الاینر شفاف

الاینر شفافالاینر شفاف جایگزینی برای براکت معمولی در درمان های ارتودنسی است و به شکلی طراحی شده تا دندان‌ها را به موقعیت بهتری هدایت کند.

الاینر شفاف همانند براکت سنتی در ارتودنسی نیروی ملایم و پیوسته به دندان‌ها وارد می‌کند تا حرکت کنترل ‌شده ای را ایجاد نماید اما هیچ قطعه یا سیم فلزی در ساختار آن استفاده نشده است.

الاینر از مواد پلاستیکی محکم به صورت اختصاصی برای هر بیمار ساخته می‌شود. در صورتی که مجموعه ای از چند الاینر لازم باشد، هر الاینر بخشی از حرکت دندان‌ها را بر عهده دارد و پس از آن کار را به الاینر بعدی می‌سپارد تا در نهایت حرکت مورد نظر ایجاد شود.

معمولا تعویض الاینر های شفاف هر ۲ هفته یکبار انجام می شود.

الاینر باید ۲۰ ساعت در روز استفاده شود تا حداکثر کارآیی را داشته باشد. طول دوره درمان با الاینر بستگی به شدت مشکل ارتودنسی بیمار دارد. به طور کلی درمان با الاینر سه هفته تا شش ماه می‌تواند باشد. طول دوره درمان با الاینر کوتاه‌تر از براکت معمولی است.

مزیت‌های درمان ارتودنسی با الاینر شفاف

الاینر شفاف جایگزین بسیار خوبی برای بیمارانی است که می‌خواهند دندان‌های خود را صاف و مرتب کند اما دوست ندارند براکت فلزی به دندانهای آنها چسبانده شود. همچنین الاینر برای بیمارانی که سابقاً درمان ارتودنسی انجام داده ‌اند اما اکنون نیاز به اصلاحات جزیی دارند مناسب است.

• الاینر شفاف به دندان‌ها چسبانده نمی‌شود بنابراین بیمار می‌تواند آن را در بیاورد. هنگام غذا خوردن و مسواک زدن الاینر را باید در بیاورید.
• تمیز نگه داشتن دندان‌ها و الاینر بسیار آسان‌تر از براکت است
• الاینر شفاف برای بیمار راحت تر بوده و کمتر لثه و لب و گونه را تحریک می‌نماید
• الاینر شفاف می‌تواند جلوی ساییدگی دندانها که حاصل از دندان قروچه است را بگیرد.

در هر حال ضمن اینکه درمان ارتودنسی با این ابزار برای بیمار آسان تر است ، به دلیل بهداشت آسان تر در این روش دندان ها کمتر در تهدید پوسیدگی هستند.

۵/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.