/ / دانستنی های دندانپزشکی

orthbaby

تصور این که باید برای اصلاح مشکلات مربوط به مرتب بودن دندان‌ها درمان ارتودنسی را شروع کرد و مدت‌ها سیم‌کشی دندان‌ها را تحمل کرد، به هیچ وجه چشم‌انداز خوشایندی را برای کودکان ترسیم نمی‌کند، از طرفی والدین نیز وظیفه دشواری را برای ترغیب فرزندشان به انجام درمان به عهده دارند. درهر حال گاهی ارتودنسی برای رشد مناسب دندان‌ها و داشتن دندان‌هایی محکم و مرتب با عملکرد ایده‌آل ضروری است. درست است که بریس جلب توجه می‌کند و باعث ناراحتی و محدودیت می‌شود، اما زمان، تلاش و هزینه‌ای که برای درمان ارتودنسی صرف می‌شود، مزایایی را به دست می‌دهد که کودک تا پایان عمر از آنها بهره می‌گیرد. ارمغان ارتودنسی سلامت دهان و دندان، دندان‌هایی ردیف و مرتب و زیبایی بیشتر است که اعتماد به نفس و حس رضایت از خویشتن را نیز ارتقاء می‌دهد. در ادامه به ارائه راهکارهایی می‌پردازیم که می‌تواند درمان ارتودنسی را برای کودک لذت‌بخش کند و ترس کودک را کاهش دهد.

آماده کردن غذاهای محبوب کودک و دوستدار بریس

برای این که کودک برای انجام وظیفه نسبتاً دشوار مسواک زدن و نخ کشیدن در دوران ارتودنسی انگیزه پیدا کند، باید او را تشویق کنید و از تکنیک تقویت مثبت بهره بگیرید. همراه با فرزندتان دسرهای نرمی را که دوست دارد، آماده کنید تا کودک متوجه شود که در دوران درمان نیز می‌تواند از غذا خوردن لذت ببرد و اوقات خوشی داشته باشد.

کش‌های رنگارنگ

در بعضی از طرح‌های درمانی ارتودنسی باید دور براکت‌ها از کش استفاده شود. کش‌های رنگی گزینه‌ای متداول است و کودک می‌تواند کش‌هایی به رنگ محبوب خود انتخاب کند. امکان انتخاب کش‌هایی در رنگ‌های دلخواه، برای مثال لباس تیم مورد علاقه به کودک اجازه می‌دهد تا مشارکتی لذت‌بخش و محسوس در روند درمان داشته باشد و مشتاقانه منتظر ویزیت‌های بعدی ارتودنسی بماند.

خاطره‌انگیز کردن ویزیت‌های ارتودنسی

برنامه خاص و مفرحی، مانند رفتن به پارک یا سینما یا بازی‌های ویدئویی را برای روز مراجعه به متخصص ارتودنسی در نظر بگیرید. به این ترتیب کودک هیجان‌زده منتظر تاریخ مراجعه بعدی می‌ماند.

همدردی کردن با کودک و گوش دادن به نگرانی‌های او

دیده شدن سیم روی دندان‌ها معمولاً باعث ناراحتی و شرمساری کودک می‌شود. به نگرانی‌های فرزندتان گوش کنید و راهی را برای غلبه بر آنها پیشنهاد دهید تا کودک به تدریج راه کنار آمدن با بریس را یاد بگیرد. به خصوص اگر فرزندتان از تمسخر دوستان خود می‌ترسد، به او یادآوری کنید که او تنها نیست و بسیاری از هم‌سن و سالانش تحت درمان ارتودنسی هستند، بوده‌اند یا در آینده‌ای نزدیک درمان را شروع خواهند کرد.

تسکین ناراحتی

اگرچه ارتودنسی به هیچ وجه دردناک نیست، اما ممکن است هر از گاه، در طول کل دوره درمان یا فقط پس از جایگذاری یا تنظیم بریس، باعث ناراحتی کودک شود. اگر کودک واقعاً درد دارد، به او مسکن بدهید. چنانچه درد آرام نشد، از متخصص ارتودنسی وقت بگیرید تا مطمئن شوید که مشکلی وجود ندارد.

یک آلبوم عکس از پیشرفت درمان تهیه کنید

از تمام مراحل درمان عکس تهیه کنید تا کودک متوجه پیشرفت به دست آمده بشود و بداند که پاداش این پشتکار و تحمل تمام ناراحتی‌ها مرتب شدن دندان‌هایش است. به علاوه این آلبوم به متخصص ارتودنسی نیز کمک می‌کند تا پیشرفت درمان را با بررسی تصاویر ارزیابی کند.

مسواک زدن را به یک بازی تبدیل کنید

رعایت بهداشت دهان و دندان شرط اصلی موفقیت‌آمیز بودن درمان ارتودنسی است و روند درمان را تسریع می‌کند. فراورده‌های خاصی برای استفاده در دوران ارتودنسی کودکان تهیه شده است که این وظایف روزمره را آسان و در عین حال لذت‌بخش می‌کند. برای مثال می‌توانید از برنامه‌های محاوره‌ای رایگان مخصوص گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، استفاده کنید که با تم‌هایی مانند شخصیت‌های کارتونی یا ابرقهرمان‌ها مسواک زدن را برای کودکان جذاب می‌کند و برای دو بار مسواک زدن دو دقیقه‌ای در روز به کودک استیکر جایزه می‌دهد.