/ / دانستنی های دندانپزشکی

اورتو

ارتودنسی با استفاده از انواع متختلفی از تجهیزات و ابزاها به مرتب شدن دندان‌ها کمک می‌کند. ارتودنسی صرفا به معنای استفاده از آن تجهیزات فلزی ضخیم بر روی دندان‌ها نیست، تجهیزات بسیاری زیادی وجود دارند که ممکن است لازم باشد شما پیش از آن که بتوانید به احساس خوبی از دندان‌هایتان دست پیدا کنید، از آنها استفاده کنید. بسیار مهم است که اگر می‌خواهید دندان‌های خود را مرتب کنید، به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید که می‌تواند همان پزشکی باشد که قرار است بر روی دندان‌های شما کار کند. شما می‌توانید تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرید حتی اگر بسیاری از کارهای دندانی در حال انجام شدن بر روی دندان‌های شما می‌باشد یا در گذشته این کارها برای شما انجام شده‌اند.

قبل از بریس باید چه کارهایی انجام دهیم؟

بسیار مهم است بدانید که متخصص ارتودنسی، دندانپزشک عادی نیست. متخصص ارتودنسی تنها بر روی صاف کردن دندان‌ها کار می‌کند، بنابراین شما نمی‌توانید برای درمان پوسیدگی یا نیاز به دیگر درمان‌های دندانی از او کمک بگیرید. به همین دلیل، بسیار مهم است که هم‌چنان به دندانپزشک عمومی خود دو بار در سال مراجعه کنید تا دندان‌هایتان در شکل مناسب خود باقی بمانند. متخصص ارتودنسی نمی‌تواند این نوع از درمان‌ها را برای شما انجام دهد و ادامه دادن به چک آپ‌های منظم با دندانپزشک عمومی همیشگی خودتان، کاملاً برعهده خودتان است، چه در مورد خودتان و چه در مورد فرزندانتان.

کار کردن با دندانپزشک عمومی

بهترین کار آن است که حتی اگر در حال حاضر از تجهیزات ارتودنسی استفاده می‌کنید، باز هم دو بار در سال به دندانپزشک عمومی خود مراجعه کنید. اگر شما می‌دانید که خودتان یا فرزندتان به درمان نیاز دارد، حتماً باید با دندانپزشک خود مراجعه کنید، پیش از آنکه به مرکز ارتودنسی بروید. این کار شما را مطمن می‌سازد که دندان‌های شما در بهترین وضعیت خود هستند و برای هر نوع درمان ارتودنسی مورد نیاز آماده می‌باشند.

اگر در شرایطی که به درمان دندانی نیاز دارید، از بریس استفاده کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

مشکل تجهیزات فلزی معمولی که به اصطلاح به دندان‌های شما می‌چسبند این است که اگر برای مرتب شدن دندان‌ها از آنها استفاده می‌کنید، شما نیاز خواهید داشت که آنها را در کلینیک ارتودنسی از دهان خارج کنید. این مشکل بسیاری از افراد است، بنابراین شاید انتخاب مناسب‌تر، استفاده از سینی‌های ارتودنسی شفاف به جای هر ابزار دیگری که به سطح دندان می‌چسبد، باشد. این کار هم شما و هم متخصص ارتودنسی شما را از دردسر رها می‌سازد زیرا شما می‌توانید به سادگی سینی اینویزیلاین را از دهان خارج کنید و درمان دندانپزشکی را انجام دهید.

دیگر گزینه‌های در دسترس

اگر شما نیازمند درمان‌های دندانپزشکی زیادی بر روی دندان‌های خود هستید و کماکان تمایل دارید که به متخصص ارتودنسی نیز مراجعه کنید، بهترین راه برای شما استفاده از اینویزیلاین است. اینویزیلاین، ابزارهای شفافی است که زمانی که می‌خواهید دندان‌های خود را مرتب کنید بدون آنکه سختی تجهیزات فلزی را تحمل کنید، بهترین گزینه است. این تجهیزات، سینی‌های پلاستیکی کوچکی هستند که به صورت اختصاصی با وضعیت لبخند شما تطابق می‌یابند. به همین دلیل شما قادر خواهید بود به سرعت و به سادگی دندان‌های خود را مرتب کنید، حتی اگر نیازمند انجام درمان‌های دندانپزشکی هستید. حتما از متخصص ارتودنسی خود سوال کنید که آیا این تجهیزات برای شما مناسب هستند یا خیر، چرا که ممکن است این تجهیزات برای همه افراد مناسب نباشند.