/ / دانستنی های دندانپزشکی

travelbrace

عادت به انجام کارهای روزمره هنگامی که در برنامه‌ای کاملا متفاوت و دور از خانه هستید، چالش برانگیز خواهد بود. با این حال، مراقبت از لوازم ارتودنسی خود فوق‌العاده مهم است تا درمانتان در مسیر درست ادامه یابد. سفر رفتن در هنگام استفاده از بریس یا اینویزیلاین با برنامه‌ریزی درست می‌تواند یک تجربه عالی باشد. ما چگونگی لذت بردن از سفر و حفظ لبخندتان در شکل عالی خود را با ارائه راهنمای تعطیلات و بریس به شما آموزش خواهیم داد.

آیا با داشتن ارتودنسی می‌توان به مسافرت رفت؟

این سوال را بارها شنیده‌ایم. بهتر است بدانیم بریس‌ها در هنگام عبور از گیت، آشکارساز فلزی فرودگاه را به صدا درنمی‌آورند و یا وقتی که در استخر هتل شنا می‌کنید زنگ نمی‌زنند. اگر در حال برنامه‌ریزی برای سفر به همراه بریس یا ارتودنسی نامرئی هستید، در ابتدا به متخصص ارتودنسی خود اطلاع دهید. به این ترتیب او می‌تواند اطمینان حاصل کند که شما برای قرار ملاقاتی نزدیک به زمان سفرتان مراجعه و برای تنظیمات لازم و بررسی پیشرفت درمان مورد بررسی قرار گرفته‌اید. اگر در هنگام سفر قصد تعویض اینویزیلاین‌تان را داشتید پزشک همچنین می‌تواند مجموعه بعدی آن را به شما بدهد. اگر دچار هر گونه مشکلی هستید، بررسی مشکلات قبل از ترک مکان، سفر بسیار لذت بخش‌تری را به همراه خواهد داشت.

همراه داشتن بسته مسافرتی بریس

شما لباس و لوازم آرایشی خود را جمع می‌کنید، بنابراین عقلانی است که ملزومات بهداشت دهان و دندان خود را نیز کنار بگذارید. اگر قصد سفر به یک شهر یا مکان پر جمعیت را دارید، احتمالا می‌توانید به هر چیزی که نیاز داشته باشید دسترسی پیدا کنید، بنابراین نگران نباشید اگر چیزی را فراموش کردید. اما اگر قصد رفتن به کمپ‌های گردشگری یا مسیرهای سخت را داشتید، وجود ضروریات را دوباره بررسی کنید. صرف نظر از مقصد شما، وسایل و لوازم خود را در یک ظرف دارای تهویه مناسب که دارای سوراخ‌هایی برای گردش هوا و خروج آب برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها است، قرار دهید. شما می‌توانید درپوش مسواک و خود مسواک را قبل از جمع‌آوری آنها با شستشو در آب داغ و سپس قرار دادن در محلول دهان‌شویه به مدت 30 ثانیه ضد عفونی کنید، یک بار دیگر شستشو دهید و آنها را قبل از کنار گذاشتن خشک کنید. اکنون که می‌دانید چطور بسته‌بندی کنید، پیشنهاداتی برای بسته‌بندی کیت ارتودنسی ارائه می‌شود:

 • مسواکتان (نوع مسافرتی نیز ایده خوبی است تا در هنگام توقف‌ها تعویض شود)
 • خمیر دندان فلوراید
 • دهانشویه
 • موم دندانی
 • نخ دندان
 • ریشه نخ دندان
 • مسکن بدون نسخه
 • یک آینه کوچک
 • ناخن‌گیر
 • اینویزیلاین جدید، اگر آنها را تعویض می‌کنید.
 • اینویزیلاین فعلی
 • بطری آب برای مسواک زدن و شستشوی دهان خود اگر در کمپینگ و یا جای بدون آب آشامیدنی مطمئن سکونت می‌یابید.

مراقبت از بریس در تعطیلات

همانند زمانی که در خانه هستید، بعد از هر وعده غذا مسواک بزنید و حتما یک بار در روز نخ دندان بکشید. همه رفتارهای مراقبتی را در زمان تعطیلات به یاد داشته باشید، از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین اجتناب کنید و از موادی که واقعا سفت، ترد، جویدنی، و چسبناک هستند، و می‌تواند به براکت‌ها و سیم‌ها آسیب برسانند، خودداری کنید. هنگامی که برای کاوش و جستجو بیرون می‌روید و یا در وسیله نقلیه یا هواپیما هستید، مسواک زدن دندان‌هایتان بعد از غذا خوردن تقریبا غیرممکن خواهد بود. سعی کنید دهان خود را با آب بشوئید تا باقیمانده مواد غذایی در دهانتان را از بین ببرید. هنگامی که به محل اقامت خود رسیدید، به خوبی مسواک بزنید. برای سفرهای با مسیر طولانی، از توقف‌های بین راه به خوبی استفاده کنید و مسواک سفر خود را بیرون بیاورید تا دندانهایتان را تمیز نمایید. حتی مسواک زدن با آب می‌تواند کمک کننده باشد تا زمانی که بتوانید به شکل بهتری دندان‌ها را تمیز کنید.

مدیریت موقعیت‌های اورژانسی ارتودنسی در تعطیلات

travelbrace1

معمولا، پس از سفر بریس‌های خود را دست نخورده بازمی‌گردانید و همه چیز به خوبی پیش رفته است. با این حال، گاهی اوقات، می‌تواند مشکلی به وجود آید. اجازه ندهید این مشکل لذت اوقات خوش را از شما بگیرد. آرام باشید و راهنمایی‌های ما را انجام دهید تا موقتا وضعیت را کنترل کنید. با متخصص ارتونسی خود تماس بگیرید تا بتواند در صورت لزوم، زمانی که برمی‌گردید، قرار ملاقاتی برای تعمیرات لازم ترتیب دهد.

 • دندان‌های حساس: اگر به تازگی بریس خود را قرار داده‌اید، یا از یک مجموعه جدید ایویزیلاین استفاده می‌کنید دقیقا قبل از سفر آنها را تنظیم کنید، دندان‌های شما ممکن است کمی حساس باشد. سعی کنید نوشیدنی‌های سرد را جرعه جرعه بنوشید و غذاهای نرم‌تر مثل سوپ، ماست و سیب زمینی پخته بخورید تا ناراحتی‌تان از بین برود. شما همچنین می‌توانید از یک مسکن بدون نسخه استفاده نمایید. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های روی بسته را دنبال کرده‌اید.
 • براکت شکسته یا شل شده: اگر براکت شکسته یا شل شده در جلوی یا میان دهان شما باشد، ناحیه را با یک دستمال خشک کنید. سپس، قطعه کوچکی از موم دندانی خود را برداشته، آن را بین انگشتان خود گرم کنید، آن را به شکل توپ درآورید و روی براکت بچسبانید طوری که شما را آزار ندهد. اگر براکت در انتهای دهان شما باشد، می‌توانید با احتیاط آن را از سیم جدا کنید. اگر یک قطعه بلند از سیم در انتها باقی بماند، ناخن‌گیر را با الکل شسته و استرلیزه کنید و با سیم اضافی را جدا نمایید.
 • سیم شکسته و تیز: سعی کنید سیم را با ته پاک کن یک مداد یا پشت قاشق خم کنید. اگر این کار مفید واقع نشد یا همچنان شما را آزار می‌دهد، آن را با یک دستمال خشک کنید و یک قطعه کوچک از موم دندانی را روی آن بگذارید تا ایجاد مزاحمت آن را متوقف کنید. اگر بعد از برداشتن براکت شکسته، یک تکه بلند از سیم باقی مانده باشد، از ناخن‌گیر استریل شده استفاده کنید تا آن را با دقت کوتاه نمایید.
 • ناراحتی هنگام استفاده از بریس: گاهی اوقات، به خصوص هنگامی که برای اولین بار از بریس استفاده می‌کنید، ممکن است لب‌ها یا گونه‌های شما را آزار دهد. شما می‌توانید از موم دندانی خود برای پوشش هر گونه براکت یا سیم آزار دهنده استفاده کنید. همچنین می‌توانید دهان خود را با شستشو با آب نمک تسکین دهید. یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده، آن را در دهان خود قرقره نمایید و سپس بیرون بریزید. در صورت نیاز این کار را در طول روز تکرار کنید.

همانطور که مشاهه می‌کنید، بسته‌بندی محتویات مناسب، حفظ پاکیزگی تجهیزات و دندان‌ها و آگاهی از اقدامات لازم در مواجهه با هر گونه مشکل، کلید مسافرت موفق با داشتن ارتودنسی نامرئی یا بریس می‌باشد. صاف کردن دندان‌هایتان به معنای عدم لذت بردن از شیوه زندگی و سرکوب روح ماجراجویانه نیست.