/ / دانستنی های دندانپزشکی

forsos

هنگامی که شما برای اولین بار مورد ارزیابی و بررسی ارتودنسی قرار می‌گیرید، ممکن است متخصص ارتودنسی به شما بگوید که نیاز به استفاده از فورسوس دارید. فورسوس نهایتاً به مدت 6 ماه پس از آغاز درمان ارتودنسی در دهان قرار می‌گیرد. ممکن است ابتدا براکت‌ها و بندهای دندان‌های آسیا را در دهان شما قرار دهند و درمان شما را آغاز کنند. سپس فورسوس در زمانی که متخصص ارتودنسی تعیین می‌کند، در دهان شما قرار خواهد گرفت.

فورسوس چه کاری انجام می‌دهد؟

فورسوس برای اصلاح فک بیماران کلاس 2 استفاده می‌شود که در آنها فک و دندان‌های بالایی نسبت به دندان‌ها و فک پایینی تا حد زیادی جلوتر هستند. فورسوس در تمام موارد استفاده نمی‌شود اما در موارد شدیدتر که متخصص ارتودنسی تشخیص می‌دهد کش‌های ارتودنسی معمولی نمی‌توانند مشکل را از بین ببرند یا استفاده از فورسوس روند درمان را تسریع می‌کند، مورد استفاده قرار می گیرد. فورسوس می‌تواند مدت زمان استفاده از سیم‌ کشی‌ را کاهش دهد یا اساساً استفاده از کش‌های ارتودنسی معمول را حذف کند. فورسوس به بیماران کمک می‌کند تا از هدگیر یا کش‌های ارتودنسی استفاده نکنند و همچنین در برخی موارد می‌تواند از به جراحی فک جلوگیری کند. این ابزار برای مرتب کردن دندان‌ها و کاهش اوربایت و تسریع رشد مناسب فک در بیماران، ساخته شده است. فورسوس معمولاً در نوجوانان استفاده می‌شود، زیرا سنین نوجوانی، زمانی است که رشد استخوان فک در آن اتفاق می‌افتد. هنگامی که این تجهیزات در دهان بیمار قرار می‌گیرد، بسته به شدت بیماری، باید به مدت 6 تا 9 ماه ازآنها استفاده کرد.

شما چه احساسی خواهید داشت؟

اغلب بیماران، فشار و مقداری ناراحتی را احساس می‌کنند. این ابزار به فک شما نیرو وارد می‌کند تا به موقعیت ایده‌آل خود حرکت کند. ممکن است احساس عجیبی داشته باشید، چرا که تصور می‌کنید نمی‌توانید به خوبی بجوید. در واقع شما یاد خواهید گرفت به درستی بجوید، برخلاف روش نادرستی که در گذشته از آن استفاده می‌کردید. پس از قرار دادن فنرها برای اولین بار، نباید نحوه غذا خوردن یا صحبت کردن شما تحت تأثیر قرار گیرد.

ممکن است لازم باشد به مدت یکی دو روز رژیم غذایی نرم‌تری داشته باشید تا به فورسوس عادت کنید. شما همچنان باید طبق برنامه قبلی برای معاینه‌های منظم به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

عوارض

با استفاده از فورسوس ممکن است با برخی مشکلات روبرو شوید. در برخی مواقع، اگر دهان خود را بیش از حد باز کنید یا خمیازه بکشید، ممکن است فنر فورسوس در برود. نگران نباشید! شما باید بتوانید آن را به جای خود برگردانید. کاری که شما باید بکنید این است که دهان خود را تا جایی که می‌توانید باز کنید و میله پایینی را که به سیم قوس پایینی متصل است به ماژول فنر بازگردانید. درون فنر، حفره مانند است و این اجازه را می‌دهد که میله به  آسانی به درون آن وارد شود. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، باید با مطب متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید. هرگز میله را بدون اینکه در فنر قرار گرفته باشد رها نکنید. این کار می‌تواند هنگام غذا خوردن یا حتی صحبت کردن آن هم در حالی که میله آویزان است، مشکلاتی را ایجاد کند.