/ / دانستنی های دندانپزشکی

بریس‌های دندانی برای مرتب کردن دندان‌ها و از بین بردن مال اکلوژن‌ها بسیار مفید و موثر هستند. امروزه این بریس‌ها به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته‌اند و به بسیاری از افراد در سراسر جهان کمک کرده‌اند تا به لبخند زیبا و مرتب شده‌ای که همیشه خواهان دستیابی به آن بودند، دست پیدا کنند. هرچند بریس‌ها به دلیل اثر گذاری بالا بسیار محبوب هستند، اما به همان اندازه نیز به دلیل درد ناشی از درمان ارتودنسی که همراه خود دارند، باعث ترس و وحشت بسیاری از افراد می شوند.
پس از این که شخصی استفاده از بریس‌ها را آغاز می‌کند، در ابتدا مقداری درد و ناراحتی را تجربه خواهد کرد، اما این اتفاق کاملاً طبیعی و قابل درک است. بریس‌های دندانی فشار زیادی را بر روی دندان‌ها وارد می‌آورند و از این رو احساس درد به خصوص در روزهای اول، ناگزیر و اجتناب ناپذیر است. اما نکته مثبت آن است که درد ناشی از بریس، موقتی است و می‌تواند کاهش پیدا کند. اگر شما در حال دست و پنجه نرم کردن با بریس‌های دردناک هستید، بنابراین می‌توانید از این راهکارها برای کاهش درد ناشی از بریس استفاده کنید:

توصیه‌هایی برای کاهش درد ناشی از درمان ارتودنسی

لثه¬های خود را به آرامی ماساژ دهید

همان طور که هر بخش دیگری از بدن خود را در هنگام درد ناشی از درمان ارتودنسی مالش می‌دهید، لثه‌های خود را نیز ماساژ دهید. مشخص شده است که ماساژ دادن می‌تواند خواص درمانی داشته باشد و با آرام کردن بافت‌ها باعث کاهش درد شود. این کار باعث می‌شود استفاده از بریس‌ها راحت‌تر باشد و درد کم‌تری نیز احساس شود.

غذا را قبل از خوردن ریز و خرد کنید

غذاها را پیش از جویدن به قطعات کوچک ببرید تا احتمال تشدید و ایجاد هرگونه ناراحتی و یا دردناک‌تر شدن بریس‌ها کاهش یابد. غذاها را مانند نیشکر، سبزیجات و میوه‌ها، قطعه قطعه کنید.

از مصرف غذاهای سفت و ترد بپرهیزید

غذاهای سفت و ترد باعث دردناک شدن بریس‌ها می‌شوند. جویدن این غذاها نیازمند وارد آوردن فشار زیادی است و این غذاها می توانند به راحتی به لثه آسیب بزنند و بریس‌ها را ددرناک‌تر نمایند. اگر شما مجبور هستید این غذاها را بخورید، آن‌ها را همانطور که در بالا گفته شد، به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید.

آب نمک غرغره کنید

شاید به نظر مسخره برسد که برای کاهش درد ناشی از درمان ارتودنسی، از آب نمک استفاده کنید اما این کار واقعاً جواب می‌دهد. آب نمک گرم برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از زخم‌ها استفاده می‌شود و همین عملکرد را هم در مورد دردناک بودن بریس‌ها خواهد داشت. فقط مراقب باشید هنگامی که می‌خواهید محلول مناسب را تهیه کنید از نمک بسیار زیاد استفاده نکنید و از آب گرم نیز استفاده کنید.

کمپرس یخ

یخ و نوشیدنی‌های سرد با بی حس کردن اعصاب در ناحیه مربوطه، به کاهش درد در بدن کمک می‌کنند. اگر شما هنگام استفاده از بریس احساس درد یا ناراحتی می‌کنید، از یک کپرس یخ کوچک استفاده کنید یا آب سرد بنوشید تا اعصاب آرام شوند و درمان درد ناشی از ارتودنسی دندان‌ها تسکین پیدا کند. بستنی تأثیر هم تأثیر فوق العاده‌ای دارد اما بسیار شیرین است و نباید دائماً مصرف شود.

به غذاهای نرم رو بیاورید

در طول روزهای اولیه استفاده از بریس، مصرف غذاهای نرم و سالم را به مدت یک ماه در دستور کار خود قرار دهید. هنگامی که بریس‌ها جدید هستند و پس از اینکه تنظیم و محکم شده‌اند، آنها به قدری سفت هستند که باعث حساس شدن دندان‌ها می‌شوند. در این صورت هر غذای سفت و سختی می‌تواند شرایط را بدتر کند. به جای استفاده از غذاهای سخت و ترد، به غذاهای نرم، ماست، سوپ و سیب زمینی نرم روی بیاورید.

از موم ارتودنسی استفاده کنید

واکس ارتودنسی برای التیام بخشیدن به لثه‌های آسیب دیده و کمک به کاهش درد بسیار مفید است. یک لایه کوچک از واکس را بر روی ناحیه تحریک شده قرار دهید و می‌توان مطمئن بود که پس از مدتی آغاز تغییرات را تجربه خواهید کرد.

بی‌حسی

اگر درد ناشی از درمان ارتودنسی غیر قابل تحمل شد و از نواحی خاصی در دهان گسترش پیدا کرد، می‌توانید از بی‌حس کننده‌های موضعی استفاده کنید. بی حس کننده‌هایی مانند اورابیس برای بی حس کردن لثه‌ها بسیار مفید هستند و می‌توانند به شما کمک کنند تا قدری از درد دور شوید و بتوانید اندکی استراحت کنید. البته این موارد نباید به صورت دائمی استفاده شوند چرا که دارای عوارض جانبی می‌باشند.

مسکن‌های ساده

اگر می‌توانید از بی‌حس کننده‌های موضعی استفاده کنید، مسکن‌هایی که بدون نسخه پزشک به فروش می‌رسند نیز گزینه‌ی دیگری برای تسکین درد به شمار می‌آیند. مسکن‌های به سرعت عمل می‌کنند و قول معروف یک دقیقه پس از مصرف، درد را تسکین می‌دهند. از پانادول یا ایبوپروفن برای کاهش درد ناشی از بریس و بازگرداندن آرامش استفاده کنید.

کیسه آب گرم

به همان طریقی که کمپرس سرد درد را تسکین می‌دهد، کیسه آب گرم نیز این کار را انجام می‌دهد. در بهترین حالت توصیه می‌شود که از یک پد داغ بر روی فک‌های خود استفاده کنید اما اگر نمی‌توانید پیاپی این کار را انجام دهید، کیسه آب گرم این کار را برای شما انجام می‌دهد. گرما لثه‌های دردناک را التیام می‌دهد و درد ناشی از درمان ارتودنسی کاهش می‌یابد. اتفاق خوب در مورد درد ناشی از بریس این است که این درد به صورت طبیعی تا مدت‌ها به طول نمی‌انجامد. هنگامی که لثه‌های شما به فشار عادت کنند، شما دیگر دردی تجربه نخواهید کرد، مگر در مواقعی که دندانپزشک بریس‌ها را محکم می‌کند. اما در پایان درمان، نتیجه به دست آمده ارزش همه دردها، ناراحتی‌ها و رنج‌ها را خواهد داشت زیرا دندان‌های شما مرتب و بسیار زیبا خواهند شد.