ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی
پلاک نامرئی
پلاک نامرئی

ارتودنسی نامرئی با پلاک نامرئی روشی تقریباً نامحسوس به منظور ردیف کردن دندان‌ها و دستیابی به لبخندی است که همیشه قصد دستیابی به آن را داشته‌اید.

درمان ارتودنسی توسط دندانپزشکان و ارتودنتیست ها در گذشته برای سال‌های متوالی از پلاک‌های متحرک استفاده می شد اما با استفاده از تکنولوژی کامپیوتری و سفارشی‌سازی انبوه از پلاک نامرئی می‌توان جهت درمان طیف گسترده‌ای از بیماران که دندان‌هایی مرتب‌تر و مسطح‌تر می‌خواهند استفاده نمود.

نرم‌افزار منحصر بفرد برای این پلاک ها به بیماران اجازه می‌دهد که برنامه‌ درمانی خود را از ابتدا تا انتها حتی پیش از شروع درمان مشاهده کنند.

دکتر سعید قریشی با تخصص در انواع روش‌های ارتودنسی از روش‌های جدید و مدرن دنیا از جمله پلاک های ارتودنسی نامرئی برای درمان مشکلات نامرتبی دندان‌ها بهره می‌گیرد.

در مراحل ارتودنسی نامرئی با استفاده از تکنولوژی سه بعدی کامپیوتری، کل برنامه‌ درمانی بیمار با توجه به نحوه‌ی ارائه درمان توسط متخصص ارتودنسی به تصویر کشیده می‌شود.

این برنامه از موقعیت قرارگیری اولیه‌ دندان‌ها تا موقعیت مطلوب نهایی را شامل می‌شود ، سپس با توجه به خصوصیات و شرایط دندان‌ها یک سری پلاک شفاف بطور سفارشی تهیه می‌شوند تا آرام آرام باعث حرکت دندان‌ها گردند.

هر یک از ترازکننده‌های دندان به مدت دو هفته مورد استفاده قرار گرفته و سپس با سری بعد تعویض خواهد شد که این امر به تدریج باعث حرکت دندان‌ها به سمت موقعیت نهایی پیش‌بینی شده می‌شود.

فهرست عناوین

طول درمان ارتودنسی نامرئی

مدت زمان درمان با ارتودنسی نامرئی با توجه به نیازهای خاص بیمار، توسط متخصص مربوطه تعیین خواهد شد. در این روش از پلاک‌هایی بی رنگ جهت اصلاح نامرتبی دندان ها استفاده می شود.

در اصل این روش تعدادی پلاک بی رنگ که توسط نرم افزارهایی بسیار دقیق طراحی و ساخته شده اند به بیمار داده می شود که هرکدام را به مدت ۱۰ روز تا دو هفته استفاده می کند تا نتیجه لازم و نهایی در بیمار ایجاد گردد.

جنس پلاک های ارتودنسی نامرئی

ترازکننده‌ها یا بریس‌های تقریباً نامرئی از مصالح ترموپلاستیک قوی با درجه‌ طبی که منحصراً برای سیستم ارتودنسی نامرئی ایجاد شده‌اند، ساخته می‌شوند.

پلاک های ارتودنسی نامرئی بصورت سفارشی برای شما ساخته شده و به شکل چسبیده بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند.

درمان انواع ناهنجاری فکی و دندانی با ارتودنسی نامرئی

دکتر ارتودنسی می‌تواند از این روش برای درمان اوربایت در اکثریت ناهنجاری های ارتودنسی بزرگسالان و نوجوانان استفاده نماید.

فضاهای بین دندان‌ها عموماً به راحتی با ارتودنسی نامرئی بسته می‌شوند.

با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید تا مشخص شود که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

درمان های قابل انجام توسط ارتودنسی نامرئی

درمان های قابل انجام توسط ارتودنسی نامرئی

بستن فاصله بین دندان ها

سیستم براکت متحرک مانند ارتودنسی نامرئی معمولا درمان مناسبی برای بستن فواصل نسبتا کوچک بین دندانها به حساب می آید. به طور کلی برای این درمان، مقدار کلی فاصله نباید مجموعا بیش از ۶ میلی متر در هر قوس دندانی باشد.

گاهی اوقات دندان های بهم ریخته ابتدا باریک شده و سپس دوباره صاف و ردیف میشوند.

در برخی موارد دندان های بهم ریخته را میتوان تغییر شکل داد و سپس درمان کرد به صورتی که، کل حرکت دندان شامل بستن فضای بین دندان ها میشود.

متخصص ارتودنسی با این رویکرد تنها کمی از دریل دندانپزشکی یا نوار ساینده پوشیده شده با الماس، استفاده میکند (فرایندی به نام ساییدن دندان tooth stripping) سپس امکان استفاده از ارتودنسی نامرئی برای ردیف کردن دندان ها در همین مقدار فضای موجود، فراهم میشود.

حل مشکل بهم ریختگی دندان ها با وسیع کردن قوس دندانی بیمار

رویکرد دیگری که با سیستم ارتودنسی نامرئی استفاده میشود، اصلاح بهم ریختگی دندان ها با وسیع کردن قوس دندانی بیمار است.

مقدار وسیع کردن قوس دندانی در موارد ارتودنسی نامرئی، مقدار فضایی که فراهم میشود تا دندان های بهم ریخته بتوانند صاف و ردیف شوند، میتواند به ۲ تا ۴ میلی متر برسد.

یک راه ایجاد فضای مورد نیاز برای ردیف شدن دندان های کج، کشیدن یک یا چند دندان است. کشیدن دندان در ارتودنسی امری بسیار معمول است و در بیشتر موارد تنها شامل خارج کردن دندان عقبی (معمولا آسیای کوچک) اغلب در جفتهای راست یا چپ است.

این رویکرد ممکن است به نظر انحراف از هدف ایده آل ارتودنسی برسد چون یک دندان خوب و مفید، تنها برای راحتی کار ارتودنسی کشیده میشود اما از نظر عملی، گاهی این کار لازم است.

وقتی خارج کردن دندان به عنوان درمان انتخاب میشود، تقریبا همیشه هدف ردیف کردن دندانهای جلویی قوس پایین است و بیمار در نهایت سه دندان پیشین پایینی خواهد داشت (و در فضایی قرار گرفته اند که در حالت طبیعی توسط چهار دندان اشغال میشد) اما در اکثر موارد افرادی که لبخند این فرد را مشاهده میکنند، هرگز متوجه کم بودن دندان های او نمیشوند.

چرخش دندان را با براکت های متحرک میتوان صاف کرد

در مواردی که دندان چرخش جزئی دارد، میتوان درمان اینویزالاین یا ارتودنسی نامرئی را برای آن توصیه کرد. معمولا این درمان برای مواردی بهتر است که دندانها چرخش کمتر از ۲۰ درجه نسبت به حالت طبیعی داشته باشند.

برای این موارد ممکن است نیاز به اتچمنت هایی باشد. این روش قرار دادن باندینگ دندان کمک میکند الاینرها مستقیما نیرو را به دندان اعمال میکنند به طوری که بدون آنها ارتودنسی نامرئی ممکن است نتواند اصلاح مورد نیاز را کامل و موثر انجام دهد.

درمان موارد شامل براکت شفاف و براکت معمولی

این امکان وجود دارد که ارتودنسی نامرئی تنها برای بخشی از برنامه درمانی در نظر گرفته شود، در این موارد ممکن است با براکت های مرسوم، درمان آغاز شود چون برای تکمیل این انواع حرکت دندانها، الاینرهای متحرک قدرت کافی را ندارند؛ همین که این مرحله (کار با براکت معمولی) تمام شد، کار با ارتودنسی نامرئی ادامه یافته و تمام میشود.

از آنجایی که هر دو نوع براکت در این شیوه درمانی، دخیل هستند، هزینه کلی این نوع درمان بیشتر از درمان تنها با براکت معمولی، تمام میشود.

مزایای ارتودنسی نامرئی

پلاک های ارتودنسی نامرئی تقریباً نامرئی هستند ، کسی حتی متوجه نخواهد شد که شما از این پلاک های نامرئی استفاده می‌کنید، که این مشخصه ارتودنسی نامرئی را یک گزینه‌ مناسب برای شیوه‌ زندگی شما و تعاملات روزمره با دیگران می‌سازد.

راحتی استفاده از پلاک های ارتودنسی نامرئی

زبان یا بافت‌های نرم به سیم‌های تیز گیر نخواهد کرد و بطور کلی پلاک های نامرئی راحت‌تر از براکت‌ها و سیم‌ها هستند.

پلاک های نامرئی قابل جدا شدن بوده و برای شما انعطاف‌پذیری بیشتری جهت خوردن و آشامیدن هرچه که می‌خواهید با برداشتن ساده‌ پلاک ها فراهم می‌کند.

همچنین شما می‌توانید برای مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، پلاک ها را جدا کنید تا بوی دهان شما ناخوشایند نشود و بهداشت دهان نیز حفظ گردد.

برخلاف براکت های ثابت مرسوم، هیچ براکت یا سیم فلزی وجود ندارد ، این بدین معنی است که در بیشتر موارد زمان کمتری توسط ارائه‌دهنده‌ ارتودنسی نامرئی برای انجام تنظیمات صرف می‌شود.

و در نهایت، ارتودنسی نامرئی به شما اجازه می‌دهد که نتیجه‌ تقریبی و برنامه‌ درمانی خود را حتی پیش از شروع درمان مشاهده کنید، بنابراین می‌توانید ببینید که ظاهر مورد انتظار دندان‌های شما بعد از اتمام درمان چگونه خواهد بود.

بسیاری از دندانپزشکان نیز با استفاده از پلاک ها به عنوان محفظه‌ سفیدکننده، بصورت رایگان یا با هزینه‌ بسیار کم عمل سفید کردن دندان را همراه با ارتودنسی انجام می‌دهند.

نکته: پیش از شروع درمان در این مورد صحبت نمایید زیرا متخصص ارتودنسی شما چند مرحله‌ اضافی را بدون هیچ ضمیمه‌ای اضافه می‌کند (مواد سرامیکی که موجب می‌شوند بریس‌ها به دندان‌هایتان بچسبند).

معایب ارتودنسی نامرئی

کاربرد محدود

ممکن است نوعی نامرتبی در دندان‌ها وجود داشته باشد که با ارتودنسی نامرئی قابل اصلاح نباشد و یا آنقدر مشکل باشد که نیاز به مهارت بسیار بالایی داشته باشد.

ممکن است متخصص ارتودنسی قضاوت اشتباهی در مورد اینکه شما کاندید مناسبی جهت این نوع روش درمانی هستید داشته باشد که در نتیجه‌ آن درمان موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

مسئولیت

ممکن است شما نصف اوقات فراموش کنید که از پلاک ها استفاده کنید که در این صورت طول درمان دو برابر خواهد شد و یا ممکن است یک یا دو یا تمام پلاک ها را گم کنید.

برداشتن پلاک ها زمانی که می‌خواهید غذا بخورید ، این امر تا حدودی ناراحت‌کننده است، زیرا فرو کردن انگشتان در دهان و بیرون آوردن بریس‌هایی که آغشته به بزاق دهان هستند در مقابل افراد دیگر چندان خوشایند نیست، بنابراین باید قبل و بعد از خوردن غذا به دستشویی مراجعه شود.

صحبت کردن

برخی افراد تا حدودی در صحبت کردن مشکل خواهند داشت بویژه در ادای حروف س و ز.

هزینه ارتودنسی نامرئی

هزینه ارتودنسی نامرئی بیشتر از استفاده از براکت‌های سنتی می‌باشد.

هزینه‌ ارتودنسی نامرئی مانند سایر روش‌های ارتودنسی بستگی به پیچیدگی و شرایط دندان‌ها و نیز طول دوره‌ی درمان دارد.

بطور کلی، این هزینه را می‌توان با هزینه براکت های ثابت معمول مقایسه کرد ، اما در نهایت ارائه دهنده درمان ارتودنسی می‌تواند بطور دقیق و کامل هزینه‌ درمان شما را تعیین کند.

با توجه به اینکه این پلاک‌ها در ایران ساخته نمی‌شوند، قیمت ارتودنسی نامرئی به دلیل هزینه‌های لابراتوری معمولی بالاتر بوده و حدود ۲۳ الی ۲۷ میلیون تومان بر اساس شدت ناهنجاری و تعداد پلاک متفاوت خواهد بود.

روش کار ارتودنسی نامرئی

پلاک های ارتودنسی نامرئی ، دندان را با قرارگیری مناسب و حرکت کنترل‌شده بر روی آن جابه‌جا می‌کند ، برخلاف براکت های معمول ، در این روش نه تنها میزان جابه‌جایی به ازای هر ترازکننده بلکه زمان‌بندی حرکت نیز کنترل می‌شود.

بنابراین در هر مرحله تنها دندان‌های مشخصی بر اساس برنامه‌ درمانی مجاز به حرکت هستند ، این امر منجر به یک سیستم انتقال نیروی موثر می‌گردد که دندان‌ها را به موقعیت مورد نظر و مطلوب می‌رساند.

فواصل بین زمان‌های مراجعه به پزشک عموماً مانند براکت های مرسوم است اما می‌تواند بسیار سریع‌تر باشد زیرا از آنجایی که دیگر تنظیمی برای سیم‌ها یا براکت‌ها نیاز نیست، زمان کمتری در مطب دندانپزشک صرف می‌شود.

هر فرد معمولاً هر ۴ تا ۶ هفته باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نماید تا مطمئن شود که درمان بر اساس برنامه پیش می‌رود و نیز مجموعه‌های بعدی پلاک های نامرئی را دریافت کند ، اما متخصص ارتودنسی زمان ملاقات را بر اساس روند درمان مشخص می‌کند.

ترازکننده‌ها باید در طول روند درمان در تمام اوقات به جز زمان خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن استفاده شود.

تعداد قابل توجهی از بیماران با ترکیبی از براکت ها و ارتودنسی نامرئی درمان می‌شوند. جهت تعیین بهترین درمان با متخصص ارتودنسی مشورت نمایید.

فرآیند و مراحل انجام درمان ارتودنسی

در مرحله اول متخصص ارتودنسی اقدامات زیر را برای تشخیص مشکل و تهیه طرح درمانی مناسب انجام می‌دهد:

  • عکس گرفتن از صورت و دهان
  • گرفتن عکس رادیولوژی از دندان‌ها و فک
  • قالب گرفتن از دندان‌ها و لثه‌ها

تمام این اقدامات کاملاً بدون درد است و می‌توان تمام آنها را در یک جلسه انجام داد.

متخصص ارتودنسی طرح درمانی مناسب را پس از ارزیابی اولیه و تکمیل اطلاعات تهیه می‌کند.

در مرحله دوم متخصص ارتودنسی بهترین طرح درمانی را براساس معاینه اولیه، عکس رادیولوژی و قالب‌های گرفته شده از دندان‌ها ارائه می‌دهد و چنانچه شرایط مناسب باشد، ارتودنسی نامرئی دندان را برای ردیف و مرتب کردن دندان‌ها پیشنهاد می‌دهد.

توجه داشته باشید که تقبل قیمت ارتودنسی نامرئی برای تمام بیماران مناسب نیست.

در صورت ضرورت انجام ارتودنسی، متخصص ارتودنسی بریس را روی دندان‌ها قرار می‌دهد و دستورات لازم را برای مراقبت های ارتودنسی به بیمار اعلام می‌کند.

در مرحله سوم بیمار باید در طول دوره درمان به طور مرتب برای تنظیم بریس و اطمینان از عدم وجود مشکلات ارتودنسی مانند شکستن یا شل شدن سیم‌ها و کش‌ها به کلینیک مراجعه کند.

در مرحله چهارم پس از آن که دندان‌ها ردیف و مرتب شد، متخصص ارتودنسی بریس را باز می‌کند و دندان‌ها جرم‌گیری می‌شود.

در مرحله پنجم اکثر بیماران باید پس از اتمام درمان از نگهدارنده بعد از ارتودنسی (ریتینر) استفاده کنند تا دندان‌ها در موقعیت جدید بماند و لبخند زیبای به دست آمده در درازمدت حفظ شود.

مراقبت‌های حین درمان ارتودنسی نامرئی

پلاک ارتودنسی نامرئی

غذا خوردن با پلاک های نامرئی

برخلاف سیم‌ها و براکت‌های معمول، شما می‌توانید هرچه که می‌خواهید بخورید زیرا هنگام خوردن و آشامیدن آنها را برمی‌دارید ، بنابراین نیازی به محدود کردن غذاها و تنقلات مورد علاقه خود ندارید.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از هر وعده‌ی غذایی و پیش از قرار دادن دوباره‌ی پلاک نامرئی نیز مهم است تا بهداشت دهان خود را حفظ نمایید.

بهداشت و تمیز کردن پلاک های نامرئی

بهترین راه برای تمیز کردن پلاک ها مسواک زدن و شستشوی آنها با آب ولرم و استفاده از کریستال‌های تمیزکننده‌ ارتودنسی نامرئی یا قرص‌های تمیز کننده مخصوص می‌باشد.

مسواک زدن بعد از هر وعده‌ غذایی و پیش از قرار دادن دوباره‌ پلاک ها نیز مهم است تا بهداشت دهان حفظ شود.

پرسش های متداول درباره ارتودنسی نامرئی

مدت زمان درمان با پلاک های نامرئی چقدر است؟

کل مدت زمان درمان بستگی به پیچیدگی درمان داشته و عموماً با براکت های مرسوم قابل مقایسه است.u003cbr/u003eu003cbr/u003eدرمان ارتودنسی نامرئی معمولاً بین ۹ تا ۱۸ ماه بطول می‌انجامد. در زمان مشاوره متخصص ارتودنسی نامرئی می‌تواند اطلاعات با جزئیات بیشتری ارائه نماید.

آیا روش ارتودنسی نامرئی با درد همراه است؟

برخی افراد ممکن است ناراحتی موقتی و جزئی را در چند روز اول هر مرحله از درمان هنگامی که پلاک های جدید قرار داده می‌شود، تجربه کنند ، این ناراحتی طبیعی بوده و معمولاً بصورت یک احساس فشار توصیف می‌شود.u003cbr/u003eu003cbr/u003e این احساس ناراحتی ، نشانه کار کردن پلاک هاست که همان حرکت تدریجی دندان‌ها جهت کمک به رسیدن به نتیجه‌ی نهایی می‌باشد ؛ این احساس ناراحتی معمولاً در چند روز از بین می‌رود.

آیا استفاده از نگهدارنده بعد از ارتودنسی نامرئی لازم است؟

استفاده از نگه‌دارنده بعد از هر درمان ارتودنسی گام مهمی است، زیرا موجب ثابت نگه داشتن دندان‌ها در موقعیت جدید خود می‌شود. u003cbr/u003eu003cbr/u003e اگر می‌خواهید که دندان‌هایتان در موقعیت ایده‌آل خود بمانند، بهترین راه این است که به شکلی که توسط متخصص ارتودنسی نامرئی ارائه می‌شود از نگه‌دارنده‌ها استفاده کنید. u003cbr/u003eu003cbr/u003e در بسیاری از موارد، آخرین پلاک ها تا زمانی که گزینه‌ی اصلی نگه‌دارنده تعیین شود، به عنوان نگه‌دارنده‌ موقت خواهد بود. u003cbr/u003eu003cbr/u003eمتخصص ارتودنسی نامرئی ممکن است پیشنهاد گزینه‌های نگه‌دارنده طولانی‌مدت را بدهد.

سن و زمان استفاده از ارتودنسی نامرئی چه موقع است؟

متخصص ارتودنسی با تجربه می‌تواند از روش ارتودنسی نامرئی برای درمان نامرتبی دندان‌ها برای اکثر بزرگسالان و نوجوانانی که لبخندی زیباتر می‌خواهند، استفاده کند.u003cbr/u003eu003cbr/u003eبرای نوجوانان باید با متخصص مشورت شود که آیا این روش گزینه‌ مناسبی است یا خیر.

امکان انجام این درمان در ایران وجود دارد؟

اخیرا چند شرکت فرانسوی و انگلیسی این نوع درمان را انجام می دهند و امکان انجام این درمان در ایران به طور کامل فراهم است.

این پلاک ها تا چه حد می توانند در درمان ارتودنسی بیماران موفق عمل کنند؟

این روش درمانی سالهاست که در کشورهای همسایه دیگر از جمله آمریکا و کانادا و کشورهای اروپایی در حال انجام است ؛ معروفترین کمپانی در این زمینه کمپانی اینویزلاین Invisalign می باشد.u003cbr/u003eu003cbr/u003eامروزه تعداد افرادی که سعی در درمان خود با این روش دارند رو به افزایش است ؛ این پلاک ها همانند براکت ها می توانند دندان ها را جابجا کرده و آنها را به موقعیت اصلی خود منتقل نمایند.

چند پلاک در طول درمان به بیمار داده می شود؟

تعداد پلاک ها بستگی به شدت مشکل بیمار دارد؛ برای درمان های ساده تر ۵ تا ۱۰ پلاک و برای درمان های پیچیده بالای ۲۰ پلاک لازم است.u003cbr/u003eu003cbr/u003eاینکه در هر بیمار چند پلاک برای درمان لازم است بسته به مشکل بیمار و آنالیز نرم افزار و حرکت دندان ها متفاوت می باشد.

در صورتیکه وضعیت نهایی مورد نظر در بیمار بدست نیاید راه حل چیست؟

در این نوع درمان امکان اینکه در مراحلی از درمان پلاک های جدید برای بیمار شناخته شود تا وضعیت ایده آل بدست آید وجود دارد ؛ به این معنی که در صورتیکه نیم بدست آمده قابل قبول نباشد پلاک های جدیدی به بیمار تحویل داده می شود تا بتوانند وضیت مناسب بیمار را ایجاد کند.

در این روش پلاک ها چطور روی دندان ها قرار می گیرند؟

در این روش درمانی برای آنکه حرکت دندان ها بهتر و دقیق تر انجام شود و اتصال پلاک روی دندان ها بهتر باشد از یک سری مواد همرنگ (کامپوزیت) به صورت برجستگی روی دندان ها استفاده می شوند.

ناهنجاری های دندان قابل درمان توسط ارتودنسی نامرئی

شلوغی دندانها Crowding
اپن بایت Open bite
شلوغی دندانها Crowding
کراس بایت Cross bite
دندان های با فاصله Spacing
اور بایت Overbite

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *