/ / دانستنی های دندانپزشکی

ثمشسفهزز

به طور معمول متخصص ارتودنسی کش‌های ارتودنسی را به عنوان بخشی از درمان ارتودنسی تجویز می‌کند. اگر بخواهید مطابق برنامه از بریس‌های خود استفاده کنید، الاستیک‌ها بخش مهمی از برنامه درمانی شما هستند. بدون استفاده از کش های ارتودنسی مناسب، بعید است که شما به نتیجه مطلوب خود برسید!

مزایا

استفاده از نوارهای لاستیکی مناسب موجب اصلاح موقعیت دندان‌های بالا و پایین و یا فک‌ها در اصطلاح بایت می‌شود. کش‌های ارتودنسی بایت را اصلاح می‌کنند و برای مرحله تثبیت بایت در طول درمان ارتودنسی، که معمولاً طولانی‌ترین و سخت‌ترین قسمت از کل روند است، بسیار مهم هستند. بریس و سیم‌های دارای فناوری پیشرفته روند بهبود و اصلاح دندان‌های شما و تثبیت بایت را نسبتاً سریع می‌کنند (روندی که در طی آن دندان‌ها و فک‌های شما فیت می‌شوند یا اصلاح اوربایت که معمولاً درمان آن بیشتر طول می‌کشد). همچنین این نوع بریس‌ها و سیم‌های مدرن زمان حدودی برداشتن بریس‌های شما را تعیین می‌کنند. در هنگام استفاده از الاستیک‌ها همکاری و تعهد کامل فرد بیمار مورد نیاز است و موجب می‌گردد تا شما به بهترین نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن دست یابید. استفاده از کش‌های ارتودنسی برای درمان موفقیت آمیز حیاتی است، بنابراین همیشه از دستورالعمل‌ها و قواعدی که متخصص ارتودنسی برای استفاده از الاستیک‌ها به شما توصیه می‌کند، پیروی نمایید.

چه زمانی باید از کش های ارتودنسی استفاده کنید؟

می‌توانید در حین غذا خوردن از الاستیک‌ها استفاده کنید اما ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در فک شوند. اگر قبل از غذا خوردن آن‌ها را بیرون آورده‌اید، مطمئن شوید که کش4های ارتودنسی را بلافاصله بعد از اتمام وعده غذایی خود جایگزین کنید. هرچند، استفاده از الاستیک‌ها در حین خوردن غذا موجب تسریع در حرکت دندان‌ها می‌شود و مدت زمان درمان را نیز کوتاه‌تر می‌کند. همچنین به شدت توصیه می‌شود که بیماران هنگام خوابیدن از کش‌ها استفاده کنند. الاستیک‌ها باید روزانه تقریباً 3 تا 4 بار تعویض شوند زیرا باقی ماندن آن‌ها در دهان باعث می‌گردد تا قابلیت کشسانی و عملکرد خود را از دست بدهند. بهتر است که در هر وعده غذایی کش های ارتودنسی خود را تعویض کنید.

کش ارتودنسی باید به صورت مداوم استفاده شود! درآوردن و گذاشتن مجدد الاستیک‌ها تقریباً مانند این است که از آن‌ها هیچ گونه استفاده‌ای نکرده‌اید. به یاد داشته باشید همیشه یک بسته اضافی حاوی کش را همراه خود در مدرسه، محل کار و مکان‌های دیگر داشته باشید. اگر کش‌های ارتودنسی شما به اتمام رسیده‌اند، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید. منتظر ماندن برای نوبت بعدی موجب تأخیر مشهود در روند درمان شما خواهد شد.

بروز زخم در فک، دهان و دندان‌ها برای چند روز اول بعد از اضافه کردن الاستیک به روند درمانی، امری طبیعی است. با این حال، استفاده از کش ارتودنسی به صورت متناوب می‌تواند ناراحتی دائمی ایجاد کند و سرعت پیشرفت درمان را آهسته کند.

نحوه استفاده از کش ارتودنسی

یک نوع خاص از کش ارتودنسی جهت استفاده به شما داده شده است. از انواع دیگر الاستیک‌ها استفاده نکنید یا تعداد آن‌ها را دو برابر نکنید مگر آن که متخصص ارتودنسی نوع دیگری را توصیه کند. انجام این کارها به تسریع روند درمانی شما کمک چندانی نخواهد کرد.

برخی بیماران فکر می‌کنند با دو برابر کردن الاستیک‌ها دندان‌هایشان سریع‌تر حرکت خواهند کرد در صورتی که این کار می‌تواند مشکلات بیشتری را در فک و دندان شما ایجاد کند. همچنین، از کش‌های ارتودنسی برای مدت زمانی طولانی‌تر از آن چه که توصیه شده است، استفاده نکنید. با گذشت زمان، کش‌ها شروع به از دست دادن خاصیت انعطاف پذیری خود خواهند کرد که این امر می‌تواند بر روند درمان ارتودنسی تأثیر بگذارد. توصیه می‌شود هر زمان که الاستیک‌ها را بر می‌دارید، آن‌ها را دور انداخته و کش‌های جدیدی را جایگزین نمایید.

بارها ثابت شده است که چنان چه بیماران مطابق دستور توصیه شده از کش‌های ارتودنسی استفاده کنند، مدت زمان درمان آن‌ها به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.