/ / دانستنی های دندانپزشکی

poosidegi

درمان ارتودنسی یک سرمایه گذاری مهم برای آینده است. هر کسی که به شما در مراقبت‌های ارتودنسی کمک می‌کند، می‌خواهد بهترین نتایج را داشته باشید. هنگامی که در حال استفاده از بریس هستید، ضروری است که از دندان‌ها و لثه‌ها برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی مراقبت کنید.

آیا با وجود پوسیدگی می‌توان درمان ارتودنسی را انجام داد؟

از لحاظ پزشکی شما می‌توانید با وجود پوسیدگی از بریس استفاده کنید، اما در اکثر موارد، دندانپزشک می‌خواهد اطمینان حاصل کند که قبل از اینکه هر گونه براکت یا سیم قرار داده شود، در سلامت کلی دهان و دندان باشید. این بدان معنی است که هر گونه پوسیدگی دندان یا آسیب دندان درمان می‌‌شود و هرگونه بیماری لثه قبل از اینکه درمان ارتودنسی آغاز شود، برطرف می‌گردد.

این مسائل مربوط به مراقبت از دندان‌ها در طی مشاوره با متخصص ارتودنسی و یا دندانپزشک شما مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

آیا در زمان درمان با بریس دچار پوسیدگی می‌شوم؟

زمانی که از بریس استفاده می‌کنید، ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوید. با وجود اینکه سطوح دندان ممکن است توسط براکت‌ها و سیم‌ها پوشیده شود، باکتری‌های دهان همچنان می‌توانند از ذرات مواد غذایی تغذیه کنند و موجب آسیب به لایه مینای دندان‌های شما شوند.

در حقیقت، زمانی که در حال استفاده از بریس هستید، همچنین ممکن است به بیماری لثه مبتلا شوید و از عفونت‌های کانال ریشه‌ای رنج ببرید، به همین دلیل مهم است مطمئن شوید که در هنگام انجام هر گونه مراقبت ارتودنسی، بهداشت دهان و دندان مناسب را رعایت کنید.

اگر در زمان استفاده از بریس، پوسیدگی ایجاد شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر در حال استفاده از بریس، دچار پوسیدگی یا انواع دیگر مشکلات دندانی شدید، متخصص ارتودنسی و دندانپزشک شما در مورد بهترین روش درمانی با یکدیگر مشورت خواهند کرد.

گاهی اوقات ممکن است درمان تا زمانی که بیماران بهداشت دهان و دندان مناسب برای جلوگیری از پیشرفت مشکل دندانی را انجام دهند، به تأخیر بیفتد. در موارد دیگر ممکن است نیاز به شروع مراقبت ترمیمی برای بهبود سلامت و تناسب کلی دندان ها وجود داشته باشد.

پیشگیری

در حالی که از بریس استفاده می‌کنید، بسیار مهم است که با دقت عمل کنید تا از پوسیدگی دندان و دیگر مشکلات دندانی جدی جلوگیری شود. بهترین روش‌های پیشگیری عبارتند از:

  • هر روز دندان‌هایتان را نخ دندان بکشید: بعد از اینکه بریس‌ها در دهان شما قرار می‌گیرند، نخ دندان کشیدن ممکن است پیچیده‌تر و ناخوشایندتر شود، اما وقتی که صحبت از جلوگیری از پوسیدگی به میان می‌آید، از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. اطمینان حاصل کنید که حداقل یک بار در شب از نخ دندان استفاده کنید. از نخ دندان خود استفاده کنید تا به فضاهای بین دندان‌هایتان و همچنین اطراف براکت‌ها و سیم‌ها دسترسی پیدا کنید.
  • دندان‌هایتان را به صورت منظم مسواک بزنید: زمانی که حرف از جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌شود، توجه به دندان‌هایتان همواره بسیار مهم است. با وجود بریس، به آرامی مسواک بزنید تا از آسیب دیدن براکت‌‌ها و سیم‌ها جلوگیری شود، اما به طور کامل و جامع این کار را انجام دهید. مسواک را برای پوشش سطوح مختلف براکت و حذف همه ذرات مواد غذایی زاویه بدهید.
  • آب بخورید تا آب بدن تامین شود: نوشیدن آب از کم آبی بدن جلوگیری می‌کند، که بسیار خوب است. آب همچنین ایده خوبی برای از بین بردن ذرات غذایی بین دندان‌های شما و اطراف براکت‌ها و سیم‌ها می‌باشد.
  • از خوردن غذاهای شیرین در طول درمان اجتناب کنید: دندانپزشک و متخصص ارتودنسی به شما می‌گویند که از خوردن شیرینی‌جات خودداری کنید و دلیل کافی برای این حرف وجود دارد. قند و شکر می‌توانند بر روی دندان‌ها و براکت‌ها بچسبند و منجر به ایجاد پوسیدگی شوند. هوشمندانه و درست بخورید.