/ / دانستنی های دندانپزشکی

air-abrasion-dentistry

بسیاری از بیماران از شنیدن این نکته که داشتن دندان‌های صاف می‌تواند در جلوگیری از مشکلات جدی سلامتی کمک کننده باشد، متعجب می‌شوند. مزایای داشتن دندان‌های صاف عبارتند از:

حفظ سلامت دهان و دندان

  • لثه‌های سالم‌تر: هنگامی که دندان‌ها در محل مناسب خود قرار دارند، لثه‌ها به خوبی در اطراف هر دندان قرار می‌گیرند، به علاوه تمیز کردن آنها راحت‌تر می‌شود، که باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه می‌گردد.
  • بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان: دندان‌های کج و ناهموار به سختی تمیز می‌شوند و بهداشت دهان و دندان در صورتی که دندان‌های شما صاف باشد به طور چشمگیری بهبود می‌یابد. این نکته به معنی پوسیدگی، جرم و پلاک و از دست رفتن دندان کمتر است.
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان و بیماری لثه هر دو توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شوند که می‌تواند منجر به مشکلات کلی شود. عفونت دهان درمان نشده ممکن است در نهایت منجر به پنومونی، سکته مغزی یا بیماری قلبی شود.
  • کاهش مشکلات مربوط به ناهنجاری فک: ناهنجاری فک و نامرتبی دندان‌ها خود شامل دسته‌ای از مشکلات است. درمان ارتودنسی می‌تواند فک و دندان‌ها را به جهت مناسب بازگرداند و از مسائلی مانند مشکل در گفتار و جویدن، سایش غیر طبیعی که مینای دندان را از بین می‌برد، مشکلات فک و سردرد و گردن درد جلوگیری کند.
  • کاهش احتمال آسیب دندان: دندان‌های جلو آمده بیشتر در معرض شکستگی یا آسیب دیدگی قرار دارند.

دندان‌های صاف و اعتماد به نفس

لبخند خیره کننده می‌تواند سلامت ذهنی و احساسی شما را با ایجاد اعتماد به نفس افزایش دهد. هنگامی که شما از کجی دندان‌های خود ناراضی هستید، احساس اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید. اما هنگامی که زیبا به نظر برسید، احساس خوبی خواهید داشت. این امر به نوبه خود تاثیر مثبت کلی بر روابط، مدرسه، کار و زندگی دارد. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که لبخند (حتی اگر غیر واقعی باشد) می‌تواند خلق و خو  را بهبود و استرس را کاهش دهد. کسانی که دندان‌های صاف دارند بیشتر می‌خندند و لبخند می‌زنند.

دندان‌های صاف و موقعیت اجتماعی

چه بخواهیم و چه نخواهیم، اولین رویایی و دندان‌های ما نقش مهمی در چگونگی شناخته شدن ما توسط دیگران دارد. مطالعات نشان داده‌اند که ظاهر دندان‌ها در تعاملات اجتماعی بسیار مهم است و لبخند جذاب اهمیت ویژه‌ای دارد. افراد با دندان‌های صاف (چه درست و چه غلط) افراد هوشمندتر و موفق‌تر، شادتر، سالم‌تر و قابل اطمینان‌تر به نظر می‌رسند. مطالعه‌ای نشان داد که افراد دارای لبخند ایده‌آل و زیبا نسبت به افراد دارای دندان‌های کج یا لبخند غیرخطی، باهوش‌تر به حساب می‌آیند.

صرف نظر از انگیزه‌تان برای انجام درمان ارتودنسی، نکته نهایی این است که دندان‌های صاف با مزایای فراوان همراه هستند و می‌توانند زندگی شما را در سطوح مختلف بهبود بخشند.