/ / دانستنی های دندانپزشکی

آیا شما می‌دانید که خندیدن می‌تواند استرس را کاهش دهد و خلق و خوی شما را بهبود ببخشد؟این حرف در مورد کسانی درست است که از لبخند خود راضی هستند. اما در مورد کسانی که به خاطر دندان‌هایشان از لبخند زدن خجالت می‌کشند و شرم زده می‌شوند، صدق نمی‌کند. آیا می‌توان برای کسانی که لبخند خود را دوست ندارند، کاری انجام داد که در هنگام لبخند زدن کمتر استرس داشته باشند؟ با اینهمه، لبخند زدن و خندیدن ممکن است منجر به این شود که این افراد دهان خود را بپوشانند به جای اینکه دندان‌های خود را نشان دهند.

فاصله بین دندان‌های شما چقدر است؟

در آینه به فاصله بین دندان‌هایتان نگاه کنید. آیا بین دندان‌هایتان فاصله زیادی وجود دارد یا فاصله‌ها اندک هستند؟ پاسخ این سوال به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید کدام یک از خدمات دندانپزشکی زیبایی، متناسب نیاز شماست و فاصله‌ها را می‌بندد. برای فاصله‌های کم، استفاده از ونیر یا باندینگ می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. البته برای مشکلات شدیدتر و فاصله زیاد، الاینرهای شفاف اینویزیلاین می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند.

چه چیزی باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود؟

شایع‌ترین علل ایجاد فاصله بین دندان‌ها عبارتند از:

 • بیماری لثه: بیماری لثه یا بیماری پریودنتال درمان نشده می‌تواند باعث سست شدن دندان‌ها و کنده شدن دندان‌ها به مرور زمان می‌شود.
 • مکیدن انگشت یا استفاده از پستانک: اگر کودک شما مکرراً شست خود را می‌مکد یا دائماً از پستانک استفاده می‌کند، احتمال این وجود دارد که دندان‌های او به جلو هل داده شوند و همین اتفاق نظم و فاصله دندان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 • کوچک بودن دندان‌ها: اگر دندان‌های شما به صورت نامتناسبی در مقایسه با استخوان فک کوچک هستند، ممکن است بین دندان‌ها فاصله ایجاد شود.
 • عادت فشار دادن زبان: این رفلکس بلع غیر معمول زمانی اتفاق می‌افتد که زبان شما هنگام بلع به دندان‌های بالای شما فشار می‌آورد. این اتفاق می‌افتد باعث می‌شود به مرور زمان بین دندان‌ها فاصله ایجاد شود.
 • از دست دادن دندان: اگر شما در دهان خود یک دندان را از دست بدهید و در مدت زمان کوتاهی آن را جایگزین نکنید، دندان‌های دیگر موقعیت خود را تغییر می‌دهند و موجب فاصله افتادن می‌شود.
 • بزرگ بودن فرنولوم: فرنولوم بافت نرمی است که بین دو دندان جلویی بالا قرار گرفته‌است. اگر فرنولوم بسیار بزرگ باشد، ممکن است مانع کنار هم قرار گرفتن دندان‌ها شود.

راه‌های ترمیم فاصله بین دندان‌ها

فاصله بین دندان‌ها لزوماً باعث اتفاقات ناخوشایند برای سلامتی دندان‌ها یا سلامت عمومی بدن نمی‌شود. به همین دلیل است که این یک انتخاب شخصی یا ترجیح شخصی است که شما دندانپزشکی زیبایی را انتخاب کنید یا خیر. مشکلات شدید مربوط به فاصله بین دندان‌ها می‌تواند با استفاده از الاینرهای اینویزیلاین ترمیم و برطرف شود. بنابراین اگر شما متوجه می‌شوید که در هنگام خندیدن فاصله بین دندان‌ها نمایان می‌شود، اینویزیلاین یک راه حل است. یک نکته مهم که باید مد نظر داشته باشید این است که اگر فاصله زیادی بین دندان‌های جلویی شما وجود داشته باشد، سایر دندان‌های شما ممکن است فضای کافی برای رشد (رویش و خروج از لثه) نداشته باشند. این امر ممکن است به مشکلات بایت در نوجوانان و بزرگسالان در طی مرحله افتادن دندان‌های شیری و رویش دندان‌های دائمی منجر شود. در طول این مرحله از زندگی، بسیار مهم است که دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی فرزند شما را مرتباً معاینه کند. دندانپزشک می‌تواند این شرایط را تشخیص دهد و درمان‌های پیشگیری کننده را قبلاً از بدتر شدن مشکل، انجام دهد. حقیقت امر این است که گزینه‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند مشکلات کوچک یا بزرگ مربوط به فاصله بین دندان‌ها را برطرف کنند. برای مشکلات شدید مربوط به فاصله بین دندان‌ها، اینویزیلاین مطمئناً بهترین انتخاب است. اینویزیلاین با استفاده از الاینرهای شفاف که به صورت سفارشی ساخته می‌شوند و باید مطابق دستور پزشک در تمام طول دوره درمان مورد استفاده قرار بگیرند، کار می‌کنند.

مشکلات دیگری که با اینویزیلاین درمان می‌شود

در واقع اینویزیلاین می‌تواند بسیاری از مشکلات دندانی را برطرف کند که عبارتند از:

 • دندان‌های فاصله‌دار (وجود فاصله بین دندان‌ها)
 • اوربایت (زمانی که دندان‌های بالایی از دندان‌های پایینی جلوتر باشند)
 • آندربایت (زمانی که دندان‌های پایینی از دندان‌های بالایی جلوتر باشند)
 • اپن بایت (زمانی که برخی از دندان‌ها با با دندان مقابل خود برای ایجاد بایت مناسب تماس فیزیکی نداشته باشند)
 • شلوغی دندان‌ها (فقدان فضای کافی در استخوان فک برای رشد طبیعی تمام دندان‌ها)
 • کراس بایت ( زمانی که بیمار به دلیل نامرتبی در فک بالا و پایین، بایت در هم پیچیده دارد)

بله، اینویزیلاین یک درمان معجزه آسا برای ترمیم لبخند شما در زمانی کوتاه است.