/ / دانستنی های دندانپزشکی
روشهای زیبا سازی لبخند

زیبا سازی لبخند

حتی در صورتی که بهداشت دهان را به خوبی رعایت کنید و دندان‌هایتان از نظر ساختاری سالم به خوب باشند، باز هم ممکن است دندان‌ها ویژگی‌هایی داشته باشند که در نهایت از لبخند خود راضی نباشید. تغییر رنگ، بد شکلی و مشکلات ارتودنسی خفیف همگی بر ظاهر لبخند و چهره و اعتماد به ‌نفس افراد تأثیر می‌گذارند. افرادی که از لبخند خود راضی نیستند ممکن است از خندیدن در مقابل دیگران خجالت بکشند و یا دست‌ خود را جلوی دهانشان بگیرند. این موضوع ممکن است باعث کناره‌ گیری افراد از قرار گیری در موقعیت‌های اجتماعی شود.

دندانپزشکی مدرن امروزی مشکلات زیبایی لبخند را نیز مدنظر قرار داده و شاخه ‌ای به نام دندانپزشکی زیبایی برای حل مشکلات لبخند و زیبا کردن دندان‌ها ایجاد نموده است.

از آنجایی ‌که هیچ کسی شبیه دیگری نیست، برنامه ریزی درمان نیز منحصر به فرد است و نمی‌توان یک قالب کلی برای همه افراد در نظر گرفت چرا که ویژگی‌های چهره، ساختار اسکلتی و بافت‌های نرم در هر کسی متفاوت است. طراحی لبخندی شامل ترکیب دقیق درمان‌های طراحی شده برای نیازهای منحصر به ‌فرد افراد و اهداف شخصی بیماران می‌باشد.

ارتودنسی یا لمینت دندان

افرادی که به دنبال زیبایی دندان‌ها و لبخند هستند معمولاً بیشتر به لمینت کردن دندان فکر می‌کنند تا درمان ارتودنسی ؛ در اینجا با زیبا سازی لبخند و روش‌های مختلف دستیابی به لبخندی زیبا آشنا می‌شوید.

لمینت دندان

برای لمینت کردن دندان، ابتدا باید دندان‌ها تراشیده شوند تا فضای کافی برای اضافه شدن پوسته لمینت فراهم شود. در غیر این صورت دندان حجیم و بزرگ می‌شود. یکی از کاربردهای لمینت، اصلاح کجی و ناهمراستایی دندان‌ها بدون درمان ارتودنسی است. توجه داشته باشید صرفاً به این دلیل که می‌توان با لمینت دندان‌ها را صاف و مرتب کرد به این معنی نیست که بهترین گزینه برای شما لمینت است. در بیشتر موارد صاف و مرتب کردن دندان‌ها با براکت روشی بهتر است. در اینجا به برخی از دلایل آن اشاره می‌کنیم:

همیشه با لمینت نمی‌توان به لبخندی بی نقص دست یافت

یکی از مهم‌ترین محدودیت‌های لمینت دندان ، تراشیدن و برداشتن بخشی از ساختار سالم دندان است. از آنجایی ‌که در میزان تراشیدن دندان محدودیت وجود دارد، بنابراین شدت مشکلاتی که با لمینت اصلاح می‌شوند نیز محدود است و تنها در موارد جزئی کجی و ناهمراستایی دندان‌ها می‌توان از لمینت استفاده کرد.

لمینت دندان هزینه بیشتری دارد

توجه داشته باشید با لمینت تعداد محدودی از دندان‌ها را می‌توانید زیبا کنید و هر چه تعداد دندان‌ها بیشتر باشد هزینه آن به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند در صورتی که براکت ارتودنسی همه دندان‌ها را هم‌زمان صاف و مرتب می‌کند. در صورتی که تعداد زیادی از دندان‌ها را می‌خواهید اصلاح کنید باید به هزینه آن نیز توجه داشته باشید. همچنین طول عمر نتایج نیز باید در نظر گرفته شود. براکت ارتودنسی نتایج مادام‌ العمر دارد (پس از درآوردن براکت باید از ریتینر استفاده کنید) اما طول عمر ونیر مشخص بوده و نهایتاً ده تا پانزده سال برآورد می‌شود و پس از آن باید ونیر را تعویض کنید. بنابراین هزینه لمینت کردن دندان مجدد دندان‌ها را نیز باید در نظر داشته باشید. همین موضوع باعث می‌شود در بلند مدت هزینه لمینت بسیار بالا برود. هیچ ترمیم دندانی مادام‌ العمر نیست به خصوص در صورتی که زیبایی آن اهمیت زیادی داشته باشد .

نتایج لمینت دندان فوری است

در نظر داشته باشید که درمان ارتودنسی یک تا دو سال طول می‌کشد اگر چه نتایج آن مادام ‌العمر است اما برای برخی افراد که سریع تر می‌خواهند به نتیجه برسند چندان مناسب نیست. به خصوص در صورتی که دندان مشکلات دیگری مانند لکه و تغییر رنگ، لب پر شدگی، ترک ‌خوردگی، کوتاهی و بدشکلی نیز داشته باشد با لمینت می‌توان تمامی این مشکلات را اصلاح کرده و در واقع با یک تیر چند نشان زد.

صاف و مرتب کردن دندان‌ها با روش ارتودنسی

در صورتی ‌که می‌خواهید با درمان ارتودنسی دندان‌هایتان را صاف و مرتب کنید، باید به چند نکته توجه داشته باشید.

برای بیشتر افراد مهم‌ترین اشکال درمان ارتودنسی طولانی بودن دوره درمان است. مشکل دیگر آن این است که در طول دوره درمان، دندان‌هایتان سیم ‌کشی و نازیبا می‌شود. با این حال انواع سیستمهای جدید ارتودنسی مانند اینویزالاین یا ارتودنسی نامرئی مشکل نازیبایی لبخند در طول درمان ارتودنسی را تا حد زیادی مرتفع ساخته‌ اند.

مهم‌ترین مزیت درمان ارتودنسی مادام‌ العمر بودن نتایج آن است. برای مادام ‌العمر بودن نتایج تنها کافی است هنگامی که براکت را در می‌آورید برای مدتی از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنید. هزینه این درمان کم بوده و غالبا نیاز به تعویض وسیله ارتودنسی وجود ندارد.