/ / دانستنی های دندانپزشکی

dandanaghorthidensoi

هدف از سیم کشی و دیگر انواع درمان‌های ارتودنسی، تصحیح مال ‌اکلوژن‌ها می‌باشد که تحت عنوان کجی دندان یا بی نظمی دندان یا بایت نامناسب شناخته می‌شوند. روش‌ها و تکنیک‌های ارتودنسی هستند که تعیین می‌کنند که دندان عقل باید کشیده شود، به خصوص در مواردی که بی نظمی در دندان‌ها ایجاد می‌شود.

دندان عقل، آخرین دندانی است که بیرون می‌آید و به نام دندان آسیای سوم نامیده می‌شود. این دندان‌ها معمولاً در جوانی و در سنین بین 13 تا 20 سالگی بیرون می‌آیند یا سطح پوست را می‌شکافند.

گاهی دندان عقل، نهفته باقی می‌ماند. این مسئله به این معنا می باشد که این دندان‌ها نمی‌توانند بافت لثه را بشکافند. این موضوع عموماً زمانی رخ می‌دهد که دهان یا فک برای جا دادن این دندان‌ها بسیار کوچک باشد. دندان عقل نهفته می‌تواند عفونت کند و برخی دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی ممکن است بخواهند دندان را برای پیشگیری از عفونت‌های احتمالی در آینده، خارج کنند.

آیا باید پیش از انجام ارتودنسی، دندان عقل خود را خارج کرد؟

ممکن است برخی افراد تمایل داشته باشند برای افزایش زیبایی ظاهری و زیبایی لبخند خود، از سیم‌کشی یا اینویزیلاین استفاده کنند. البته، باقی گذاشتن دندان عقل در جای خود، می‌تواند شما را برای رسیدن به این هدف با محدودیت روبرو کند.

بسته به سنی که در آن درمان ارتودنسی را آغاز می‌کنید، ممکن است کشیدن دندان عقل به شما پیشنهاد شود. این فرایند برای کودکان یا نوجوانان توصیه نمی‌شود اما بیماران در سن 15 تا 25 سالگی بهتر است دندان‌های عقل خود را خارج کنند. در بیماران 20 تا 30 ساله، ریشه‌های دندان عقل بلندتر هستند و بیشتر در عمق استخوان قرار دارند و این باعث می‌شود خارج کردن دندان سخت‌تر باشد.

اگر شما تصمیم گرفتید پیش از استفاده از سیم‌کشی دندان عقل خود را نکشید، شما باید به صورت جدی در نظر داشته باشید که پس از اتمام درمان خود باید به سرعت این دندان‌ها را بکشید. باقی گذاشتن دندان‌های عقل می‌تواند تمام نتایج حاصل از درمان ارتودنسی شما را نابود کند. دندان عقل ممکن است هنگامی که برای خروج و بیرون آمدن تلاش می‌کند، سایر دندان‌ها را از ردیف خودشان خارج کند. اگر این اتفاق بیفتد، شما ممکن است خودتان را دوباره در حال استفاده از سیم‌کشی ببینید تا بتوانید آسیب‌های ناشی از دندان عقل را از بین ببرید.

اگر شما بخواهید دندان‌های عقل خود را پیش از ارتودنسی بکشید، متخصص ارتودنسی می‌تواند شما را به یک جراح فک و صورت ارجاع دهد. یک جراح فک و صورت می‌تواند در صورتی که لازم باشد به دلیل کوچک بودن استخوان فک و ناتوانی آنها در جای دادن تمام دندان‌ها، دندان‌های دیگری را نیز بکشید، به شما کمک کند.

دیگر مزایای خارج کردن دندان عقل فراتر از جنبه زیبایی می‌باشد. کشیدن دندان عقل، یک سپر محافظتی در برابر عفونت می‌باشد، زیرا بسیار سخت است که بتوان دندان‌های مجاور دندان آسیای سوم را به کمک مسواک زدن و نخ دندان کشیدن عادی، از باکتری‌ها در امان نگه داشت.

به علاوه، دندان عقل نهفته می‌تواند مشکلاتی از قبیل کیست، آبسه و تومور را ایجاد کند که بر سلامتی دهان و دندان شما اثر منفی خواهد داشت.

هنگامی که با متخصص ارتودنسی خود در مورد طرح درمانی اولیه صحبت کردید، از او در مورد توصیه‌های مربوط به کشیدن دندان عقل و اینکه آیا این کار برای دستیابی به نتایج رضایت بخش لازم است نیز سوال کنید.