/ / دانستنی های دندانپزشکی

Tmj

وضعیتی که در آن فک­‌ها نسبت به یکدیگر نامیزان بوده و با هم اختلاف دارند را TMJ می­‌نامند. بیشتر افراد که دچار برخی انواع آسیب­‌های دهانی هستند از این شرایط رنج می‌­برند. همچنین افرادی که فکشان قفل می‌شود یا دندان قروچه می­‌کنند، دارای دندان آسیب دیده یا از دست رفته هستند احتمالاً از TMJ رنج می‌­برند.

TMJ علائم دردناکی دارد که منجر به میگرن، درد شانه و درد پشت می‌­شود. این علائم را می­‌توان از طریق ارتودنسی برطرف نمود. با تغییر آرایش و ترتیب دندان‌ها، برای اصلاح بایت به کمک سیم‌کشی‌های فلزی یا پلاستیکی، متخصص ارتودنسی می­‌تواند علائم TMJ را کاهش داده یا حتی از بین ببرد.

بریس

امروزه انواع مختلفی از بریس‌ها وجود دارد و سیم کشی‌های فلزی تقریباً کمتر استفاده می‌شوند. امروز بریس‌­ها کمتر قابل مشاهده هستند و تأثیر منفی کمی بر روی زندگی شما می­‌گذارد و یا اصلاً اثر منفی ندارد.

شما می­‌توانید به اینویزیلاین روی بیاورید. این تجهیزات، الاینرهایی پلاستیکی، متحرک و شفاف هستند که دندان­‌های شما را به تدریج و در گذر زمان به جای صحیح آنها حرکت می­‌دهند. این بریس­‌ها هیچگونه سیم یا براکتی ندارند و الاینرهای شفاف اینویزیلاین به گونه­‌ای طراحی شده‌­اند که به راحتی خارج شوند. شما می­‌توانید این امکان را داشته باشید که بریس­‌ها را در موقعیت­‌های خاص یا زمانی که می­‌خواهید خوراکی مورد علاقه خود را بخورید از دهانتان خارج کنید.

میگرن ناشی از استفاده از بریس

سردرد و یا حتی سردردهای ناتوان کننده میگرنی می­‌توانند ناشی از درمان ارتودنسی باشند. درد به این دلیل ایجاد می­‌شود که بریس‌­ها بسیار سفت هستند یا انجام حرکت­‌هایی برایتان دشوار است. درد می­‌تواند به سایر نواحی صورت، گردن و سر گسترش پیدا کند و حتی در نواحی به ظاهر بدون ارتباط نیز ممکن است احساس درد کنید، مانند اطراف چشم­‌ها. تجربه چنین دردی اگرچه نادر است ولی طبیعی و عادی است، و علت­‌های آن و راهکارهای بهبود آن نیز متنوع است.

بریس‌­ها می‌توانند به سردردها و میگرن­‌های ناشی از TMJ کمک کنند

درمان TMJ با استفاده از ارتودنسی بسیار کارساز و موثر است. این ابزارها می­‌توانند بسته به شرایط، وضعیت بایت را به میزان کم یا خیلی زیاد تغییر دهند و این کار باعث می­‌شود فشار وارده بر روی مفاصل صورت کاهش یابد. به علاوه دندانپزشکان به شما توصیه خواهند کرد غذاهای نرم بخورید و اگر احساس تورم در مفاصل را داشتید بر روی مفصل کمپلکس سرد بگذارید. شما می­‌توانید مفصل فک و دهان خود را با برخی تمرین­‌های ساده تقویت کنید. همچنین می‌­توانید برای تسکین درد از داروهای مسکن استفاده کنید. شما با کمک بریس‌­ها می‌توانید سلامتی فیزیولوژیکی مفصل فک همراه با ریلکس شدن عضلات این ناحیه را به دست بیاورید. در حین درمان با بریس، ارتزهای بازپروری ماهیچه یا ترمیم­‌های دندانی فک شما را در موقعیت جدید خود حفظ خواهد کرد. برخی افراد در صورت نیاز باید عمل جراحی یا بازسازی کامل دهان را انجام دهند، اما حتماً باید با متخصص ارتودنسی در مورد اینکه کدام درمان برای شما مناسب است مشورت کنید.