/ / دانستنی های دندانپزشکی

favayed1

در واقع، اصلاح زیبایی لبخند یک فرد، یکی از مزایا و انگیزه‌های اصلی درمان ارتودنسی است. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از درمان‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند تا دندان‌های‌شان را صاف کرده و هماهنگی آن‌ها برای داشتن لبخندی بی‌عیب و زیباتر را بهبود بخشند. با این حال، مزایای دندانپزشکی دیگری نیز وجود دارند که عملی‌تر، ساختاری و مربوط به سلامتی هستند.

اگر سال‌ها لبخند خود را پنهان کرده‌اید و یا احساس خود کم بینی در هنگام صحبت با دیگران دارید، زمان اقدام برای ارتودنسی دندان می‌باشد. متخصصین ما در کلینیک ارتودنسی دکتر قریشی پس از ارزیابی شرایط دندانی‌تان، بهترین درمان مناسب برای شما را توصیه خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو وقت می‌توانید با شماره‌های 02122073785 و 02122068646  تماس حاصل نمایید.

مزایای عملکردی ارتودنسی

فواید عملکردی ارتودنسی عبارتند از:

بهبود ظاهر

درمان‌های مختلف ارتودنسی ظاهر لبخند فرد را بهبود می‌بخشند. این تغییر باعث افزایش قابل توجهی در اعتماد به نفس بیمار می‌شود. چه لبخند جدید شما صاف‌تر، و چه سفیدتر یا مرتب‌تر باشد، بهبود ظاهر می‌تواند به شما در زندگی حرفه‌ای و شخصی‌تان کمک کند. در گذشته، بریس‌ها بسیار دردناک و ناسازگار بودند. در حال حاضر، محصولات بسیار متنوعی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا بدون متوجه شدن دندان‌های‌تان را صاف نمایید. بعضی از بریس‌ها شفاف هستند و همچنین نگهدارنده‌هایی وجود دارند که می‌توانند هنگام خروج از خانه در طول روز برداشته شوند.

اصلاح نیش

بایت نامناسب به این معنی است که فک‌ها به طور کامل هماهنگ نیستند. بنابراین دندان‌های بالا و پایین در هنگام بستن دهان به درستی روی هم جفت نمی‌شوند. این مشکل می‌تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات درازمدت، مانند سردرد، مشکل در غذا خوردن و یا حتی صحبت کردن شود. همچنین می‌تواند باعث سایش ناهموار دندان‌ها و مشکلات فرسایش درازمدت شود. اصلاح یک بایت نامناسب به محیط دهانی سالم‌تر برای بیمار منجر می‌شود.

رفع شلوغی بیش از حد دندان‌ها

برخی از بیماران با اندازه و تعداد دندان‌هایشان در یک دهان نسبتا کوچک مشکل دارند. این وضعیت می‌تواند ناراحت کننده باشد و ممکن است دندان‌های جلو را از خط خود خارج کند. اغلب بهترین اقدام این است که تعدادی از دندان‌ها کشیده شده و دوباره دندان‌ها در یک خط لبخند مناسب جهت‌دهی شوند به طوری که برای بیمار زیباتر باشد و احساس بهتری به همراه داشته باشد.

دندان‌های تحت فشار

دندان‌های تحت فشار دندان‌هایی هستند که فضای کافی برای رویش مناسب ندارند. ارتودنسی در جهت ایجاد فضا برای دندان استفاده می‌شود تا بیرون آید و سپس اطمینان حاصل شود که موقعیت مناسب خود در بین دندان‌های دیگر را به دست می آورد.

فاصله بین دندان‌ها

گاهی اوقات رشد طبیعی دندان‌ها منجر به ایجاد شکاف‌هایی بین آن‌ها می‌شود، اگر چه ممکن است در صورت شلوغی بیش از حد، شکاف‌هایی به صورت عمدی از طریق کشیدن دندان‌ها ایجاد شوند. بریس‌های ارتودنسی می‌توانند برای رفع فاصله بین دندان‌ها برای داشتن خط لبخندی صاف استفاده شوند.

شکل دهی فک

ارتودنسی می‌تواند در شکل‌دهی دوباره به فک مفید واقع شود.

دندان‌های چرخیده/ کج

بسیاری از مردم دارای یک یا چند دندان چرخیده، پیچ خورده یا خارج از خط لثه هستند. ارتودنسی می‌تواند این مشکل را برطرف کند و در بعضی موارد نتایج به صورت شگفت‌آوری سریع است.

سلامت دهان

دندان‌های صاف‌تر می‌توانند خطر تورم لثه، قرمزی و پاکت لثه که می‌توانند در اثر فاصله زیاد دندان‌ها و یا شلوغی بیش از حد ایجاد شوند، را نیز کاهش دهد. داشتن دندان‌هایی صاف همچنین می‌تواند بقایای مواد غذایی ایجاد شده توسط دندان‌های کج یا شکاف‌ها، که باعث افزایش خطر پوسیدگی دندان می‌شود، را برطرف کند. این امر باعث بهبود سلامت عمومی دهان شما می‌شود.

بهبود عملکرد

هنگامی که هر روز غذای خود را با دندان‌های آسیب دیده یا نا هموار می‌خورید، عضلات فک و همچنین مفاصل آن می‌توانند موقعیت یا کیفیت خود را تغییر دهند. پس از گذشت چند سال از این وضعیت، ممکن است دچار مشکلات جدی فک شوید که می‌تواند منجر به درد، فشار و حتی میگرن شود. در حالی که ارتودنسی به شما این امکان را می‌دهد که لبخند جذاب خود را نشان دهید، همچنین می‌توانید از دندان‌های صاف شده جدید خود به گونه‌ای استفاده کنید که به حفظ سلامت جسمانی مطلوب کمک نماید. ارتودنسی دندان یک هنر است. این فرآیند به تجربه بسیار زیاد، دانش و آگاهی از چگونگی ایجاد لبخندی که نه تنها زیبا بلکه بسیار کاربردی است، نیاز دارد. حفظ بهداشت دهان و دندان مناسب یکی از عناصر ضروری در یک زندگی طولانی و سالم است.