/ / دانستنی های دندانپزشکی

fastortho

یک راه حل طولانی مدت و ماندگار برای صاف کردن دندان­‌‌ها و تصحیح وضعیت بایت، ارتودنسی می‌‌باشد. مهم­ترین سود و مزیت انجام درمان ارتودنسی این است که دندان­‌‌های صاف­تر، دندان­‌های سالم‌تری هستند. هنگامی‌ که وضعیت بایت شما به درستی تنظیم شود و دندان­‌های شما صاف باشند، شکاف­‌ها و مناطق کم‌تری وجود دارند که غذا در آن‌ها به دام بیفتد و پلاک بر روی دندان­‌ها تجمع کنند و موجب پوسیدگی شوند. بر این اساس ارتودنسی، یک سرمایه گذاری دراز مدت برای حفظ سلامت د‌هانی شما به شمار می‌­آید.

درمان ارتودنسی کوتاه مدت تحت عنوان براکت‌های شش ماهه، یک اتفاق مدرن و پیش بینی نشده در حوزه ارتودنسی است. همانطور که نام این تکنیک نشان می­دهد، بریس­‌های شش ماهه تجهیزات ارتودنسی هستند که درمان با استفاده از آن‌ها در مدت 6 ماه کامل می‌‌شود در حالی که درمان با بریس­‌های معمولی یک سال یا بیشتر طول می‌­کشد. براکت‌های شش ماهه، بهترین مزایای بریس­‌ها را در خود دارد و مواد مورد استفاده و نحوه درمان را به گونه‌ای تغییر داده است که مقبولیت عام و راه­حل­‌های زیبایی را برای بزرگسالان به همراه دارد و موجب بهبود و ارتقا سبک زندگی می‌­شود.

مزایا

در اینجا به برخی مواردی اشاری می‌­کنیم که باعث می‌­شود لبخند شش ماهه، درمانی نوآورانه محسوب شود:

  • متوسط زمان درمان، تنها 6 ماه است.
  • براکت­‌های شفاف مورد استفاده قرار می‌­گیرد و سیم­‌های همرنگ مورد استفاده در آن به ندرت قابل مشاهده هستند.
  • استفاده از بریس­‌هایی که بیشترین محافظت را به ارمغان می‌­آورند و به نتایج نهایی قابل پیش­بینی منتهی می‌­شوند.
  • ملاقات­‌های شما با متخصص ارتودنسی کوتاه و راحت خواهد بود.
  • فشار کم و کوتاه بودن طول مدت زمان درمان ارتودنسی، راحتی، ایمنی و بهداشت را افزایش می‌­دهد.

براکت‌های شش ماهه در برابر اصلاح ارتودنسی معمولی

در حالی که درمان با استفاده از ارتودنسی معمولی، دو سال به طول می‌­انجامد تا به اتمام رسد، درمان ارتودنسی سریع تنها نیازمند 6 ماه زمان است، زیرا این درمان بر روی استفاده از حرکات کم فشار برای اصلاح فاصله بین دندان­‌های قدامی‌ و مشکلات نظم دندان­‌ها که بر روی ظاهر لبخند اثر می‌­گذارد، تمرکز دارد و مشکلات پیچیده بایت یا مال­ اکلوژن را تصحیح نمی‌کند.

البته همانند براکت­‌ها و سیم­‌های بریس معمولی، براکت‌های شش ماهه نیز نیازمند آن است که دندانپزشک براکت ‌ها را بر روی سطح مینای دندان­‌های جلویی بچسباند و سپس سیم­‌های قوسی را به این براکت­‌ها متصل کند. آن چیزی که لبخند شش ماهه را با بریس­‌های معمولی متمایز می‌­کند، استفاده از الاینرهای ارتودنسی سفارشی است که دندانپزشک شما را قادر می‌‌سازد تا با دقت بیشتری موقعیت چسباندن براکت­‌ها را تعیین کند.

این الاینرها که با استفاده از براکت­‌های شفاف که قبلاً در موقعیت صحیح خود قرار گرفت‌هاند، فیکس می‌‌شوند؛ بر اساس مدلی که دندانپزشک در جلسات مشاوره از اثر دندان­‌های شما تهیه کرده است، در آزمایشگاه به صورت سفارشی برای شما ساخته می‌­شود. سیستم بریس­‌های شش ماهه، به گونه‌ای است که دندانپزشک را قادر می‌­سازد از سیم­‌های همرنگ دندان استفاده کند که برای تولید حرکات کم فشار دندانی به منظور دستیابی به نتایج درمانی مطلوب ضروری است.

چه کسی این درمان را انجام می‌­دهد؟

متخصص ارتودنسی که درمان ارتودنسی سریع را انجام می‌­دهد باید دوره­‌های تخصصی مربوطه را گذرانده باشد. این دوره­‌های آموزشی به دندانپزشک، دانش و مهارت لازم برای انجام ارتودنسی کوتاه مدت، با تأکید بر شرایط هر فرد و انتخاب طرح درمانی مناسب، را می‌­دهد.

بهبود و مراقبت­‌های پس از درمان

هنگامی که بریس­‌ها کار گذاشته و سپس تنظیم شدند، شما می‌­توانید انتظار داشته باشید که در مدت 4 تا 6 ساعت اولیه پس از درمان، قدری سفتی احساس کنید که نهایتاً به احساس درد منتهی می‌­شود. این امر نتیجه مستقیم فشار سیم­‌های قوسی بر روی دندان­‌ها برای حرکت به موقعیت صحیح­‌تر می‌­باشد. مسکن­‌هایی که بدون نسخه به فروش می‌­رسند، برای کمک به کنترل درد موثر می‌­باشند. می‌‌توان انتظار داشت درد پس از پنج روز تخفیف پیدا کند. البته، به دلیل آنکه درمان لبخند شش ماهه از حرکات کم فشار استفاده می‌‌کند، انتظار می‌­رود درد‌های ناشی از آن از ارتودنسی معمولی کمتر باشد.

هنگامی‌ که درمان تکمیل شد و بریس­‌ها برداشته شدند،  شما به یک نگهدارنده متحرک نیاز دارید که در شب از آن استفاده کنید. یا از یک نگهدارنده دائمی برای دندان­‌های عقبی خود استفاده کنید تا مطمئن شوید که دندان­‌ها به موقعیت قبلی خود باز نمی‌­گردند.

هزینه

معمولاً هزینه­‌‌های درمان براکت‌های 6 ماهه از هزینه­‌‌های کلی بریس معمولی کمتر است. این هزینه­‌‌ها معمولاً شامل هزینه نگهدارنده­‌‌های مورد نیاز پس از درمان می‌‌­شوند. به خاطر داشته باشید که این هزینه­‌‌ها بر اساس موقعیت جغرافیایی محل کلینیک نیز تغییر می‌‌­کنند.