/ / دانستنی های دندانپزشکی

moom

موم ارتودنسی که به طور معمول به عنوان موم دندان یا تسکین دهنده شناخته می‌شود، می‌تواند برای افرادی که دارای بریس روی دندان هستند، یک مزیت باشد. برای فردی که تازه بریس نصب کرده است اغلب مقداری ناراحتی در قسمت داخلی گونه و زبان به واسطه‌ی براکت‌ها به وجود می‌آید. گاهی اوقات سیم‌ها شل می‌شوند یا ممکن است قلاب‌ها به داخل و یا خارج از دهان آسیب برسانند و باعث بریدن شوند. این امر می‌تواند به علت سایش منجر به ایجاد نقاط قرمز یا تاول شود که باعث می‌شود خوردن بسیار دشوار شود. در بعضی موارد، این زخم‌ها اگر مدت طولانی نادیده گرفته شوند، می‌توانند عفونی شوند. زمانی که یک زخم ایجاد می‌شود بیشتر از 1 هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد. موم ارتودنسی راه حل این زخم‌های جزئی اما بسیار دردناک است. موم دندان برای افرادی که دندان مصنوعی جزئی دارند نیز مفید است.

موم دندان چگونه کار می‌کند؟

moom1

بعضی از متخصصین ارتودنسی در حال حاضر بریس‌های شفاف یا سرامیکی را ارائه می‌دهند که نه تنها کمتر قابل مشاهده هستند، بلکه کمتر باعث ساییدگی می‌شوند. با این حال، براکت‌های فلزی هنوز معمول‌ترین نوع هستند. موم ارتودنسی با ایجاد یک مانع بین براکت فلزی یا سیم و بافت نرم دهان کار می‌کند که باعث خوب شدن زخم‌ها و بریدگی‌ها شده و از ایجاد زخم‌های جدید جلوگیری می‌کند. با گذشت زمان، پوست درونی دهان سفت شده و با بریس‌ها سازگار می‌شود و شما دیگر نیازی به استفاده از موم ندارید یا ممکن است خیلی کم به استفاده از آن نیاز داشته باشید.

موم ارتودنسی به طور کلی توسط متخصص ارتودنسی در کیت مراقبت از دندان هنگام نصب بریس‌ها ارائه می‌شود. با این حال زمانی که موم را تمام کردید می‌توانید از داروخانه‌ها به راحتی تهیه کنید. موم‌ها در بسته‌بندی مناسب ارائه می‌شوند و در کیف دستی‌تان جا می‌گیرند که هر زمان خواستید بتوانید جایگزین موم قبلی کنید. موم در دمای اتاق جامد باقی می‌ماند و معمولا شفاف است به طوری که در هنگام استفاده در دهان قابل مشاهده نیست.

موم دندان از مواد طبیعی مانند موم پارافین و موم طبیعی، موم زنبور عسل یا موم کارنوبا ساخته می‌شود. همچنین شامل برخی از ژل‌ها یا اصلاح کننده‌ها نیز است. موم قابل خوردن یا بی‌طعم است یا در طعم‌هایی مانند نعناع در دسترس می‌باشد. اغلب بیماران در مورد سلامت خود نگران هستند، به خصوص اگر موم را به طور تصادفی ببلعند. از آنجایی که موم در داخل دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد تولید کنندگان اطمینان حاصل می‌کنند که برای سلامت انسان مضر نیست.

طرز استفاده

moom2

موم دندان در واقع یک موم نرم پزشکی است که برای استفاده در دهان بی‌خطر است. اگر قبلا از موم دندانی استفاده نکرده‌اید، در اینجا چند دستورالعمل وجود دارد:

  • کمی موم را از ظرف جدا کنید.
  • موم را بین انگشتانتان کمی ورز دهید تا نرم شود (تا قابل شکل گیری شود)
  • موم را مستقیما بر روی براکتی که باعث آزار می‌شود قرار دهید. موم به براکت و دندان می‌چسبد. می‌توانید به مقدار نیاز از موم استفاده کنید تا راحت باشید. با کار کردن با آن متوجه خواهید شد که چه مقدار به آن نیاز دارید.

مشکلی که اغلب با موم ارتودنسی متوجه آن می‌شویم، نیاز به استفاده‌ی مجدد آن است زیرا به تدریج پوسته پوسته می‌شود. جایگزین موم ارتودنسی، سیلیکون دندانی است که به صورت نوار موجود است. برخی افراد استفاده از محافظ لب پلاستیکی را که روی بریس‌ها نصب می‌شود ترجیح می‌دهند.

هزینه

موم ارتودنسی یک راه حل ارزان برای مشکل بیرون زدگی بریس‌ها است.