/ / دانستنی های دندانپزشکی

هدگیر

هدگیر یک روش درمانی بسیار مهم و مداوم برای برخی از بیماران است. در برخی موارد استفاده از هدگیر می‌تواند از کشیدن دندان یا کشیدن یک دندان دائمی جلوگیری کند. همچنین هدگیر دندان می‌تواند تا حد زیادی بر رشد و تعادل فک و بافت نرم صورت تأثیر بگذارد. هدگیر نیروهایی را ایجاد می‌کند که رشد صورت و فک را در جهت مطلوب هدایت می‌کنند. همچنین از هدگیر برای حرکت دادن دندان‌ها به موقعیت‌های بهتر یا جلوگیری از حرکت دندان‌ها استفاده می‌شود. استفاده منظم از هدگیر به گونه‌ای که تجویز شده است، منجر به ایجاد بهترین نتایج می‌گردد. اگر از دستورالعمل‌های داده شده پیروی نکنید، درمان ارتودنسی شما طول خواهد کشید و برنامه درمانی شما ممکن است تغییر کند.

نحوه استفاده

برای به دست آوردن بهترین نتایج از هدگیر خود، از این دستورالعمل‌های ساده پیروی کنید:

  • هنگامی که هدگیر را روی سر قرار می‌دهید، به یاد داشته باشید که حلقه‌های روی فیس باو (قسمت فولاد ضد زنگ هدگیر) به سمت بالا هستند. ابتدا یک حلقه را به داخل لوله مولر بکشید و سپس دیگری را در جای خود قرار دهید.
  • هنگام برداشتن هدگیر خود همیشه دقت لازم را به عمل آورید. اگر هدگیر با بی دقتی برداشته شود، قسمتی که در داخل دهان شما قرار می‌گیرد و به دندان‌هایتان متصل می‌شود، می‌تواند به لب‌ها، گونه‌ها، صورت و احتمالاً چشم شما آسیب برساند.
  • هرگز پیش از برداشتن باندها هدگیر خود را حرکت ندهید.
  • هرگز هدگیر را روی صورت خود بلند نکنید.
  • هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی یا دویدن هدگیر را بردارید.
  • هر بار که به ملاقات دندانپزشک خود می‌روید، هدگیر را به همراه داشته باشید. اگر هدگیر کثیف شده باشد یا فیت نباشد، متخصص ارتودنسی آن را تنظیم خواهد کرد یا به شما پدهای جدیدی می‌دهد که تمیز هستند.
  • پیش از این شروع به دویدن یا انجام فعالیت‌های ورزشی، از جمله بازی‌های خشن مطمئن شوید که هدگیر را برداشته‌اید. حتی زمانی که شما فقط در حال تفریح هستید، ممکن است مشکلی اتفاق بیفتد.
  • مراقب باشید که دیگران هدگیر شما را نکشند یا دست نزنند. در مواردی که این احتمال وجود دارد که هدگیر کشیده شود یا از جای اصلی خود خارج شود، از آن استفاده نکنید.

مدت زمان مورد نیاز جهت استفاده از هدگیر

هدگیر باید روزانه 12 تا 14 ساعت استفاده شود! اگرچه این کار دشوار است اما این مدت زمان اغلب برای رسیدن به نتایج مطلوب مورد نیاز می‌باشد. در ابتدا، می‌توانید جهت سازگار شدن با هدگیر از آن برای فواصل کوتاه استفاده نمایید. همچنین می‌توانید گره‌های هر دو طرف را برای مدت زمان کوتاهی شل کنید. هنگامی که برای اولین بار از هدگیر استفاده می‌کنید، دندان آسیای شما ممکن است دچار درد شود. این درد طبیعی است. در طول زمان با استفاده از هدگیر به تدریج به آن عادت خواهید کرد و دیگر دردی که در ابتدا داشتید را حس نمی‌کنید. مهم‌تر از همه این که باید هر روز از هدگیر استفاده کنید! استفادهٔ منقطع از هدگیر نتایج مطلوبی به شما نمی‌دهد و مانند استفاده مداوم از آن نیست. هر یک روزی که از هدگیر استفاده نمی‌کنید، موجب می‌شود تا پیشرفت درمان ارتودنسی شما به مدت چهار روز به تعویق افتد! هرگز خودتان برای تنظیم هدگیر تلاش نکنید. در صورتی که برای تنظیم هدگیر خود دچار مشکل هستید، جهت رزرو نوبت با دندانپزشک خود تماس بگیرید.