آیا اشعه ایکس رادیوگرافی که در درمان ارتودنسی انجام می شود خطرناک است؟

اشعه-ایکس

جریان تقریباً بی وقفه‌ای از خبرهای جدید در خصوص زیان آور بودن اشعه ایکس، به خصوص اشعه ایکس ارتودنسی وجود دارد. بسیاری از افراد در رسانه‌های اجتماعی تجربیات دوستان خود در مورد آسیب‌هایی که اشعه ایکس به بدن وارد می‌کند را می‌خوانند. تعدادی از مادران به طور کامل قسم می‌خورند که حتی سطوح پایینی از اشعه ایکس برای کودکانشان خطرناک بوده است. بسیاری از مردم هنوز این موضوعات را باور دارند و اجازه نمی‌دهند تا از اشعه ایکس را برای شروع درمان ارتودنسی آن‌ها استفاده گردد.

آیا اشعه ایکس مورد استفاده در درمان ارتودنسی ایمن است؟

مقدار اشعه‌ای که از یک اشعه ایکس ارتودنسی دریافت می‌کنید، ۰۱۰/۰ میلی ثانیه است که فقط کمی بیشتر از مقدار تابشی است که در طول یک روز عادی در بیرون از خانه و هنگام راه رفتن زیر نور خورشید دریافت می‌کنید. اگر در دوره‌های زمانی مشخصی بیرون از خانه به سر می‌برید، میزان اشعه‌ای که از خورشید و محیط اطراف خود دریافت می‌کنید بیشتر از میزانی است که توسط یکی از این اشعه‌های ایکس به شما می‌رسد. آن‌چه که اکثر مردم درک نمی‌کنند این است که تابش در همه جا وجود دارد. ما به عنوان یک مورد بسیار خطرناک به این موضوع نگاه می‌کنیم، چون تابش به طور کلی وابسته به مصمومیت تابشی است، اما تابش در سطوح پایین بخشی از زندگی روزمره ما است و در طول زندگی روزمره نیز آسیبی به ما نمی‌زند. آن دسته از افرادی که معتقدند اشعه‌های ایکس ارتودنسی غیر ایمن هستند، این گونه استدلال می‌کنند که هیچ سطحی از تابش ایمن نیست و قرار گرفتن در معرض تابش تجمعی است، به این معنی که هر چه میزان اشعه دریافتی در طول زندگی شما بیشتر باشد، در آینده نیز اثرات آن می‌تواند در زندگی شما افزایش یابد. در دوران کودکی و نوجوانی انسان، هنگامی که سلول‌های بدن هنوز هم به سرعت در حال تقسیم هستند، تابش می‌تواند برای فرد مضر باشد. این نگرانی نیز وجود دارد که تاباندن مستقیم اشعه به غده تیروئید فرد خطرناک است و در نهایت منجر به سرطان تیروئید می‌شود (هرچند هیچ ارتباطی بین اشعه‌های ایکس ارتودنسی و سرطان تیروئید هنوز اثبات نشده است). اما، باز هم تاکید می‌کنیم که مقدار اشعه‌ای که از یک اشعه ایکس ارتودنسی دریافت می‌کنید، تنها کمی بیشتر از مقدار تابشی است که در طول یک روز عادی در بیرون از خانه و هنگام راه رفتن زیر نور خورشید دریافت می‌کنید. اکثر متخصصین ارتودنسی از یک محافظ ویژه‌ی سربی استفاده می‌کنند که از قفسه سینه و گردن در طول تابش اشعه ایکس محافظت می‌کند.
اشعه‌های ایکس ارتودنسی بخشی جدایی ناپذیر از هر گونه درمان هستند. نه تنها استفاده از این اشعه موجب می‌شود تا متخصص ارتودنسی ایده بسیار بهتری از شرایط دهان داشته باشد و این که چه مراحلی باید برای بهبود ناهنجاری و ترمیم دندان‌ها برداشته شود، بلکه اشعه ایکس همچنین به متخصص ارتودنسی کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تمام دندان‌های بالغ رشد کرده‌اند و دندان‌های عقل برای بیمار مشکلی را به وجود نخواهند آورد. اشعه ایکس یک ضرورت است و قبل از هر گونه درمان ارتودنسی می‌توان از آن استفاده کرد. البته، اگر شما نگران استفاده از اشعه ایکس هستید، باید تنها از اشعه ایکس زمانی که ضرورتی وجود دارد استفاده نمایید. هنگامی که وضعیت دندان‌های شما توسط متخصص ارتودنسی ارزیابی می‌شود، استفاده از اشعه ایکس لازم است. مزایای زیادی در خصوص استفاده از اشعه ایکس، نه فقط برای متخصص ارتودنسی شما وجود دارد. دندانپزشکان از همان نوع اشعه ایکس استفاده می‌کنند تا پوسیدگی دندان را در مناطقی پیدا کنند که ممکن است از دید پنهان مانده باشند (نواحی مانند زیر دندان‌های پر شده‌ی قدیمی یا بین دندان‌ها) و برای مشاهده میزان از دست دادن تراکم استخوان که ممکن است یک عامل همراه با بیماری لثه باشد. استفاده از اشعه ایکس برای گرفتن برخی از بزرگترین تصمیمات لازم جهت سلامت بیمار ضروری هستند. در حالی که اشعه ایکس کاملاً ایمن است (هر کلینیک از یک دستگاه اشعه ایکس استفاده می‌کند که از پایین‌ترین سطح تابش ممکن برای ایجاد یک تصویر خوب از دندان‌ها استفاده می‌کند)، هیچ دلیلی برای در معرض قرار گرفتن بیشتر و بدون ضرورت در برابر اشعه ایکس وجود نخواهد داشت.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟
ارتودنسی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.