ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟

نخ دندان کشیدن، مسواک زدن و مراجعات منظم به دندانپزشک همگی بخشی از اقدامات حفظ سلامت دهان و دندان هستند. با این حال در صورتی که دندان‌هایتان صاف و همراستا نباشد نیاز به درمان متفاوتی دارید. در گذشته بیشتر افراد از براکت ارتودنسی برای حل این مشکل استفاده می‌کردند و امروزه براکتهای شفاف مانند اینویزالاین یا ارتودنسی نامرئی روش‌های محبوبی هستند که در بسیاری شرایط جایگزین براکت فلزی معمولی می‌شود.

با این حال درمان‌های دیگری به جای ارتودنسی وجود دارد: لمینت سرامیکی یا چینی با استفاده از لمینت می‌توان برخی مشکلات مانند ناهمراستایی و کجی خفیف دندان‌ها را اصلاح نمود.

براکت ارتودنسی

براکت ارتودنسی سال‌های سال است که برای کمک به مشکلاتی مانند اوربایت، آندربایت، کراس بایت، فاصله زیاد بین دندان‌ها، کمبود فضا و به هم فشردگی دندان‌ها، جلو زدگی دندان‌ها و مشکلات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی براکت بهترین روش برای افرادی است که مشکلات ناهمراستایی دندان‌ها در آنها شدید بوده و حداقل چند دندان آنها را در گیر کرده است. با اعمال فشار ملایم به دندان‌ها در طی یک دوره چند ماهه تا چند ساله، این مشکلات به طور کامل برطرف می‌شود.

با این حال بسیاری از افراد تمایل به درمان ارتودنسی با براکت ندارند چرا که دوست ندارند با دندان‌های سیم‌ کشی شده بیرون بروند. خوشبختانه اینویزالاین یک وسیله ارتودنسی مشکل زیبایی را برطرف کرده است و برای همه افراد در دسترس می‌باشد. اینویزالاین مجموعه ‌ای از الاینر های پلاستیکی شفاف است که تمامی سطح دندان را احاطه می‌کند. اینویزالاین پلاک غیر ثابت است این معنی که به دندان‌ها چسبانده نمی‌شود و هنگام غذا خوردن و مسواک زدن باید آن را در بیاورید.

براکت و اینویزالاین هر دو روش‌های مؤثر و مطمئنی در درمان ارتودنسی هستند. هزینه و طول دوره درمان بستگی به نیازهای درمانی هر فرد دارد.

لمینت دندان

برخی افراد تمایلی به درمان ارتودنسی ندارند چرا که می‌خواهند سریع تر به نتیجه برسند. لمینت دندان ترمیمی از جنس پورسلین یا چینی است که اختصاصی برای بیمار ساخته شده و سطح جلوی دندان را می‌پوشاند. لمینت دندان یک پوسته بسیار نازک هم رنگ دندان است که برای اهداف زیبایی و ترمیمی استفاده می‌شود. معمولاً از لمینت دندان برای تغییر رنگ، شکل، اندازه و یا حتی ابعاد دندان استفاده می‌شود. در نتیجه این روش می‌تواند برخی مشکلاتی را که به کمک براکت نمی‌توان حل کرد، اصلاح نماید. به خصوص در صورتی که مشکل در یکی یا دو دندان وجود داشته باشد.

لمینت دندان برای موارد زیر مناسب است:

سفید کردن دندان‌های که با بلیچینگ نمی‌توان آنها را سفید کرد.

ترمیم ترک ‌خوردگی، لب پر شدگی و شکستگی دندان در صورتی که نیاز به تقویت دندان وجود نداشته باشد.

دندان‌هایی که ابعاد یا شکل آنها با بقیه دندانها متناسب نیست.

هزینه این روش بستگی به تعداد دندان‌هایی که می‌خواهید درمان کنید دارد. بنابراین ممکن است ونیر بسیار ارزان‌تر از براکت و یا گران‌تر از آن باشد. توجه داشته باشید مشکلات شدید ارتودنسی را نمی‌توانید با این روش درمان کنید.