درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (سندرم TMJ) با ارتودنسی (سیم کشی)

سندرم1

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ مجموعه‌ای از شرایطی است که می‌توانند بر عضلات فک و صورت تأثیر بگذارند. افرادی که مشکوک به اختلالات مفصل گیجگاهی فکی هستند، در اسرع وقت باید برای درمان به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند. در ادامه به مواردی که باید در خصوص این وضعیت دردناک بدانید، اشاره می‌کنیم.

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی چیست؟

شما دو مفصل گیجگاهی فکی دارید، یکی در هر طرف سر که فک را به جمجمه شما متصل می‌کند. این مفاصل به عنوان یکی از پیچیده‌ترین انواع مفاصل در کل بدن محسوب می‌شوند. برخی از مفاصل در بدن مانند مفصل زانو، در دسته مفاصل لولایی قرار می‌گیرند، به این معنی که آن‌ها استخوان‌ها را به همان شیوه‌ای به یکدیگر متصل می‌کنند که یک لولا درب را به دیوار متصل می‌کند. مفاصل دیگر، مانند مچ دست، به حالت کشویی هستند تا بتوانند به راحتی به سمت بالا و پایین حرکت کنند؛ اما این مفاصل، حرکت بسیار کمی را به اطراف دارند. مفصل گیجگاهی فکی ترکیبی از مفاصل لولایی و کشویی است، بنابراین حرکات این مفاصل به گونه‌ای است که پیچیده‌تر از حرکت همه مفاصل دیگر در بدن محسوب می‌شود.

علل

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی زمانی ایجاد می‌شوند که غضروف اطراف مفصل یا خود مفصل آسیب ببیند. اختلالات درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی همچنین می‌توانند زمانی ایجاد شوند که مفصل به علت ضربه وارد آمده به صورت یا آسیب‌های دیگر دچار دررفتگی شود. متاسفانه متخصصین ارتودنسی اغلب قادر به تشخیص علت اختلالات مفصل گیجگاهی فکی در بیمار نیستند. با این حال، برخی از افراد در معرض خطر ابتلای بیشتر به اختلالات مفصل گیجگاهی فکی نسبت به دیگران هستند. به عنوان مثال، اگر آرتریت دارید یا عمل دندان قروچه یا فشردن دندان‌ها روی یکدیگر برای مدت طولانی را انجام می‌دهید، ممکن است دچار اختلالات مفصل گیجگاهی فکی شوید.

علائم

دانستن علائم مربوط به اختلالات مفصل گیجگاهی فکی مهم است ، بنابراین اگر این علائم ظاهر شوند، می‌توانید به سرعت به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. شایع‌ترین علامت اختلالات مفصل گیجگاهی فکی در بیماران درد است که معمولاً در فک یا مفصل احساس می‌شود. برخی از بیماران درد را در هر دو مفاصل احساس می‌کنند، در حالی که دیگران ممکن است تنها در یکی از مفصل‌ها درد داشته باشند. همچنین ممکن است به جای مفاصل شما درد را در گوش یا در عضلات مختلف صورت احساس کنید. بیماران مبتلا به درد در گوش یا عضلات ممکن است به اشتباه تصور کنند که دچار یک مشکل درگوش داخلی یا مبتلا به عفونت سینوسی هستند، زیرا علت اصلی و منشاء درد را نمی‌دانند. افرادی که از اختلالات مفصل گیجگاهی فکی رنج می‌برند، ممکن است این درد را در هر زمان یا تنها زمانی که در حال جویدن یا صحبت کردن هستند، تجربه کنند. با گذشت زمان، ممکن است متوجه شوید که باز کردن یا بستن دهان بدون قفل کردن فک دشوار است. به دقت گوش دهید و ممکن است در هنگام حرکت دادن فک خود صدای کلیک را بشنوید. گاهی علائم ممکن است برای مدت چند روز یا یک هفته ظاهر و سپس ناپدید شوند. با این حال، اگر نشانه‌ها همچنان ادامه داشته باشد، شما نیاز به انجام درمان ارتودنسی دارید و باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی

اگر اختلالات مفصل گیجگاهی فکی در شما تشخیص داده شده است، درمان بلافاصله شروع می‌شود. متخصص ارتودنسی ممکن است به شما پیشنهاد دهد که از یک محافظ دهانی یا اسپلینت استفاده کنید که معمولاً از مواد آکریلیک سخت ساخته شده‌اند. محافظ دهان موقعیت فک را برای از بین بردن علائمی مانند درد و ناراحتی ناشی از اختلالات مفصل گیجگاهی فکی، جابجا می‌کند. اگر درد زیادی دارید، متخصص ارتودنسی همچنین ممکن است داروهای ضد التهاب و ضد درد را تجویز کند تا تورم را کاهش دهند و درد را از بین ببرند. متخصص ارتودنسی به بررسی وضعیت شما برای تعیین این که آیا روش‌های درمانی استفاده شده مؤثر است یا خیر ادامه خواهد داد. اگر هیچ پیشرفتی در بهبود حین استفاده از محافظ دهان و داروهای تجویز شده نداشته باشید، گزینه‌های درمانی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است مورد بررسی قرار گیرند. برخی از بیماران بهبود قابل توجهی در وضعیت خود در هنگام تزریق کورتیکواستروئید به فک نشان می‌دهند. در موارد شدید، بیماران مبتلا به اختلالات مفصل گیجگاهی فکی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشند، اما عمل جراحی به طور کلی به عنوان آخرین راه حل برای درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی توصیه می‌شود.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.