه از آن را بخورید، آب نبات می‌تواند زیر سیم قرار بگیرد و هنگامی که به چیزی گاز می‌زنید، براکت را بشکند. این مسئله زمانی که شما چندین آب نبات‌ها را با هم می‌خورید، بدتر می‌شود. این آب نبات چیزی است که باید از کیف برداشته شود.

تافی یا ترد

چیزی که با سفتی شروع می‌شود و بعد از گرم شدن در دهان شما چسبنده می‌گردد، بدیهی است که برای بریس‌ها نامناسب است. به یاد داشته باشید که دندان‌های نوجوان شما بسیار حساس هستند، که باعث می‌شود خوردن مواد غذایی سفت یا جویدن را برای او بسیار ناراحت کننده کند.

ممکن است برای نوجوان شما ناامید کننده باشد که متوجه شود اکثر آب نبات‌هایی که دوست دارد می‌توانند به بریس‌ها آسیب برسانند. خوشبختانه، راه‌هایی وجود دارد که آنها هنوز هم می‌توانند شیرینیجات خود را در این لیست قرار دهند. اگر به دنبال کلک زدن هستند، آنها را تشویق کنید تا آب نبات را با دوستانشان سهیم شوند تا تکه‌های کمتری از چیزی که همیشه می‌خورند، نصیبشان شود. حتی ممکن است لازم باشد که انجام درمان‌های خاصی برای بریس را در نظر داشته باشید، به طوری فرزندتان که در طی این دوره  دشوار، چیزی برای لذت بردن داشته باشد. فقط به یاد داشته باشید که مصرف شکر را در حداقل ممکن حفظ کنید. حتی آب نبات‌هایی که از لحاظ فنی برای بریس‌ها مناسب هستند، می‌توانند زمینه پوسیدگی دندان را فراهم کنند.