در این روش ارتودنسی از براکت های خاصی استفاده می‌شود که درپوش فلزی دارند و باعث می‌شوند که براکتها روی سیم‌ها به‌راحتی حرکت کنند. در ضمن در این روش از سیم‌های مخصوصی استفاده می‌شود که نیروهای بسیار کمی وارد می‌کنند. اگرچه انواع مختلفی از این براکت ها که اصطلاحاً سلف لیگیت selfligate نامیده می‌شوند. در بازار وجود دارند، نوعی خاص از آن به نام ارتودنسی دیمون Damon در ایران متداول‌تر می‌باشد.

با توجه به گذراندن دوره‌های مقدماتی و پیشرفته سیستم دیمون، speed و … امکان انجام انواع مختلف درمان‌ها ازجمله ارتودنسی به روش دیمون  با توجه به شرایط بیمار در مطب ما وجود دارد.

استفاده از این روش چه مزیتی برای بیماران دارد؟

در بعضی از بیماران که متخصص ارتودنسی تمایل دارد، درمان بدون کشیدن انجام شود. استفاده از ارتودنسی دیمون باعث افزایش کارایی در درمان در ارتودنسی می‌شود. اگرچه ،اینکه این براکت باعث افزایش سرعت در درمان می‌شود هنوز به‌طور کامل به اثبات نرسیده است.

در مواردی که امکان ویزیت‌های ماهیانه برای بیماران مقدور نباشد، استفاده از این سیستم ویزیت‌های 10 هفته‌ای (2 ماه و نیم) را برای بیماران مقدور می‌سازد، ازآنجایی‌که در این روش کش ها، سیم را درون براکت ها نگه نمی‌دارند، نیاز به جابجایی و عوض کردن کش ها وجود ندارد و امکان ویزیت بیماران در دوره‌های 10 هفته‌ای امکان‌پذیر است.

چرا از سیم‌های خاص در این روش استفاده می‌شود؟

سیم‌های مورداستفاده در ارتودنسی ثابت دندان به روش دیمون طوری ساخته‌شده که می‌توانند نیروی بسیار کمی به دندان اعمال کنند، در ضمن ازآنجایی‌که این سیستم برای درمان‌های بدون کشیدن دندان طراحی شده است و هدف افزایش عرض قوس فکی در ناحیه خلفی است. سیم‌ها به‌نوعی طراحی شده‌اند که بتوانند و با نیروی بسیار کم‌عرض قوس فکی را مخصوصاً در ناحیه عقب افزایش دهند. با استفاده از این سیستم براکتی دیگر نیازی به گسترش عرضی فک بالا با دستگاه‌های جداگانه نمی‌باشد.

آیا امکان استفاده از براکت های بی‌رنگ در این روش وجود دارد؟

در بسیاری از سیستم‌ها ازجمله ارتودنسی ثابت به روش دیمون، براکت های بی‌رنگ و سرامیکی وجود دارند و امکان اینکه بیماران بتوانند از نوع سرامیکی و سفید این براکتها در درمان استفاده کنند کاملاً مهیا می‌باشد.

آیا درمان با این براکت ها بسیار سریع‌تر است؟

در مراحل بعدی و انتهایی، درمان با این سیستم براکتی مشکل‌تر خواهد بود ، و سریع‌تر بودن این درمان هنوز به اثبات نرسیده است، ازآنجایی‌که در این روش هدف افزایش عرض قوس فک در ناحیه عقب قوس دندانی می‌باشد. امکان انجام درمان‌های ارتودنسی بدون کشیدن دندان در این روش کمی بالاتر است. این امر به معنی این نیست که درمان ارتودنسی با این روش همیشه باید بدون کشیدن دندان انجام شود و در بسیاری موارد نیاز به کشیدن دندان در این سیستم می‌باشد.

آیا استفاده از این براکت ها درد کمتری دارد؟

با توجه به اینکه در ارتودنسی دیمون از سیم‌ها با آلیاژ خاصی استفاده می‌شود که نیروی خیلی کمی بر دندان‌ها وارد می‌کنند. درد این سیستم براکتی کمتر است. البته به یاد داشته باشید که درد آن به آستانه درد بستگی دارد می‌باشد که در افراد مختلف متفاوت است.

آیا استفاده از این روش در تمام بیماران توصیه می‌شود؟

با توجه به اینکه استفاده از این براکت ها باعث افزایش هزینه درد درمان بیماران می‌گردد. در مواردی که متخصص ارتودنسی بر کشیده نشدن دندان‌ها با تمرکز بر افزایش عرض قوس فک بالا تأکید دارد، این درمان به بیماران توصیه می‌گردد. البته این به معنای آن نیست که درمان‌های معمول با براکت های عادی نمی‌توانند و نتایج مشابه را برای بیمار فراهم نماید.

هزینه این نوع درمان چقدر است؟

هزینه این درمان به دلیل استفاده از براکت ها و سیم‌های خاص در این روش بالاتر از هزینه ارتودنسی ثابت معمول با براکت های کش‌دار بوده و حدود 5/2 تا 4 میلیون تومان بالاتر است.