/ / دانستنی های دندانپزشکی

tt1

ردیف کردن دندان‌ها شکلی از درمان ارتودنسی است که بر انتقال دندان‌ها به سمت مکان صحیح آنها تمرکز دارد. ردیف کردن دندان‌ها معمولاً با استفاده از سیم‌کشی دندان انجام می‌شود که می‌تواند مشکلاتی مانند نامرتبی دندان‌ها، شکاف و فاصله‌ی بین دندان‌ها و مشکلات مربوط به بایت مانند اندربایت و اوربایت را درمان کند. بریس‌ها فقط برای کودکان  استفاده نمی‌شوند. بزرگسالانی که به دنبال داشتن دندان‌هایی ردیف هستند نیز می‌توانند از آنها استفاده کنند و گزینه‌های درمانی موجود از همیشه وسیع‌تر است. امروزه انتخاب‌های متعددی وجود دارند که به عنوان یک بزرگسال برای شما مناسب می‌باشند و از ارتودنسی نامرئی تا ارتودنسی فلزی سنتی را دربرمی‌گیرند.

اگر به دنبال بازیابی زیبایی لبخند خود و یا حل مشکلات مربوط به دندان‌های نیش خود هستید، بریس‌ها می‌توانند شما را یاری دهند و نجات‌دهنده‌ی لبخند شما باشند. امروزه گزینه‌های متعدد و مناسبی برای درمان‌های ارتودنسی وجود دارند که متخصصین ما در کلینیک تخصصی دکتر قریشی بسته به میزان و نوع مشکل برای بیماران خود بکار می گیرند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی گزینه‌های مرتب کردن دندان‌ها که توسط متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر قریشی ارائه می‌شود، با ما تماس بگیرید. شما می‌توانید از شماره‌های 22068646-021 و 22073785-021 برای تماس با ما استفاده کنید.

بریس‌های دندان چطور کار می‌کنند؟

tt2

خواه از بریس‌های سنتی استفاده کنید یا نامرئی، تمامی سیم‌کشی‌های دندان برای دستیابی به یک نتیجه عمل می‌کنند: انتقال تدریجی دندان‌های شما به مکان مناسب و هم‌تراز کردن آنها.

انواع بریس‌ها برای مرتب کردن دندان

بریس نامرئی

tt3

دو قالب نامرئی و پلاستکی برای دندان‌های بالا و پایین است که در هر مرحله از مرتب‌سازی، که برای هر جفت معمولاً دو هفته است، بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد. تعداد قالب‌ها، یا ردیف‌کننده‌ها به میزان مرتب‌سازی که شما نیاز دارید بستگی دارد.

مزایا: ورژن جدید بریس‌های سنتی تقریباً غیر قابل مشاهده هستند و در زمان استفاده کاملاً نامرئی می‌باشند. به این دلیل که جنس پلاستیک دارند، فضای درونی دهان شما را تحریک نمی‌کنند. ممکن است در زمان تغییر مکان دندان‌ها با هر جفت از مرتب‌کننده‌ها کمی درد داشته باشید اما طولی نمی‌کشد که با آن کنار می‌آیید. تمیز کردن این بریس‌ها ساده است و بخشی از آن به این دلیل است که شما باید در هنگام غذا خوردن آنها را از دهان درآورید و در واقع آنها متحرک می‌باشند. شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

معایب: برای کسانی که نیازهای اساسی مرتب‌سازی دارند مناسب نمی‌باشد. همچنین، به این دلیل که این مرتب‌کننده‌ها برای شخص شما درست می‌شوند، باید مدت زمانی را صبر کنید تا بریس‌های مناسب خود را تحویل بگیرید. اگر بریس قبلی شما آسیب دید و نیاز به تعویض داشتید نیز باید مدت زمانی را صبر کنید چرا که متخصص ارتودنسی نمی‌تواند به سرعت این بریس را تعمیر یا جایگزین کند. در مجموع، هزینه‌ی این نوع بریس  از دیگر گزینه‌ها بیشتر می‌باشد.

بریس‌های لینگوال

tt4

بریس‌های لینگوال در وهله‌ی اول نامرئی هستند و از سیم‌ها و براکت‌های فلزی تشکیل شده اند که برای قرار گرفتن در قسمت پشتی دندان‌های نیش شما طراحی شده اند. مانند دیگر بریس‌های غیر متحرک، این بریس‌ها نیز بهترین گزینه برای افرادی با نامرتبی متوسط و شدید دندان‌ها یا دارای فاصله‌ی میان دندان‌ها می‌باشند.

مزایا: به این دلیل که سخت افزار این بریس در پشت دندان‌های شما قرار می‌گیرد، در زمان لبخند زدن نامرئی می‌باشند، مگر اینکه شما قهقهه بزنید یا فریاد بکشید.

معایب: این بریس‌ها از بریس‌های معمولی گران‌تر بوده و جایگذاری و تمیز کردن آنها دشوارتر می‌باشد. قرارگیری این نوع بریس باعث ناراحتی مختصری بر روی زبان شده و مقداری لکنت ایجاد می‌کند.

بریس‌های با قابلیت انسداد خود به خود

tt5

ظاهر این بریس‌ها مانند بریس‌های عادی است اما تفاوت بریس‌های با انسداد خود به خود یا بریس‌های دیمون در نوع براکت‌های آنها می‌باشد. بریس‌های عادی به اتصالات پلاستیکی بسیار کوچک نیاز دارند (که نوار خوانده می‌شوند) و در قلاب‌های کوچکی بر روی براکت‌ها قرار می‌گیرند تا آنها را بر روی دندان‌های شما نگه دارند. براکت‌های ارتودنسی خود انسدادی، دارای گیره‌های درونی برای نگهداری سیم‌ها می‌باشند.

مزایا: تمیز نگه داشتن این نوع بریس‌ها نسبت به بریس‌های استاندارد نسبتاً ساده‌ می‌باشد، تکه‌های غذا ممکن است به گیره‌ها بچسبند. سطح این براکت‌ها نرم‌تر بوده و درون دهان را کمتر تحریک می‌کنند. ویزیت‌هایی که به منظور تنظیم بریس‌ها با پزشک انجام می‌شود ساده‌تر بوده و پزشک شما در هر بار سفت کردن سیم‌های قوس (سیمی که به دور دندان شما حلقه می‌شود) نیاز به جابجایی و تعویض گیره‌ها ندارد. در واقع، شما به ملاقات‌های کمتر و زمان استفاده‌ی کمتر نیاز دارید. با این بریس‌ها، سیم‌ها با سهولت و تداوم بیشتر برای انتقال دندان‌های شما، در میان براکت‌ها می‌لغزند. این مزیت، نیاز به تنظیم را کمتر کرده و مدت زمان ارتودنسی را کاهش می‌دهد. همچنین امکان استفاده از سیم تیتانیوم به جای استیل ضد لک وجود دارد، که زمان مرتب‌سازی را باز هم کمتر کرده و درد را کاهش می‌دهد.

معایب: هر کسی می‌تواند بریس‌های شما را در هنگام لبخند زدن ببیند. با این که براکت‌های کوچکی موجود هستند اما بریس‌های خود انسدادی، به طور کامل نامرئی نمی‌شوند. شما همچنین به مدت زمانی برای جا افتادن بریس‌ها در دهانتان نیاز دارید.

بریس‌های سرامیک

tt6

بریس‌های سرامیک که نوع جدیدی از ابزارهای معمولی و فلزی دهانی می‌باشند، به بریس‌هایی اشاره دارند که به دندان می‌چسبند.

مزایا: این بریس‌ها که از مواد نیمه شفاف و به رنگ دندان ساخته می‌شوند، در نگاه اول لطیف‌تر از فلز براق به نظر می‌رسند. این براکت‌ها همچنین سیم‌هایی به رنگ دندان نیز دارند که آنها را باز هم مات‌تر می‌سازد.

معایب: با اینکه براکت‌ها از جنس نیمه شفاف هستند، اما گیره‌ها معمولاً جنس لاستیک دارند که ممکن است لکه شوند و در آن صورت سیم‌کشی‌ها دیگر نامرئی نمی‌باشند. نیمه شفاف به معنی کاملاً نامرئی نمی‌باشد، در صورتی که دندان‌های شما تغییر رنگی به سمت زرد شدن داشته باشند، سرامیک‌ها می‌توانند بر روی آنها بسیار سفید به نظر برسند.

بریس‌های فلزی

tt7

بسیاری از ما آنقدر مدل استاندارد ارتودنسی (بریس‌های فلزی) را دیده ایم که تقریباً آنها را می‌شناسیم. این بریس‌ها از سیم استیل بدون لک تشکیل می‌شوند که با گیره‌های (معمولاً پلاستیکی) به براکت‌های فلزی متصل به جلوی دندان‌های شما می‌چسبند. شما می‌توانید کودک درون خود را با انتخاب گیره‌های رنگی راضی کرده و یا سیم‌کشی‌هایی درخشان با براکت‌های طلایی رنگ یا سیم‌کشی‌هایی عادی با بریس‌های سیمی داشته باشید.

مزایا: با اینکه ارزان نیستند، اما بریس‌های فلزی معمولاً کم هزینه‌ترین گزینه محسوب می‌شوند.

معایب: مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با داشتن  این بریس‌ها یک کار روزمره بوده و درون دهان و گونه‌ی شما دیگر مثل اول نیست. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، گیره‌ها، سیم را در مقابل براکت‌ها نگه می‌دارند، که این به معنی ملاقات با دندان‌پزشک هر شش هفته یک بار یا بیشتر برای برداشتن گیره و تنظیم برای سفت کردن سیم و پیش بردن کار می‌باشد.

فرایند مرتب‌سازی دندان‌ها

tt8

اگر علاقه‌مند به مرتب‌سازی دندان‌های خود هستید، موارد زیر را می‌توانید در طول درمان انتظار داشته باشید:

  • شما ملاقاتی با متخصص ارتودنسی خود خواهید داشت و آنها سلامت و میزان همترازی فعلی دندان‌های شما را ارزیابی کرده و گزینه‌ای را پیشنهاد می‌دهند که برای شما مناسب است.
  • اگر مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها را داشته باشید، ممکن است به ویزیت‌هایی برای کشیدن یک یا چند دندان  پیش از قرار دادن بریس‌ها نیاز داشته باشید.
  • اگر بریس‌های نامرئی را انتخاب کنید، قبل از قرار دادن آنها، متخصص ارتودنسی بریس‌های مختص شما را برایتان را می‌سازد.
  • در ملاقاتی که به عنوان اولین جلسه‌ی درمانی انجام خواهد شد، بریس‌های دندانی شما توسط متخصص ارتودنسی قرار داده خواهند شد. در این جلسه متخصص برای شما توضیح می‌دهد که چگونه به طور صحیح بهداشت و سلامت دهان و دندان را حفظ کنید. او همچنین طریقه‌ی درست مسواک زدن و کشیدن نخ دندان  را به شما نشان داده و درباره‌ی هرگونه ناراحتی محتمل در طول نخستین روز قرار گیری بریس با شما صحبت خواهد کرد.
  • برای ملاقات‌های بعدی در فواصل زمانی مشخص به متخصص ارتودنسی مراجعه خواهید کرد تا بریس‌های شما سفت شوند و یا به شما جفت‌های جدیدی از قالب‌های نامرئی داده شود.
  • زمانی که فرایند درمان برای مرتب‌سازی دندان‌ها به پایان رسید، بریس‌های دندانی از دهان شما خارج خواهند شد. ممکن است از شما خواسته شود تا یک نگهدارنده را برای چند ماه یا بیشتر استفاده کنید تا از همترازی صحیح دندان‌ها در دراز مدت اطمینان حاصل شود.

مدت زمان درمان

tt9

مدت زمان درمان برای مرتب‌سازی دندان‌ها می‌تواند به صورت چشم‌گیری برای بیماران متغیر بوده و به شدت مشکلات، گزینه‌ی درمانی مورد نظر و یا بیولوژی آنها بستگی دارد. زمان درمان برای برخی بیماران بزرگسال طولانی‌تر است چرا که دندان‌های آنها نسبت به کسی که در سنین نوجوانی است، دوام بیشتری دارد. مدت زمان ارتودنسی می‌تواند از شش ماه تا دو سال تغییر کند.