آیا ارتودنسی باعث حساسیت دندانی می شود؟

hasasiyat

حساسیت دندانی به صورت درد شدید و گذرای دندان‌ تعریف می‌شود که به دلیل مواجهه عاج دندان که بخش داخلی دندان است با محیط دهان اتفاق می‌افتد. حساسیت دندانی زمانی رخ می‌دهد که عاج دندان با محرک‌های خارجی از قبیل غذا و نوشیدنی‌های سرد، داغ، اسیدی، شیرین، فشار وارده از لمس دندان و مواردی از این دست، تحریک شود. با اینکه وضعیت دهان‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است اما وجود حساسیت دندانی، امری شایع و رایج است و از هر ۸ نفر، ۱ نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هنگامی که از سیم‌ کشی دندان استفاده می‌کنید، حساسیت دندانی می‌تواند طبیعی تلقی شود اما حساسیت خیلی زیاد طبیعی نیست.

علل

عواملی متعددی دست به دست می‌دهند و باعث حساسیت دندانی می‌شود. در یک بیمار ارتودنسی، تطابق‌های دندانی منظم و زمانبدی شده می‌تواند باعث شود دندان‌ها موقعیت خود را تغییر دهند، این امر می‌تواند دندان‌ها را بیش از حد طبیعی حساس کند و در نتیجه دندان مستعد درد و ناراحتی می‌گردد. خوشبختانه این نوع از حساسیت باید تنها یک یا دو روز به طول بینجامد و به سادگی قابل درمان است.

یکی دیگر از دلایل حساسیت، نازک بودن مینای دندان است. این امر به دلیل ضعف در مسواک زدن یا بهداشت دهان و دندان نامناسب اتفاق می‌افتد. عدم پاکسازی و حذف پلاک‌های دندانی و تجمع آنها می‌تواند مینای دندان را که از دندان شما محافظت می‌کند، بشکنند و از بین ببرند. این اتفاق دندان شما را تضعیف می‌کند و آنها را در معرض قرار داده و در برابر حساسیت، مستعد می‌گرداند.

از سوی دیگر، اگر شما بسیار زیاد مسواک بزنید، شما فرایند ساییدن و از بین بردن بافت لثه را آغاز کرده‌اید و سطوح منفذدار ریشه و بخش‌هایی از دندان را که به طور طبیعی در معرض نمی‌باشند را در معرض قرار می‌دهید. این سطح تازه و جدید می‌تواند کاملاً حساس باشد و باعث دردی بسیار سخت و طاقت فرسا شود.

درمان

بسته به اینکه علت درد چه باشد، چندین راه وجود دارد که به شما کمک می‌کند نه تنها درد را بلکه علت آن را متوقف کرده و از بین ببرید. اگر درد شما ناشی از تجهیزات و درمان‌های ارتودنسی باشد، بهتر است از مسکن‌هایی که بدون نسخه پزشک به فروش می‌رسند برای کاهش درد استفاده کنید. ادویل و آلیو معمولاً تأثیر مناسبی دارند اما شما می‌توانید از هر مسکن دیگری که ترجیح می‌دهید استفاده کنید.

اگر حساسیت بیش از چند روز به طول انجامید، می‌توانید برای دریافت توصیه‌های درمانی با مطب تماس بگیرید. در مواردی که درد شدید و مداوم است، متخصص ارتودنسی ممکن است به شما توصیه کند که به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید، او می‌تواند پر کردن دندان یا عصب کشی را برای تسکین درد انجام دهد.

اگر حساسیت شما به دلیل مسواک زدن بیش از حد یا سخت بودن موهای مسواک باشد، در این صورت عوض کردن مسواک یا تغییر الگوی مسواک زدن می‌تواند بسیار موجب تسکین درد شود. در واقع همه افراد باید از مسواکی با موهای نرم استفاده کنند. شما بدون آسیب زدن به دندان‌ها و لثه‌های خود نیز می‌توانید دندان‌های خود را تمیز نگه دارید.

یک راه حل مطمئن دیگر برای کاهش حساسیت دندانی آن است که از خمیر دندان‌هایی که برای کاهش درد طراحی شده‌اند، استفاده کنید. چندین نوع خمیر دندان حساسیت وجود داد اما توصیه می‌شوید برخی از آنها را تست کنید تا متوجه شدید کدام یک برای شما مناسب تر است.

داشتن دندان‌های حساس نباید شما را از لذت بردن از چیزهایی که دوست دارید، محروم کند. با اندکی تغییر در مسواک زدن و مراقبت‌های دندانی، حساسیت می‌تواند کاهش یابد و دندان‌های شما می‌توانند در مسیر سلامتی و استحکام قرار گیرند.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
ارتودنسی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.