آیا درمانهای سفید کننده دندان موثرند؟

سفید کردن دندان ها

روش‌های زیادی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد. برخی افراد ترجیح می‌دهند از خمیر دندان سفید کننده یا سایر محصولات سفید کننده بدون نسخه استفاده کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند برای این منظور به دندانپزشک مراجعه نمایند. تمامی روش‌های سفید کردن دندان‌ها بر اساس یکی از دو روش زیر طراحی می‌شوند:

بلیچینگ

درمان‌هایی که در آنها از بلیچینگ استفاده می‌شود، رنگ دندان‌ها را تغییر داده و شش تا هفت درجه آنها را روشن‌تر می‌کند. سفید کردن دندان‌ها در مطب دندانپزشکی و محصولات سفید کننده تری و ژل همگی بر بلیچینگ اتکا دارند . بلیچ حاوی ترکیبات فعالی است که بیشتر آنها پروکسید هیدروژن یا پروکسید کاربامید با غلظت ۱۰ تا ۲۲% هستند و به پاک کردن لکه های سطحی و داخلی کمک می‌کنند. هزینه این درمان‌ها بسته به روش انتخابی بسیار متفاوت است.

گاهی اوقات در مطب دندانپزشکی در جلسه سفید کردن دندان‌ها از ماده فعال شونده با نور استفاده می‌شود که هزینه درمان را افزایش می‌دهد اما رنگ دندان‌ها را سریع تر سفید می‌کند و گاهی اوقات سفیدی دندان‌ها چشمگیر خواهد بود. با این حال پس از یکی دو سال مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای مختلف بندانها دوباره کمی تغییر رنگ پیدا می‌کنند و در آن‌ها لکه هایی ایجاد می‌شود.

در روش سفید کردن دندان‌ها در خانه از یک وسیله دهانی شبیه نگهدارنده ارتودنسی و یا محافظ دهان که دقیقاً قالب دندان‌ها است استفاده می‌شود. این وسیله توسط دندانپزشک ساخته می‌شود اما در منزل استفاده می‌شود. به همین علت ژل سفید کننده با غلظت بسیار کمتری به شما داده می‌شود. معمولاً تری را چند ساعت در روز و یا در طول شب در دهان می‌گذارید. این کار را باید دو هفته انجام دهید. پس از این که دندان‌هایتان سفید شد، پس از این هر بار که لکه های جدیدی در سطح دندان ایجاد شد می‌توانید دوباره از این روش یکی دو شب استفاده کنید.

محصولات خانگی و بدون نسخه سفید کننده دندان‌ها انواع مختلف دارد. ممکن است یک کیت حاوی ژل و تری پیش‌ ساخته استفاده کنید و یا ترجیح بدهید از انواع تری حرارتی که در آب جوش انداخته و باید آن را گاز گیرید تا قالب دندان‌ها شود، بهره ببرید. همچنین چسب سفید کننده و ژل سفید کننده که با مسواک به دندان‌ها مالیده می‌شود از روش‌های دیگر سفید کردن دندان‌ها در خانه هستند .

محصولات غیر بلیچینگ

در روش‌های سفید کردن دندان‌ها بدون بلیچینگ، از عملکرد شیمیایی یا فیزیکی مواد خاصی استفاده می‌شود تا لکه های سطحی دندان پاک شود. تقریباً در همه خمیر دندان‌ها، اندکی خاصیت سایندگی وجود دارد تا لکه های کاملاً سطحی دندان پاک شوند. اما خمیر دندان‌های سفید کننده دندان مواد فیزیکی یا شیمیایی مخصوصی دارند که لکه های بیشتری را پاک می‌کنند. همچنین ممکن است دندانپزشک با ابزار خاصی دندان‌ها پاک و پولیش نماید که به این ترتیب لکه های خارجی ایجاد شده توسط غذاها و دخانیات پاک می‌شود.

توجه داشته باشید دندان‌های هر کسی متفاوت است و ممکن است به شکل متفاوتی به درمان‌های سفید کننده دندان پاسخ دهد. برخی افراد به خوبی از خمیر دندان‌های سفید کننده نتیجه می‌گیرند و برخی دیگر لکه های عمیق‌تر یا متفاوتی دارند که ممکن است اصلاً به درمان‌های سفید کننده پاسخ نداده و تنها با روش‌هایی مانند لمینت یا باندینگ سفید شوند. برای این که بدانید این چه روش درمانی برای سفید کردن دندان‌هایتان مناسب است، با دندانپزشک مشورت کنید.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.