باید به ارتودنتیست مراجعه کنم یا دندانپزشک؟

ارتودنتیست مراجعه کنم یا دندانپزشک

هر زمانی که مشکلات جزئی در دهان خود دارید و یا به معاینه کلی دهان نیاز دارید، نباید از این کار چشم‌پوشی کنید. دهان دروازه سلامت بدن است. هر گونه غذایی که بدنتان به آن نیاز دارد باید از مسیر دندان‌ها و دهان به آن برسانید. بنابراین سلامت دهان را نباید دست کم بگیرید.

ارتودنتیست یا دندانپزشک

ارتودنتیست و دندانپزشک زمینه آموزشی مشابهی دارند چرا که هر دو تحصیلات عمومی دندانپزشکی که معمولاً چهار سال طول می‌کشد را در دانشکده دندانپزشکی پشت سر گذاشته‌ اند . پس از فارغ‌ التحصیلی، دندانپزشک عمومی کار خود را شروع می‌کند اما کسی که می‌خواهد در زمینه خاصی مانند ارتودنسی تخصص پیدا کند باید مجدداً چند سال صرف آموزش نماید.

معمولاً دندانپزشک برای کسب تخصص ارتودنسی، باید دو یا سه سال تحصیل نماید.

بنابراین در مقایسه دندانپزشک عمومی و ارتودنسی باید گفت هر دو آموزش گسترده ‌ای در زمینه دندانپزشکی دیده ‌اند.

باید به ارتودنتیست مراجعه کنیم یا دندانپزشک؟

خدمات دندانپزشکی عمومی مانند تشخیص، درمان و مدیریت مشکلات سلامت دهان را دندانپزشک انجام می‌دهد. این خدمات شامل چکاپهای منظم دندانپزشکی، جرم گیری و عکس پرتوی ایکس می‌باشند. همچنین موضوعات مرتبط با ترمیم دندان‌ها، کشیدن دندان، پر کردن دندان و قالب ‌گیری دندان مصنوعی بر عهده دندانپزشک عمومی می‌باشد.

برخی از دندانپزشکان دوره های اضافی برای خدمات مختلفی مانند ارتودنسی دیده ‌اند اما در بیشتر موارد در صورتی که نیاز به درمان‌های تخصصی دارید باید به متخصص مراجعه نمایید. در صورتی که دندان‌هایتان باید صاف و همراستا شود باید به ارتودنتیست مراجعه نمایید.

خدمات دندانپزشکی

مراقبت از لثه
عصب ‌کشی
پر کردن دندان
روکش کردن دندان
لمینت یا ونیر
بریج دندان
سفید کردن دندان

ارتودنتیست کار همراستا کردن دندان‌ها و فکها را با درمان‌های غیر جراحی انجام می‌دهد. ارتودنتیست به تشخیص، پیشگیری و درمان مال اکلوژن یا مشکلات بایت نیز می‌پردازد. بنابراین در صورتی که مشکلات مانند اوربایت، آندربایت، کمبود فضای فکها و یا فاصله بین دندان‌ها دارید باید به ارتودنتیست مراجعه کنید. ارتودنتیست مشخص می‌کند چه درمانی برای شما مناسب است.

خدمات ارتودنسی

سیم ‌کشی دندان‌ها
اینویزالاین
براکت
نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر
سایر وسیله ‌های ارتودنسی اصلاحی

حفظ سلامت دهان و مراقبت از دندان‌ها

با مراقبت از دندان‌ها و لثه، علاوه بر این که لبخند زیباتری خواهید داشت، مدت طولانی‌تری می‌توانید از دندان‌های سالم و طبیعی خود استفاده کنید بدون این که مجبور باشید دندان درد را تحمل کنید یا نیاز باشد برای پوسیدگی دندان، عفونت لثه و یا سایر بیماری‌های دهان به دندانپزشک مراجعه کنید و تحت درمان‌های سخت و پیچیده قرار بگیرید.

از طرفی مشکلات مرتبط با سلامت دهان در کل بدن تأثیر می‌گذارد و ممکن است مشکلاتی مانند چاقی، سوء تغذیه و حتی بیماری قلبی ایجاد نماید.
عدم سلامت حتی یک دندان تأثیر دومینویی داشته و بر ساختارهای دیگر دهان اثر می‌گذارد. بنابراین تصمیم هوشمندانه این است که اجازه ندهید مشکل یک دندان گسترش پیدا کرده و به ساختارهای دیگر برسد و شما را دچار دردسرهای عظیم نماید. با چکاپهای منظم دندانپزشکی در فواصل شش ماهه از پیچیده و پیشرفته شدن بیماری‌ها و مشکلات دهان و دندان جلوگیری نمایید.

۵/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.